Chokeberry во бременоста

Аронија содржи толку голем број на витамини, минерали и хранливи материи кои тие ги обезбедуваат точни фетален раст и добро здравје на бремена мајка. Chokeberry практично нема контраиндикации, но за време на бременоста, секоја промена во исхраната мора да се консултирате со вашиот лекар.

Составот од chokeberry

Chokeberry во својот состав содржи како хранливи материи како аскорбинска, јаболкова и фолна киселина, железо, јод, бакар, флуор, цинк, пиридоксин, тиамин и токоферол, рибофлавин. Како што е дел од богат сет на витамини Б, витамин Ц, Е, К, ПП, каротин и минерали. Постојат, исто така, танини, пектини, антоцијани и флавоноиди. Јод 4 пати во chokeberry повеќе од други плодови. планината пепел е дневна доза на витамин П.

Предности chokeberry за бремени жени

Во текот на бременоста, флавоноиди се дел од chokeberry, да помогне да се намали капиларна пропустливост и кревкоста. Роуан ја подобрува еластичноста и цврстината на други пловни објекти. Тоа помага во борбата против анемија кај бремените ibuduschego дете. Пектини и танини во chokeberry помогне да се повлече од телото радиоактивни супстанции, патогени ityazholye метали.

Бобинки зајакнување на имунолошкиот систем. A билијарна лисја имаат ефект ipomogayut се подобри pecheni.Chernoplodnaya Роуан диуретик, анти-воспалителни, анти-алергиски и radioprotective својства. Редовното консумирање има благотворно влијание врз варењето и го подобрува апетитот, помага за нормализирање на притисок, што е важно за бремени жени. Таа треба да се јаде ако нарушена функцијата на тироидната жлезда. Во алергија, атопичен дерматитис, егзема chokeberry може да се примени однадвор.

Во каква форма е најдобро да се јаде chokeberry?

Роуан плодови може да се јаде во суви и свежи. Од него е подготвен овошен чај и џем, е земјата со шеќер, се вари, што желеа, џемови, сокови и џемови. Пред преземањето на лекови во текот на бременоста, направени врз основа chernoplodnoy Роуан, и да јаде свеж планински пепел, мора да консултирајте се со вашиот лекар.Корисни Рецепти од аронија Трудници

Peretortaya chokeberry шеќер ќе биде од корист за време на бременоста. Јадете на денот на 2 x 100 g, 700 g шеќер се фаќа со 1 кг плодови дрвена шпатула. Кога анемија ќе пире од црна рибизла и chokeberry. Процентот од 1 до 1. Ако сакате, додадете шеќер или мед.

Контраиндикации

Ако постои зголемена згрутчување на крвта или прекумерна употреба на гастритис chokeberry пожелно.

Chitayyte исто така:

А сорта на витамини и минерали се во chokeberry. Сите од нив имаат корисни ефекти врз нероденото дете и здравјето на мајката. Роуан останува корисен во било која форма или замрзнати и се вари. Ако сакате да се биде здрав вашето бебе, да се погледне на овој прекрасен Бери.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
АронијаАронија
Овошје chokeberry аронија - лек за зајакнување на ѕидовите на садотОвошје chokeberry аронија - лек за зајакнување на ѕидовите на садот
Chokeberry. Предности и контраиндикацииChokeberry. Предности и контраиндикации
Остава аронија - користење и корисни својства, рецептиОстава аронија - користење и корисни својства, рецепти
Џем chokeberryЏем chokeberry
Подготовка и употреба на тинктура од chokeberryПодготовка и употреба на тинктура од chokeberry
Вино од chokeberry. Рецепти вино од chokeberryВино од chokeberry. Рецепти вино од chokeberry
Корисни својства на црно планински пепелКорисни својства на црно планински пепел
Chokeberry - лековити својстваChokeberry - лековити својства
Chokeberry аронија својства, рецептиChokeberry аронија својства, рецепти
» » » » Chokeberry во бременоста

© 2011—2021 ma.ungurury.ru