Како да се стави бебето да спие? Како да се учат на вашето дете да се заспие на сопствените?

Сон - тоа е важна компонента на целосна наплата и релаксација. Висок квалитет и добар ноќен сон е толку важно како и свеж воздух, вода и исхрана. За деца таа игра поголема улога отколку за возрасните. Како правилно да се стави на бебето да спие, да го направи тоа без никакви проблеми, солзи и бесот?

Како дете правилно да се стави во кревет?

Еден од најпознатите едноставен и начини да се стави вашето бебе да спие - Ова движење болест. Можете да карпа на вашето бебе во лулка, лулка во рацете во прашка или fitball. Таков метод е идеален за мали деца, т. Да. Лулка ги потсетува на времето кога тие биле во утробата на мајка ми. Меѓутоа, овој метод може да потрае многу време, затоа што треба да затишје бебето да длабок сон.

Ако доите, веројатно забележале дека за време на хранење на бебето често заспива. Вие исто така може да се обидете е AMB спиење шишето со мешавина или млеко. Овој метод исто така работи само со мали деца. Кога одземање на дојка или шише бебиња често се разбуди.

Како да се стави бебето да спие?

Некои родители се практикуваат ко-спиење со вашето бебе. Чувство близина на мама или тато, тој смирува и заспива. Овој метод исто така не е совршен, бидејќи тоа е можно да се утврди од трошките во сон.

Еден од најефикасните методи за поставување бебиња да спијат е доследност. Ќе треба секој ден набљудуваат низа на активности. На пример, прво се искапат, а потоа се хранат, а потоа се стави на бебето да спие. телото на детето се навикнува на низа, и во фаза на поставување себеси да спијам. За да се постигнат резултати, редоследот треба да се изврши на ден, по можност во исто време.

Чувајте спиење дневник на дете: тоа е можно да се одбележи времето на заспивање и будење на бебето. Ако постојано да води дневник, ќе се забележи дека тој заспива и се буди во исто време. Знаејќи колку точно детето се буди, да го разбуди за 30 минути пред тоа беше време. Постепено зголемување на интервалите помеѓу будењето додека не се навикнат на вашето дете да заспие и се будам во право време.

Фати кога детето почнува да покажува првите знаци на заспивање и го стави во креветите. Кога на бебето се смири, да ја напушти собата. Најверојатно, на детето ќе почне да дејствува и да плаче, но не само да го фрли да се смири. Чекај околу 5 - 7 минути, се врати во собата, и сега се обидуваат да го утеши бебето. Кога се смири, уште еднаш ја напушти собата. Повторете го процесот на поставување нагоре, се додека детето не заспие. За една недела подоцна, ќе забележите дека тој почна да заспие себе.

А добар начин да се смири детето и го стави во кревет - да го купите во топла бања со додавање на билки (мудрец, камилица, лаванда, шарени, маточина). По таквото бебе бања брзо треба да се заспие.

Малите деца и да заспие од монотон звук. Тие вклучуваат мало зуењето на правосмукалка, фен за коса, звукот на вода, преде мачка, подсвиркване радио или телевизија. Го најде вистинскиот звук и вклучете го секој пат кога ќе се стави на вашето бебе во лулка.Педијатрите препорачуваат колку што е можно проветрувајте ја просторијата во собата каде што на бебето спие. Оптималната температура треба да биде помеѓу 22 - 23 степени. Дете препорачува да се стави во кревет во пижами, згрижување ќебе.

Како да се учат на вашето дете да се заспие на сопствените?

Деца - многу променлив карактер, така што треба да бидете трпеливи. Всушност, да се учат на вашето дете да се заспие на сопствените може да трае со месеци. Главната работа е да се биде цврста и не дозволувајте им на волјата на емоции.

Како да се стави бебето да спие?

Бебето се чувствува заштитено, купи го удобен кревет, пријатна ќебе и перница, и бебе постелнина. Бидете сигурни да се бакнуваат на трошки пред спиење, така што тој не се чувствува напуштен и несакани.

Децата се заспие и по добри приказни или класична музика. Влезе во навика на читање на детето пред спиење интересни и поучни приказни или пак на аудио книга. Таквата постапка ќе ви помогне да се смири, да го одвлекува вниманието од мисли акумулирано во текот на денот, за да им помогне да се вклучите во позитивна емоција на спиење.

Некои деца се заспие додека читате книга, Vol. Х. Ако вашето дете има еден од овие, вклучуваат аудио книга му и ја напушти собата.

Никогаш не одговори на провокациите. Децата се многу незгодно кога не сакате да спие сам. Тие може да излезе со фрази како "Сакам да одам во тоалет", "сакам да се види цртан филм", "Јас сум жеден", итн Ако детето често сака да се пие или да се јаде пред спиење, го стави веднаш до креветот со чаша вода, чинија со овошје или бисквити.

Многу деца се плаши од темнината, така што тие не може да заспие на сопствените. Во овој случај, тоа им помага nightlight. Стави покрај креветот дете вртење на светилка за спиење. Тоа ќе се смири вашето бебе, и тоа нема да се плашат.

Видете исто така:

Ставањето на бебето да спие, се создаде поволна расположение во куќата, не се заколнам, и не викајте. Мирна и љубов во семејството ќе ви помогне брзо да се смири бебето, тоа ќе биде помалку отпорен и каприциозен. Ако детето уште не спие, побарајте медицински совет. Можеби бебе има сериозни здравствени проблеми кои го спречила од спиење.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Зошто плаче бебе во сон во текот на ноќта и во други случаи?Зошто плаче бебе во сон во текот на ноќта и во други случаи?
Дневна спиење кај децатаДневна спиење кај децата
Мирен сон на децатаМирен сон на децата
Бебе плаче за време на хранењеБебе плаче за време на хранење
Нарушен сон на дете во текот на денотНарушен сон на дете во текот на денот
Како да се воспостави дремат во на новороденчетоКако да се воспостави дремат во на новороденчето
Бебе спие на првата година од живототБебе спие на првата година од животот
Соодветна организација на доењетоСоодветна организација на доењето
Ко-спиење родители со детеКо-спиење родители со дете
Различни позиции за доењеРазлични позиции за доење
» » » » Како да се стави бебето да спие? Како да се учат на вашето дете да се заспие на сопствените?

© 2011—2021 ma.ungurury.ru