Детски патот на сон: Како да се стави бебето да спие?

Се додека детето е само расте, тоа е многу буден. Понекогаш е доволно добар за да го нахрани новороденче или pobayukat како што тој се нурнува во слатко блаженство. Но, што да се прави кога е време да се движат подалеку од движење болест во рацете, и трошка не сака да заспие? За среќа, во секое семејство има неколку "трикови", вкуси повеќе од една генерација на жените.

Кога ќерка ми почна да им пријде на две години, ние мора да го промени техника заспијам. Прво на сите, тоа свечено се пресели на троседот, испраќање на креветчето засега во плакарот. За детето се фокусираше на фактот дека сега е како родители е да се спие на свој каучот. Таа беше задоволен што тоа беше можно да се сместат повеќе играчки на нови сидришта. Во принцип, една мала "трансфер" врши многу лесно.

моето второ дете бременост придонесува со многу промени во нашите планови. На пример, заоблените стомак не е дозволено да затишје на бебе во рацете. Тука е само корисна и "преселување" ќерка на нова локација. Јас само што беше преполна со неа рамо до рамо, тивко пее приспивни песни и кажувам приказни. Поради својата позиција, многу приказни почнаа да се сведуваат на фактот дека "Еднаш, мама и тато ..." Потоа, во зависност од вашето расположение, развиена приказна за едно мало девојче дека секој сака и како таа го помина денот, или ќе се одржи. Под тивкиот шепот на моите зборови, и таа заспа.

Видете исто така: Како да се учат на вашето бебе да спие во неговата креветчето?Подоцна, кога ќе дојде време да го учи неговиот син да се само заспие, јас почнаа да размислуваат за своите постапки. Она што се чинеше познато, одеднаш почна да се сомневам во тоа. Можам да се јавам на мојот метод уникатен? Тешко. Да, јас го направи својот елемент во создавањето на детско пат да спијам. Но, мојата акција се вклопува во општата шема на поставување бебиња да спијат:

  • Во текот на денот тоа е потребно да се создаде сите услови за детето тивко поминал дел од својата енергија. Ова може да биде скокање begane, игри на отворено, скијање на ридот, и многу повеќе. Помалите деца се движат, толку потешко заспиваат навечер (спречува "екстра" енергија).
  • За неколку часа пред спиење треба да биде можно да се прекине активни игри. Во тоа време, може да имаат вечера, чист играчки во собата, се повлече, да се прочита некоја книга или направи домаќинство задолженија.
  • Вода - на основа на целиот живот. Без оглед на замор или присуство на вода во чешмата, детето треба да се измие барем во туш. Или се прелива вода од кофата. Прво, тоа им овозможува на децата да гледаат на дневна хигиена како нешто задолжително, не може да се доведе во прашање (Вие не сакате, тогаш да се потсетиме тинејџерите во врска со потребата да се истуширам?). Второ, вода ги мие далеку вишокот на емоции од претходниот ден. Понекогаш тоа може да биде и позитивни и негативни настани. Капење ќе се зголеми на телото да се релаксира и да се подготви за спиење. Но, ако не можете да се бања, а потоа и топол туш е во ред.
  • Тоа е најдобро да се создаде посебен ритуал треба да се следи секој ден. На изненадување на сите деца сакаат да се пробие границите на она што е дозволено од страна на проверка реакцијата на родителите, но во исто време многу важно за нив да се чувствуваат заштитени од мизеријата на надворешниот свет. И само кога расте во целост ги следат своите добро воспоставени правила, во куќата владее мир и спокојство. Дури и ако сте уморни, дури и ако дојде до некој празник, се најде сила да оди преку целиот ритуал на спиење. Дури и во забрзана темпо. За нашите деца ритуалот вклучува вообичаените редослед: чистење играчки, капење во када, приспивна песна и приказна на. Понекогаш претходниот ден е толку заситени дека децата се заспие за уште приспивна песна.

И на крај: се сеќавам дека воздухот во градинка треба да биде доволно влажна, студена и чиста. Обидете се да се редовно проветрувајте ја просторијата, не се прегрее нејзината топлина за генерирање на апарати. Вие трпение и љубов за вашите деца!

Особено за LadySpecial - Katbula

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Новороденче hiccups во сонНовороденче hiccups во сон
Детето не сака да оди во кревет. Што да направам?Детето не сака да оди во кревет. Што да направам?
Новородениот синНовородениот син
Нарушен сон на дете во текот на денотНарушен сон на дете во текот на денот
Развојот на детето во четвртиот месец од живототРазвојот на детето во четвртиот месец од животот
Колку детето треба да спијат во текот на денот и ноќтаКолку детето треба да спијат во текот на денот и ноќта
Визија новороденче мало детеВизија новороденче мало дете
Ко-спиење родители со детеКо-спиење родители со дете
Мирен сон во текот на ноќта бебеМирен сон во текот на ноќта бебе
Дали детето е задолжително дремењеДали детето е задолжително дремење
» » » » Детски патот на сон: Како да се стави бебето да спие?

© 2011—2021 ma.ungurury.ru