Како да се ослободите од здив

Непријатни и несакани здив страда голем број на луѓе од целиот свет. Најчесто, пријатели и познаници не укажуваат на лице во ваква ситуација тоа недостаток, обидувајќи се да не се навреди.

Одредување на повеќето тешко да се здив, така што лицето не е свесен дека неговиот здив е непријатна придружник, тоа расипува прв впечаток. Ја научиле со текот на времето дека свеж ветер не е, еден почнува да се грижи за тоа како да се ослободи од лошиот здив, активно спроведување "chudodeystvuyuschie", како и во рекламирањето, гуми за џвакање и бонбони или освежувачи на здивот. За долго време, проблемот може да се отстрани со овие средства, но многу причина за потекло мирис продолжува. А причините се многу.

Видете исто така на тема:

Главната причина за лош здив се смета кластер и растот на бактерии на јазикот и други области устата, болести на непцата. злоупотреба на алкохол и пушење, за употреба во храна на кромид и лук, исто така, придонесе за оваа непријатна појава. Но, важна улога игра од страна на разни болести на целото тело, особено на стомакот. Можете да се консултирате со лекар и да се испитаат.

Како да се ослободите од лошиот здив во домот

Како да се ослободите од лошиот здив слика

Се разбира, мора да се сеќавам на совет на стоматолози. Четкање заби, се препорачува со добра волја, наутро и навечер после јадење. Најефективен е вечер чистење на устата, затоа што во текот на денот на бактерии активно се размножуваат, што доведува до расипување на забите или заболување на непцата. Во моментов има огромен спектар на пастите за заби, колку освежувачки, а за чувствителни заби. Тие се во можност трајно да се задржи на свеж здив.

Од големо значење се четки за заби кои мора да бидат индивидуално и мора да се менува на секои 3-4 месеци. Четки се наменети не само на забите, но исто така и за чистење на јазикот, како и во вили кријат разни микроорганизми, кои се извори на лош мирис.Дома основното создаде за дополнителен метод за орална нега, како што плакнење, што е пожелно prodelyvat неколку пати на ден, разни чорби:

  • еднакви пропорции на камилица, кантарион, коприва убод, бреза лисја и дабови кората заварени во еден литар вода и внесе за околу два часа;
  • тарос, ким, семиња и јагода лисја се полни со вода што врие, мора да се филтрираат преку една четвртина од еден час;
  • неколку лажици мента суви или свежи листови се пополнува една чаша врела вода, а потоа на филтерот за инфузија е добро.

Се ослободи од лошиот здив исто така може да им помогне на лимон, зелено јаболко, кардамон семиња, магдонос лисја, кои не само што се спречи мирис, но, исто така, го убие бактериите. Доволно е да се измијат устата и џвакање на нив. И бадеми и ореви квалитативно уништи мириси кромид или лук.

Како да се ослободите од лошиот здив стомакот

Ако горенаведените методи и алатки се неефикасни, тоа е да се испита на гастроинтестиналниот тракт да се утврди развојот на причината инфекција во телото. Проблеми со дигестивниот систем, може да биде долго време не се манифестира, но лош мирис од неговата уста како предупредување, што укажува на некој вид на стомакот болест. Се разбира, овој проблем досадни и ослободете се од него дома е тешко.

Прво препорачува да се разгледа вашата исхрана, да се елиминира, ако е можно, храна со лут мирис, и да додадете повеќе билки, сокови, храна богата со растителни влакна.

Еден мора да се запамети дека гастроентеролог може да ја идентификува болеста, да се советуваат како да се ослободи од лошиот здив или пропишува соодветен третман ако болен стомак.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како да се ослободите од лошиот здив предизвикани од болест на желудникот?Како да се ослободите од лошиот здив предизвикани од болест на желудникот?
Како да се ослободите од мирисот на чадКако да се ослободите од мирисот на чад
Како да се ослободите од лошиот здив во домотКако да се ослободите од лошиот здив во домот
Како да се ослободите од мирисот на урината на каучотКако да се ослободите од мирисот на урината на каучот
9 Рецепти за да се ослободите од мирисот на цигари9 Рецепти за да се ослободите од мирисот на цигари
Мирисот на грлото, причини и методи на справување со ова чувствително прашањеМирисот на грлото, причини и методи на справување со ова чувствително прашање
Како дезинфицира здивКако дезинфицира здив
Причини за лош здив: до кој доктор за решавање?Причини за лош здив: до кој доктор за решавање?
ХалитозаХалитоза
Болести предизвикуваат лош здивБолести предизвикуваат лош здив
» » Како да се ослободите од здив

© 2011—2021 ma.ungurury.ru