Што време да се нагоре во утринските часови?

Дали времето на нашето будење наутро? Како тоа влијае на физичката можности благосостојба и духовен развој? Излезе, е многу во нашите животи кој одлучува во кое време и да одиме во кревет, и колку часа спиење, и што е најважно - кога будни. На тоа зависи од расположението, физичката виталност, активност, состојба на умот, самосвест, способност за управување со настани, па дури и за судбината на. Утро пораст дефинира нашата ден, и збирот на деновите на целиот живот.

Ведската специјализирани знаења О.Г. Torsunov Тој посветува посебно внимание на односот на духовниот развој на личноста и времето на неговото будење.

Будење 02:00-03:00

Не секој еден од нас може да се разбуди на часовникот. За ова будење се пракса, austerities, многу "чиста" начин на живот. Кога сето ова е присутна, лицето може, без проблеми за физичкото и менталното здравје, да се разбудам 2-3 ноќи. Со оваа обновување време манифестира способноста да се движи по патот на самосвест е силна и брзо. Соларната активност во текот на овие часови е слаба, но месечината продолжува да дејствува на ум се уште е многу силна. Како резултат на тоа, умот е на одмор.

Во тие раните утрински часови од најпознатите корисни вежби за лице - молитва на Бога, пеење на светото име, читање на Светото Писмо. Психата на такво време на будењето станува многу чувствителни, така и за луѓето да се толку рано, погоден осаменички живот, тоа не е пожелно за долго време да се биде на места со голем број луѓе. Будејќи се од 2 до 3 часот наутро, се препорачува да се свештеници и оние кои се одделуваат од световниот живот.

Будење на 3 до 4 часот

Секој кој се буди 03:00-04:00 во утрото, исто така, го активира внатрешните сили за постигнување на неговата духовна природа. Кога порастот на овие часови се препорачува да се вклучат во духовни практики. И ако секој ден да се посвети на утринската молитва, со текот на времето, може да оди далеку во реализација на божествената природа на сите нешта. Психичките чувствителноста на оние кои се во тоа време, не толку високо како да водат осаменички живот, но тие треба да комуницираат почесто со светите луѓе се посветени на служба на Бога, и како што е малку што е можно повеќе луѓе со материјалот, грешен свест.

Будење 4-5 часот наутро

Будење во овој часовник е одговорен за нашата радост на животот и способноста да се погледне на работите позитивно. Во тоа време, нашата планета Земја е во состојба на оптимизам. Тоа е причината зошто сите птици во состојба на добрина, почнуваат да се Твитер, ужива во новиот ден. Исто така, по будење во часовникот активира нашиот капацитет за креативност и создавање: ние лесно може да се развие вашето пишување талент, музицирање, уметнички вештини. Време 04:00-05:00 во утрото, исто така, не е наменет да биде активен, енергична активност, па затоа е најдобро откако ќе се разбуди да го прочитате на духовни книги, да се молиме, испрати љубов кон сите живи суштества, да комуницираат со Универзалниот Ум, во состојба на радост и оптимизам.

Будење со 5 до 6 часот

Луѓето кои се будам секој ден 05:00-06:00 во утринските часови, се здобијат со способност да се биде предупредување и активни во текот на нивните животи. Тие се лесно да се справат со болеста и се во добра физичка форма. Во тоа време, активноста на сонцето е ниско и месечината ја изгуби својата работа, па ум е многу приемчив на било какви информации кои брзо се меморирани и долго одложуван во меморијата. Во овие часови е корисно да се вклучат во духовна пракса, знаење, учење, помнење на потребните информации.

Идеално, човек треба да се разбудам пред Земјата, тоа е, пред 06:00. Па тој може да имаат време да се ментално склад со него. Потоа времето нема да влијае на тоа како се чувствуваме. Но оној кој се буди во рок од 6 часот наутро, нема да биде во можност да се адаптираат на промените на времето, неговиот оптимизам е неприродно.

Будење 6-7 часот наутроЛуѓето се буди во овој период на време, по појавата на сонцето. Ова значи дека нивната виталност е подолу, и работите ќе одат нестабилно, со повремени победи и падови. Таков пораст ќе има влијание на здравјето, што е сепак да биде доволно силна, но во критични ситуации и во тешки заболувања силно разнишана. Истото важи и за ментална состојба.

Будење 7-8 часот наутро

Човекот, се будам во ова време, не го користат потенцијалот што го има. Тој се осудува на помала физичка и ментална тон. Во текот на денот, тоа е често чувство на недостаток на време, суета. Се чини дека тој немал време. Постои внатрешен чувство дека некако не се на сила, енергија и внимание оди концентрација потребни за успешна активност. Тенденција на мигрена, ниска киселост, ензимски дефицит, намален имунитет. Наместо активност забележани пасивност, нервоза, раздразливост, вознемиреност, напнатост.

Будење 08:00-09:00

Порастот на овие часови осудува на пропаст ни ги тешкотиите на животот, хронична болест, разочарување, неуспеси. Луѓе се буди секој ден во ова време, често имаат лоши навики, бидејќи тие немаат сила да ги надмине недостатоците на неговиот карактер. Тие се секогаш потешко правилно да се оцени ситуацијата, за да ја видите вистинските мотиви на активностите на другите луѓе и да донесат правилни одлуки, а тоа води до фактот дека тие често одат со протокот, без определување и енергија за да се направи разлика во нивните животи.

Будење 09:00-10:00

Луѓето кои се издигнуваат 9-10 часа, се склони кон депресија, апатија, летаргија, неподготвеноста да се живее, нервниот нарушувања. Тие често се доживее фрустрација, чувство лишени, лути судбина. Тие се предмет на страв, недоверба и гнев. Според тоа, овој став го привлекува соодветни животни настани и ситуации. Тоа може да биде неконтролирано страст, заднината лоши навики, несреќи, сериозни болести. Овие луѓе се привлечени надворешна агресија. Тие можат да бидат жртви на насилство, како што се во долниот вибрации на уништување.

Знаејќи го она часа се најповолни за будење, што ни овозможува да се разбере причините за настаните во животот и потеклото на нашето расположение, физичка активност и енергија, ментална состојба.

За да дознаете како да се помогне да се разбудам во раните утрински часови, прочитајте ја статијата Како да се разбудам во раните утрински часови: 3 главни правила.

Се разбудам рано, се чувствувам одлично и да биде во хармонија со природата. Потоа се што е во вашиот живот ќе биде прекрасно!

Особено за LadySpecial.ru - Кетрин испрати

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Влијанието на комуникација со колегите во менталниот развој на децата од предучилишнаВлијанието на комуникација со колегите во менталниот развој на децата од предучилишна
Методите и техниките на зачувување и продолжување на младитеМетодите и техниките на зачувување и продолжување на младите
Здрав сон возрасниЗдрав сон возрасни
& Laquo; Zhavoronki & raquo; често страдаат од кардиоваскуларни болести& Laquo; Zhavoronki & raquo; често страдаат од кардиоваскуларни болести
Што ви е потребно за здрав начин на животШто ви е потребно за здрав начин на живот
Како да се направи себе си да се нагоре во раните утрински часовиКако да се направи себе си да се нагоре во раните утрински часови
Зачувувањето на физичкото и менталното здравје на децатаЗачувувањето на физичкото и менталното здравје на децата
Нарушувања на спиењето кај возрасниНарушувања на спиењето кај возрасни
Начин на денот за мало детеНачин на денот за мало дете
Како да се принудат сами да се разбудам во 6 часот наутро?Како да се принудат сами да се разбудам во 6 часот наутро?
» » » » Што време да се нагоре во утринските часови?

© 2011—2021 ma.ungurury.ru