Организација на детски сон

Мојата дневна рутина
Мојата дневна рутина
1 8
Мали деца кои посетуваат градинка дремење предвидени во денот на владата. Бебето да спие и во времето распределени, треба да се контрола на траењето на неговиот сон. Во зависност од возраста на дневна стапка е 10-14 часа. На НАП треба да 2-2,5 часа. Од овие индикатори и треба да им се спротивстави. Ако детето не оди во градинка, треба да се организираат дремење дома.
спиење
спиење
2 од 8
Многу мајки знаат колку е тешко понекогаш се стави на детето во кревет. Но, децата треба да одат во кревет порано отколку кај возрасните. Ако детето е overtired, тоа е лошо за неговиот нервен систем. Ќе зависност од чувство и спиење мирна ноќ е нарушена. Излезе со посебен детски дневен ритуал, по што тоа е неопходно да се оди во кревет. Ова може да биде бајка, приспивна песна, или процесот на поставување омилени играчки.
подготовка соба
подготовка соба
3 од 8
Со цел да се организираат во удобна околина за спиење, што треба да се грижи за чист воздух во градинка. Да го направите ова, соба на детето треба да биде емитувана пред спиење. Исто така е важно да се почитуваат оптимална температура во просторијата не смее да биде премногу топла или ладна спротивното. Погодно експерти признаваат 19 степени Целзиусови температурата. Чист, свеж воздух е најдобар начин да се промовира добро здравје бебето спие.
Создавање на услови за сон
Создавање на услови за сон
4 од 8
Секое дете има свои услови под кои тоа е најдобро да се спие. Ова може да биде присуството на светилка во соба, во присуство на неговата сакана играчки во креветчето или нешто друго. Тоа не е неопходно да се ограничи на детето во него и да инсистира на почитување на строги правила. По некое време, стравот од темница или страв да се биде сам, ќе се одржи, и детето ќе научи да заспие без никакви услови.
Што да се направи пред спиење?
Што да се направи пред спиење?
5 од 8
Бебето заспа брзо, тоа е можно, непосредно пред спиење за да го обезбеди со моторна активност. Доколку почувствувате замор и самото дете не е Аверс да се релаксираат. Можете исто така треба да се размислува однапред за храна и добиточна храна на бебето, па тој не се чувствува глад директно во текот на постапката за поставување. Истото може да се обезбеди и во однос на тоалет. од време на бебето пред спиење треба да ги заврши сите подготовки.
Како да се разбудам во утрото?
Како да се разбудам во утрото?


6 од 8
пораст утро во секој случај не треба да биде суров. Неопходно е да се постепено се разбудам на бебето, нежно го милува, и давајќи му време да се разбудам правилно. Утро, детето треба да биде поврзан со позитивни емоции, тогаш тоа ќе биде многу полесно да се собираат во градината или на друго место. Ако едно дете отиде во кревет на време, а во утринските часови тој немал проблеми со лифт.
И ако детето не сака да се разбудам?
И ако детето не сака да се разбудам?
7 8
Ако едно дете е категорично одбива да се нагоре, се обиде да го интересира. Интригата е во можност да ги разбудат љубопитноста на детето, а во исто време да го сочинуваат. Кога поставување на децата во време во вечерните часови, ќе имаат способност да го разбуди рано наутро и ќе ви овозможи да се апсорбираат во кревет, и конечно да се разбуди. Родителите се важно да се запамети дека вишокот на сон, како и недостатокот на тоа не се од корист за здравјето на децата.
Види други слајдшоу:
Лековити својства на сода бикарбона
Прикажи ги слајдшоу
Што спорт изберете за вашето дете
Прикажи ги слајдшоу
15 начини да измамник на апетитот
Прикажи ги слајдшоу
Како кофеинот влијае на здравјето?
Прикажи ги слајдшоу
Корисни својства на камилица дрога
Прикажи ги слајдшоу
Како да се подобри квалитетот на животот
Прикажи ги слајдшоу
Тајните на коса боја
Прикажи ги слајдшоу
Како мажите се грижи за вашата кожа?
Прикажи ги слајдшоу
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Мирен сон на децатаМирен сон на децата
Детето не сака да оди во кревет. Што да направам?Детето не сака да оди во кревет. Што да направам?
Причините за спиење нарушувања кај мали децаПричините за спиење нарушувања кај мали деца
Како да се воспостави дремат во на новороденчетоКако да се воспостави дремат во на новороденчето
Бебе спие на првата година од живототБебе спие на првата година од животот
Начин на денот за мало детеНачин на денот за мало дете
Мојата дневна рутина за дете до една годинаМојата дневна рутина за дете до една година
Здрав сон мало детеЗдрав сон мало дете
Мирен сон во текот на ноќта бебеМирен сон во текот на ноќта бебе
Дали детето е задолжително дремењеДали детето е задолжително дремење
» » » Организација на детски сон

© 2011—2021 ma.ungurury.ru