Како да се ослободите од лошиот здив во домот

Во оваа статија ние ќе зборуваме за тоа што е причина за лош здив, како и како тоа може да се дефинира како дома.

Главните причини за лош здив

Не секој човек може лесно и веднаш да се каже дека неговиот здив свеж. Но, во секој случај, ако има одредени околности, на лош мирис во устата може да се појави секоја од нив. Знаете дека имате лош здив е доволно силно за свој, но само на околните реакција. Ова се должи на фактот дека нашите носот и устата се меѓусебно поврзани и затоа нашиот нос филтрира како лош здив. Значи тоа ќе биде можно да се заклучи дека човек не може да биде свесен дека има лош здив.

Како да се утврди дека има лош мирис во устата

Видете исто така на тема:

Како да се ослободите од лошиот здив дома слика

Да се ​​запознаат со она што го здивот, можете да го користите еден едноставен метод кој е да се побара од луѓето да се каже своите сакани за вашето дишење и како мирис од устата. Не срамете се да поставуваат прашања како што се семејството сте свесни, и ќе ви помогне да се ослободи од овој проблем, кој може да се стави во непријатна позиција, ако тоа ќе каже некој странец.

Независно утврди дека мирисот е здивот

Ако cann't да одлучи и да побарате за вашето дишење со роднините, а потоа можете да го провериш себе. За ова ви ќе треба да лижат вашиот зглоб и во рок од 5-10 секунди после тоа мирисаше. Така, можете да дознаете колку вашиот здив мириса. Но, да бидам попрецизен, тоа е мирисот на предниот ѕид на вашиот јазик. Но не радувајте се што експериментот се уште не е завршена. Ќе треба да се провери и да мириса на задниот ѕид на јазикот. За да го направите ова, ќе треба да се земе една лажичка и одвај некој далечен дел од јазикот. Плакета што soskrebete треба да шмркаат и утврди она што мирисот од устата. Тоа е овој мирис ќе се чувствувам околу додека интеракција со вас.

Кои се причините за лош здив

Главната и најважна причина за лош здив се бактерии кои се размножуваат во задниот ѕид на јазикот. Но, тоа, постојат и други бактерии кои напредува во други делови на усната шуплина, како што забите, кои треба да се третира.Околности што предизвика подобрување на malodor во усната шуплина.

Ако зборуваме за човечкиот здив, мирисот на тоа може да зависи од многу фактори, како што се:

  • На множење на бактерии,
  • На услови кои предизвикуваат бактерии да се размножуваат,
  • Несоодветна орална хигиена.

Храна може да биде причина за лош здив

Постојат производи кои можат да предизвикаат појава на лош здив. Таквите производи вклучуваат кромид и лук. Ова се должи на фактот дека уште едно лице јаде оваа храна, нашата крв веднаш реагира на него и се обидува да брзо тие произлегуваат од телото и на тој начин предизвикува појава на лош здив. Во текот на процесот на отстранување на белите дробови, исто така, се прикажани, а потоа таму непријатен мирис. Откако овој процес е завршен, мирисот исчезнува. Но, со цел да се елиминира непријатен мирис одеднаш, може да се јаде свежа храна која ќе ви помогне да се освежат здив.

Може пушењето предизвикуваат лош мирис во устата

Ако зборуваме за хронични пушачи, здивот има специфична миризба. Таквите мирис се појавува на многу фактори кои се поврзани со тутунот, како што е дадено во цигарите Долни количина на никотин и катран. Со цел да се ослободи од овој вид на лош мирис во устата, треба да се ослободи од пушењето.

Тоа може да периодонтитис причина мирис во устата

Ако зборуваме за оваа болест, како пародонтот, оваа болест е едноставно, болести на непцата, што е, исто така, може да предизвика појава на лош здив. Мирисот на гуми за џвакање ќе имаат многу чуден мирис, кој може да се каже стоматолог. Причината за непријатен мирис во даден болест се должи на фактот дека храната што ќе јаде луѓе, тоа ќе се заглавени помеѓу непцето и со тоа да се распаѓаат и предизвикуваат непријатен мирис.

Потребните мерки со кои ќе те спаси од лош здив

Со цел да се ослободи од лошиот здив дома, пробајте го следново стоматолозите:

  • Избегне појавата на плакета на забите. Плакета која се појавува на човечки заби е составена од живи и мртви бактерии, кои ќе предизвика не само репродукција, но, исто така, појавата на лош здив. Да го направите ова, миеш забите најмалку 2 пати на ден.
  • заб камен. Можете да ги отстраните забен камен, не само во стоматолошки ординации, но исто така и дома. За да го направите ова, можете да го користите обичен сода бикарбона. Да го направите ова, тоа ќе биде доволно да се стави мала количина на сода бикарбона на вашата четка за заби и четка забите.
  • Исто така потребно е да се запамети дека забите треба да се чистат најмалку 2 минути, а во исто време како што одвај остатоци од храна од самите заби. За такви цели, тоа е најдобро да се купи на четка за заби, кои не само што ќе имаат долга ресички, но, исто така, кратко.
  • Човек не треба да заборавиме да конец. Благодарение на неа, ќе се ослободи не само на парчиња храна заглавен меѓу забите, но исто така и од лош здив.
  • Дури и кога добро непријатна миризба од усната празнина прави посебни каша, која е составена од 3% раствор на хидроген пероксид и зовриена вода. Оваа течност ќе треба да се измијат устата за 5-7 минути.
  • Друг добро елиминира халитоза мастика за џвакање. Најдобро од сè, ако тоа не содржи шеќер. За да го направите ова, ние може да се земе било кој гума за џвакање и се џвака 20 минути. На тој начин, ќе бидете во можност да го неутрализира формирање на наслаги на забите, како и да се ослободи од лошиот здив.
  • Сепак тоа е можно да се користи електрична четка за заби, кои, благодарение на својата вибрационен сила ќе го отстрани плакета од забите. Овие четки се не само што им овозможуваат да се ослободи од плакета и забен камен, но бидејќи на влакната на четки за заби направена од специјален материјал.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како да се ослободите од мирисот на чадКако да се ослободите од мирисот на чад
Како да се ослободите од здивКако да се ослободите од здив
Како да се ослободите од мирисот на урината на каучотКако да се ослободите од мирисот на урината на каучот
9 Рецепти за да се ослободите од мирисот на цигари9 Рецепти за да се ослободите од мирисот на цигари
Мирисот на грлото, причини и методи на справување со ова чувствително прашањеМирисот на грлото, причини и методи на справување со ова чувствително прашање
Како дезинфицира здивКако дезинфицира здив
Причини за лош здив: до кој доктор за решавање?Причини за лош здив: до кој доктор за решавање?
Болести предизвикуваат лош здивБолести предизвикуваат лош здив
А лоша миризба од усната празнинаА лоша миризба од усната празнина
Како да се ослободите од лош здивКако да се ослободите од лош здив
» » Како да се ослободите од лошиот здив во домот

© 2011—2021 ma.ungurury.ru