Непријатен мирис од телото, како да се ослободи од него?

Секој човек е различен и има свој уникатен вкус. Тоа така се случува, дека мирисот на телото е премногу нагласена и остри, тоа станува забележлив и непријатни за оние околу вас, и може да биде причина за разни проблеми и проблеми. Обично, за да се реши овој проблем, доволно за да ги следат правилата на лична хигиена.

Непријатен мирис на телото може да се случи поради различни причини, тие вклучуваат: хормонални обнова на телото, патологија на нервниот систем, хронична болест подложност на организмот.

Во секој случај, овие причини треба да се идентификуваат со квалификувано лице на кое му се препорачува да се применуваат во следниве случаи:

 1. Ако мирисот е присутна на сите времиња, дури и по хигиенски постапки.
 2. Ако мирисот е толку силна што го спречува дури и себе.
 3. Ако телото е потсетува на слатка или овошен мирис.
 4. Ако еден непријатен мирис од телото на детето кое не е на пубертетот.
Видете исто така на тема:

Непријатен мирис од телото, како да се ослободи од него? слика

Се верува дека мирисот на телото е мирисот на пот. Можеме да кажеме дека ова е точно, бидејќи нашето тело ослободува два вида на пот. Првиот од нив - егзокрините - тоа е транспарентно и без мирис. Но, во втората - апокрини - има остар мирис. Апокрините потта се лачи богата материја препоните и пазувите. Тоа е без мирис, додека на површината на кожата и не почнат да се размножуваат бактерии, тоа е кога има непријатен мирис на телото.Мирисот може да биде толку непријатни и остри дека нејзиниот сопственик е сериозно почнуваат да мислат дека има некои значајни фрустрација. Сепак, оваа појава најчесто се предизвикани од лоша наследноста и несоодветна хигиенски мерки.

Мирис на телото може да се предизвикани од болести од сите видови. На пример, гастроинтестинални нарушувања предизвикуваат многу остар мирис. Луѓето кои страдаат од инфекции на уринарниот тракт или дијабетес имаат сладок, како што понекогаш се вели, слатка мирис на телото.

Адолесцентите може да се појави непријатен мирис од телото, како по правило, ова е доказ за сексуално созревање на младите луѓе.

За надминување на мириси која зрачи телото, тоа е потребно да се намали лачењето на апокрини жлезди и да се спречи зголемувањето на бројот на бактерии, бидејќи тоа е мешавина од овие фактори предизвикува непријатни мириси.

За да се олесни или да се елиминира овој проблем треба да се следат следниве препораки:

 • Кога го миете, се користи специјален антибактериски сапун. Треба да се користат најмалку еднаш дневно.
 • Ако антибактериски сапун не даде посакуваниот резултат, обидете се лек за акни кои содржат пероксид и имаат силно антибактериско дејство. Но, користењето на овие средства треба да бидат претпазливи, бидејќи тие може да предизвика иритација на кожата.
 • Ние мора да се обиде, ако е можно, користете антибактериски марамчиња, триење на кожата под пазувите.
 • Можете да ги користите во прав, како што се децата, тие се елиминира вишокот на влага и апсорбира мириси.
 • Треба да се внимава при облека и промена облека и да се обиде да не се јаде зачинета или зачинета храна, нејзината честа употреба може да предизвика потење со остар офанзива мирис.
 • Исто така е неопходно да се отстрани косата во пазувите, бидејќи тие го чуваат мирисот, корисен ефект на бактериски раст.
 • Исто така треба да се користат различни дезодоранси, подобро да ги купите во аптека. Купување тоа значи дека треба внимателно да ги прочитате составот: тоа мора да содржат метал соли. Мора да се земе во предвид дека топката дезодоранси работат подолго од аеросоли и формираат заштитен слој на површината на кожата.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како да се третираат на непријатен мирис на главата?Како да се третираат на непријатен мирис на главата?
Лош здив - итно лекување!Лош здив - итно лекување!
Како да се ослободите од мирисот од папокотКако да се ослободите од мирисот од папокот
Како да се ослободите од мирисот на чадКако да се ослободите од мирисот на чад
Како да се ослободите од лошиот здив во домотКако да се ослободите од лошиот здив во домот
Како да се ослободите од мирисот на урината на каучотКако да се ослободите од мирисот на урината на каучот
9 Рецепти за да се ослободите од мирисот на цигари9 Рецепти за да се ослободите од мирисот на цигари
Мирисот на грлото, причини и методи на справување со ова чувствително прашањеМирисот на грлото, причини и методи на справување со ова чувствително прашање
Како дезинфицира здивКако дезинфицира здив
Причини за лош здив: до кој доктор за решавање?Причини за лош здив: до кој доктор за решавање?
» » Непријатен мирис од телото, како да се ослободи од него?

© 2011—2021 ma.ungurury.ru