Како да се разбудам во раните утрински часови: 3 главни правила

"Фаќа почетокот на птица - што ја дава Бог," - велат рускиот народ. Исто така, сметаат и во странство, повикувајќи се на Англичанецот Бенџамин Френклин: "Рано во кревет и рано да се зголеми прави човекот здрав, богат и мудар." Се чини, што е разликата ќе се разбуди во шест часот или девет? Но, се покажа, тоа е важно не само за физичката благосостојба, но исто така и за емоционална состојба, продуктивноста на работниот ден, духовен развој.

Како да се помогне да се разбудам рано наутро?

Правило 1: одат рано на спиење

Со цел да се разбудам рано и на тој начин да се даде доволно време за спиење, ќе мора да одат рано на спиење. Некои луѓе мислат дека без оглед на тоа дали тие ќе паднат до 21.00 или 23.00, се уште ништо не се менува - наутро телото се уште ќе се разбудам во исто време. На прв поглед, тоа може да биде така, но ќе почне да се разбуди порано од неколку дена. Според ведското знаење, човек треба околу 6 часа спиење секој ден, но ако тој е болен, или активности вклучуваат значителни нервната напнатост и стрес, времетраењето на спиењето може да се зголеми на 7-8 часа. Спијат повеќе штетни.

Одам во кревет рано? Одредување на околу времето на заспивање и не помалку од еден час, исклучете го компјутерот и телевизија. Останете во тишина. Дозволете му на ум да се смири и да се релаксираат. Прочитај добра книга, мечтаење или да направите блог записи.

Правило 2: Пијте повеќе вода и не се јаде во текот на ноќта

Пијат неколку чаши свежа вода непосредно пред спиење, а потоа телото е заситен со влага во текот на ноќта, па дури и ова утро. недостаток на вода и дехидратација води до летаргија, поспаност, толку рано будење тешко. Се разбира, не претерувајте и пијат 1-2 литри пред спиење - во сите добра мерка.

Немојте да пиете алкохол во текот на ноќта и пијалаци, кои вклучуваат кофеин. Тие ќе имаат стимулирачки ефект и да доведе до немирен сон. Исто така, не треба да се јаде во текот на ноќта: храната во овој случај не се вари, и почнува да се распаѓаат и произведуваат токсини кои го прават тешки будење.

Правило 3. Земете од кревет веднаш и не се обиде повторно да легнеОткако ќе го отвори моите очи, тоа е подобро да станам од кревет, во спротивно тоа е многу веројатно дека ви се случува да остане таму за 1-2 часа. За да го направите ова, користете мали трикови. На пример, во собата будилникот низ собата, а потоа во утрото ти само ќе треба да се нагоре за да го исклучите. Не го слуша гласот на мрзливост, со што се обезбедува да лежи во кревет за неколку минути.

Не дозволувајте си да доза исклучен, и веднаш се нагоре. и тогаш Направи нешто што ќе ви помогне да се разбудам: Отворање на прозорецот и нека во свежа, ладен воздух, се мијат со ладна вода, да контраст туш, подготви овошна салата за појадок. Не се искачи назад во кревет, како да сака.

Овие едноставни и достапни совети ќе ви помогнат да ја смените вашата дневна рутина, за да се обезбеди правилен режим на денот и се буди во раните утрински часови. Рано будење ќе донесе леснотија, активност, мир на умот и добро расположение за целиот ден.

За тоа зошто ние често не може да се разбуди рано, и како тоа влијае на нашите животи, прочитајте ја статијата Був или шега: што е подобро?.

Нека секој наутро е добро, светлина и лесен, и секој заживување - радосен и пријатен. Нашиот живот е толку кратка, и не сакаат да го потрошат на тага, незадоволство, лошите расположенија и песимизам на.

Цениме секој момент, да уживаат во животот, и да помогне таа да стане уште посветла, детски и повеќе позитивни. Со среќа!

Особено за LadySpecial.ru - Кетрин испрати

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Квалитетот на сонот зависи од нејзиниот континуитетКвалитетот на сонот зависи од нејзиниот континуитет
& Laquo; Zhavoronki & raquo; често страдаат од кардиоваскуларни болести& Laquo; Zhavoronki & raquo; често страдаат од кардиоваскуларни болести
& Laquo; Zhavoronki & raquo; со поголема веројатност да страдаат од срцеви болести& Laquo; Zhavoronki & raquo; со поголема веројатност да страдаат од срцеви болести
Како да се направи себе си да се нагоре во раните утрински часовиКако да се направи себе си да се нагоре во раните утрински часови
Како го прави здрав сон начин на живот?Како го прави здрав сон начин на живот?
Како да се воспостави дремат во на новороденчетоКако да се воспостави дремат во на новороденчето
Бебе спие на првата година од живототБебе спие на првата година од животот
Колку е лесно да се разбудам во утротоКолку е лесно да се разбудам во утрото
Како да се принудат сами да се разбудам во 6 часот наутро?Како да се принудат сами да се разбудам во 6 часот наутро?
Организација на детски сонОрганизација на детски сон
» » » » Како да се разбудам во раните утрински часови: 3 главни правила

© 2011—2021 ma.ungurury.ru