Лош здив, причини и третман на халитоза

Лош здив, причини и третман на халитоза Не е тајна дека во врска многу голема улога од страна на мириси меѓу луѓето. И според психолозите, пријатни и непријатни мириси влијаат на психолошка состојба, влијаат на расположението, па дури и здравјето на луѓето.

Морам да кажам дека мирисот на мажите е потенки и повеќе чувствителни отколку жени. Затоа, тие се многу важни парфем, чисти косата и кожата на жените. Дами, исто така, да реагираат на мирисот доста чувствителни. Замислите колку е лесно, а понекогаш и неповратно, нешто може да се користи на лоша миризба од устата на лицето ви се допадна.

Покрај тоа, едно лице свесни за својот недостаток на се чувствува непријатно и не може да комуницира нормално. Овој недостаток може да го уништи било позитивна слика, за да се создаде позитивна слика. Се меша со бизнис преговорите, нема целосно да комуницираат со други луѓе и едноставно ги спречува да живеат нормално. Но, зошто некој лош мирис од устата, додека други не? Која е причината за овој недостаток на лош здив? Ајде да се соочиме со тоа.

Кои се причините за мирис?

Во медицината, овој проблем се нарекува халитоза. Од утро лош здив, кој е познат на повеќето луѓе, за да се ослободи од многу лесно - доволно за темелно чистење на забите.

Но, постојат и други причини кои не се лесно да се елиминираат оралната хигиена. На пример, тоа се појавува доста често се должи на проблеми со дигестивниот систем. Во утринските часови, по будење, пред четкање на забите, се обрне внимание на јазикот. Ако го забележите на бели или жолтеникави наслаги, само право да се огласува со аларм и да одат на состанок со специјалист на гастроентеролог.

Лекарот ќе препорача одредена диета и пропишува третман ако е потребно. И, исто така, во текот на орална хигиена не заборавајте да се чисти површината на четка за заби јазик, отстранување на плак.

Исто така, на лош мирис може да се случи како резултат на проблеми со забите (болести на непцата и забите) од храна остатоци акумулирани помеѓу забите. Тоа може да се појави како резултат на недоволна слузница влага. Тоа може да влијае на болеста во грлото, назална конгестија, како и пушењето.

Како што велат лекарите, многу родители се забележи дека децата устата мириса лошо. На инспекција, често дете пронајдено црви. Нивната способност да се живее, постои стагнација на цревната содржина. По третманот, мирисот се враќа во нормала.

Како да се ослободите од лош здив?

- Како што рековме, во текот на хигиената на усната постапки, да бидат сигурни дека за чистење на површината на јазикот. Ова треба да се направи наутро и навечер. Исто така, четка за заби, некои совети со помош на лажичка за чистење јазик. Движејќи се од базата на јазикот на неговиот врв нежно, нежно чистење на плочата. Дишењето станува многу посвежа.

- После јадење употреба flossing посебна нишка за чистење на просторот помеѓу забите со остатоци од храна. Ако рака не е тема, можете да го користите парче од полиетилен, кои водат во тенок конец.народни лекови

Има доволно ефикасни народни лекови кои ќе ви помогнат да се ослободите од мирисот. Еве некои од нив:

- А добра алатка е инфузија на билки пелин. Истурете 1-2 лажици. l. трева врела вода (250 ml) и топла покривка. Оставете го да отстои за 15-20 минути. Потоа вирус на инфузија и исплакнете ја устата по јадењето.

- Да ги маскираат лош мирис, можете да го користите овој едноставен начин: Секогаш има мал број на пржени семки од сончоглед. Тие се во состојба да совршено се маскираат мирис, но само за кратко време. Наместо семиња може да се користи сува каранфилче. Еден може да се постави помеѓу непцето и во внатрешноста на образите. Халитоза не се чувствува. Само треба да ги промени неколку пати на ден.

- Многу помага масло. Неопходно е да се измијат устата им за 10 мин., А потоа го плукаат. Мирисот не ќе биде долго време. Количината на масло - 1 лажица масло. l. Патем, наводно, исцелители, на овој начин се повеќе и лечи многу болести на телото.

- Подготовка на алкохол тинктура од жолт кантарион. Можете да го купите во аптека. Потоа се раствораат 30 капки во половина чаша топла вода, се промешува и исплакнете ја устата по јадење, наутро и пред спиење.

- Подгответе свежа трева сок во ред и тоа се разредува со вода половина. Вие ќе добиете одличен лек за испирање на устата. Исто така, на oxalis, може да се подготви инфузија. За ова се пополни 3 часа. Л. билки 2 чаши зовриена вода. Нестле нешто топло и оставете за 3-4 часа. Вирус и употреба да се измијат.

- Можете да ги купите во аптека посебен уред за хигиенски процедури - irrigator. Тоа личи на четка за заби, само во тешко достапни места помеѓу забите чистење е направено од страна на авиони на вода. Како резултат на усната шуплина се исчисти совршено, и покрај тоа, масажа на непцата и циркулацијата на крвта е активирана.

Во повеќето случаи, халитоза е проблем поврзан со здравјето. На пример, ако мирисот останува по четкање, да закажете состанок со стоматолог. Ако на забите во ред, проблемот треба да се бара во рамките на телото. Не смееме да заборавиме дека мирисот може да се случи како резултат на заболувања на грлото, носот и ушите, па посетете Lore. Но, можеби, причините лежат во егзацербација на хронични заболувања на внатрешните органи. Со оваа помош ќе се разбере терапевт.

Лош здив - ова е еден проблем, а тоа дефинитивно треба да се реши со цел да живеат нормален, полн со живот, без страв дека другите ќе забележите овој недостаток.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како да се ослободите од здивКако да се ослободите од здив
Како да се ослободите од лошиот здив во домотКако да се ослободите од лошиот здив во домот
Непријатен мирис од телото, како да се ослободи од него?Непријатен мирис од телото, како да се ослободи од него?
Мирисот на грлото, причини и методи на справување со ова чувствително прашањеМирисот на грлото, причини и методи на справување со ова чувствително прашање
Како дезинфицира здивКако дезинфицира здив
Причини за лош здив: до кој доктор за решавање?Причини за лош здив: до кој доктор за решавање?
Орално malodor или халитозаОрално malodor или халитоза
А лоша миризба од усната празнинаА лоша миризба од усната празнина
Причини и третман на халитоза кај луѓетоПричини и третман на халитоза кај луѓето
Причини и третман на халитозаПричини и третман на халитоза
» » » Лош здив, причини и третман на халитоза

© 2011—2021 ma.ungurury.ru