Був или шега: што е подобро?

Зборувајќи за будење време, ние често се делат луѓето на larks и бувови. Larks буди во раните утрински часови, тие се особено активни што е во утринските часови и во вечерните часови нивните опаѓа продуктивноста. Бувови се разбуди доцна, сакаат да работат во вечерните часови, па дури и во текот на ноќта, верувајќи дека тоа време најмногу креативно исполнет. Многу го припишуваат овој феномен вродена тенденција, со оглед на тоа што овие два начина на живот се апсолутно еднакви. Но, сето тоа е само навистина?

Урбаниот ритам на живот

Денес, меѓу урбаните жители чучулига се намалува. Ова се должи на фактот дека постепено надворешната средина диктира свои услови за живот. Како што многу бизниси се работи од 8 наутро, а ние требаше да имаат време да работат, моравме да се разбудам во 6 часот, денес се повеќе и повеќе организации, а особено врз трговијата сфера, почнуваат да работат од 10:00. Работа во таков ритам до 19.00 часот, ќе се врати дома прилично доцна и се уште треба да имаат време за извршување на некои бизнис, во прилог на работа. Како резултат на тоа, ние одиме во кревет доцна и се будам доцна.

Излез, исто така, спроведе - ние го отвори наутро и навечер - вечера во изобилство, ќе уживање со кулинарски задоволства, да одат на забава или гледање на филмови до полноќ. Се разбира, следниот ден тоа е тешко да се разбудам во пет часот наутро пред изгрејсонце, со радост, леснотија во телото и креативна инспирација.

Дали е ова начин на живот се предизвикани од вродени склоности и нашите природни квалитети?

Енергија Јин и Јанг

Секој знае дека постои во нашиот живот два вида на енергија: Јин и Јанг, која идеално треба да биде избалансиран. Што се во реалноста и да го дефинирате - був или рана ви птица.

Ако твојот живот сила е негативен (премногу Јин) Ќе се разбудам доцна и неволно. Вие често немаат доволно сила и енергија за извршување на сите планирани за тој ден. Можете да имаат црни ленти во животот. Понекогаш се акумулира нерешени проблеми, и формираше недостаток на нешто: пари, внимание, време, можностите. Наместо за преземање одговорност за вашиот живот, ќе се ozhidatelnuyu позиција и се надевам дека некој ќе дојде и ќе ги реши сите проблеми за вас - еден, родителите, на владата, од Бога.

Ако твојот живот сила е избалансиран (јин јанг =) или позитивен (присутен малку повеќе енергија Јанг), Вие "шега". Ќе се разбудам секое утро со радост, инспирација, сила да се создаде и да се изгради. Вие секогаш имаат време да ги изврши сите задачи, продуктивни, успешна. Вие генерирана многу слободно време, а целиот живот - е солидна бела линија. Да се ​​реши проблемот веднаш, без да ги складира и без одложување "за подоцна". Вие само доволно, да не се почувствува недостаток на нешто, и секогаш ги споделите со другите. Вие не очекуваат помош од надвор, вие самите се помага за себе и за другите.

Така, "larks" и "утки" не се еднакви во однос на активност и успех, и тоа не е во природата. само "Утки" - луѓе со дисфункција на виталната сила и "larks" - со нормална состојба.

Со што нашиот живот енергија зависи?

1. На квалитетот на храната и водата. Производителите на храна и пијалоци со тенденција да добие лојални потрошувачи без големи трошоци. За таа цел, производите треба да има светла и оригинално пакување која ги привлекува нашето внимание, и да содржи супстанции кои создаваат зависност (алкохол, вино, оцет, конзерванси, адитиви во храната, шеќер и засладувачи). Затоа, се еко-пријателски и здрави производи. Формирана неприродна потреби. На пример, ако имате сите јадења пред јадење се става мајонез и кечап со остар вкус, тоа е обично природниот вкус на варен ориз понудени на вас, без зачини изгледа "бајати". Таквата исхрана во голема мера го смени рамнотежата на сила на животот во насока на Јин.2. оброк. Премногу вечера после 18.00. Има луѓе кои клисурата на текот на ноќта. Ова е многу лошо, бидејќи она што го јадеме пред да одам да спијам, а особено протеини, речиси не се вари. Оваа храна се распаѓа и се распаѓа, но на крајот се формира отрови, отрови во организмот, се појавува непријатен здив. Телото не се добие добар одмор, па се буди станува тешко.

3. ТВ и музички. Луѓето кои практикуваат здрав начин на живот, оддалечувајќи се од гледање телевизиски програми. Факт е дека кога нашето внимание е насочено кон слика, нашиот ум е неактивен, го зазема позиција на роб, со што се зголемува Јин енергија. Ако содржината на сликата е негативен (сцени на насилство, хорор, се борат, агресија), негативното влијание врз телото се зголемува. Истото се случува и кога слушаме деструктивна музика, ритам кои се во конфликт со нашите сопствени вибрации. За тоа како тоа се случи, и каква музика да се слуша подобро да го прочитате написот Третман на музика.

4.Работа со цел за добивање на пари. Кога работиме на несакани работи што нè инспирира, а не да им помогне да се ослободи нивните креативни таленти, способност за спроведување на, само за пари, ние им даде на своите креативни виталност. Таква работа не е инспирира и исцрпувачки. Таквите нееднаква размена (креативна енергија, кои се продаваат за пари) ни го става во позиција на Јин, лишување од слобода и независност. Ова не значи дека треба да престане да работи, но не треба да се биде роб на пари, тие треба да работат за нас.

5. Содржината на свеста пред спиење. Она што се прави пред да одам да спијам, го поставува насоката во која на свеста ќе остане цела ноќ. Ако во текот на периодот на спиење мислите за секојдневните проблеми или за да дојдете до негативни ум сцени од планот гледа филмови во утринските часови ментална состојба, секако, да се незадоволителни. Тоа е најдобро да се истуширам пред спиење (водата ќе се измијат сите негативна енергија) и да го насочи своето внимание на она што, духовни вредности или богомислие инспирира. Тогаш нема да има добри промени во квалитетот на вашиот сон и во вашиот живот.

Кога утрото е добро?

Будејќи почетокот дава државата на леснотијата од вишокот на виталност. Ти се прашувам колку време да се направи. Проблемите не се товар да одлучува за својата восхит и радост.

Живееш во изобилство и помогне на другите. Кога ќе се разбудам рано и мелодија во енергијата на утро, ќе се постигне своите цели и можете да видите голем број на нови функции. Сфаќате дека всушност можете да го контролирате вашиот живот и да се создадат неопходните услови.

Навистина, кој некогаш не се до раните утрински часови за да го поздрават сонцето, се поздрави со целиот универзум, и велат дека нивните добри зборови, тој никогаш не ја искористи предноста на полнота му даде живот сила за остварување на сопствената судбина. За тоа како времето на будење во корелација со духовниот развој, опишани во статијата Колку подобро да се разбудам?

Станувам рано, се поздравуваат со светот, мелодија во висока енергија, и утрото е навистина добра, како и ден, вечер, ноќ, како и сите од нашите прекрасен живот!

Особено за LadySpecial.ru - Кетрин испрати

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Зошто не јадат по шест часотЗошто не јадат по шест часот
Исхрана, во која не може да се јаде по шест часотИсхрана, во која не може да се јаде по шест часот
Како да се принудат сами да се разбудам во 6 часот наутро?Како да се принудат сами да се разбудам во 6 часот наутро?
Biorhythms бувови и larksBiorhythms бувови и larks
Лук тинктура - за долговечностЛук тинктура - за долговечност
Третман на акни и акниТретман на акни и акни
Круша исхрана за анемијаКруша исхрана за анемија
Сонцето офталмологСонцето офталмолог
Јас се случи глауком. Таа потроши сопствената урина, куќаЈас се случи глауком. Таа потроши сопствената урина, куќа
Водете љубов наутро или навечерВодете љубов наутро или навечер
» » » » Був или шега: што е подобро?

© 2011—2021 ma.ungurury.ru