Како да се ослободите од акните во адолесценцијата

Како да се ослободите од акните во адолесценцијата

Акни или акни - една од најлошите манифестации на растечката период. Во 60 проценти од тинејџерите започне со проблеми со кожата за време на пубертетот. Главната причина за ваквите непријатни докази на растење, е да се развие голем број на хормони, зголемување на ефикасноста и секрецијата на лојните и потните жлезди, порите, односно се зголеми, се прошири и да се формира акни.

Видете исто така на тема:

Различни извори на акни се нарекува - на различни начини - Акни или мали мозолчиња. Всушност, акни - е воспаление на лојните жлезди. Тоа е во кршење на работа, и распределбата на лојните жлезди размена на производи, канали стане запушена и се формираат мозолчиња. Ако површината на апсцес покриена со тенок слој на површината на кожата, а потоа тие се познати како бели мозолчиња. Кога нема надворешен слој апсцес, преку интеракција со клима производи на метаболизмот (особено на себум) оксидираат и да стане црно. Така, постојат црни точки на лицето (или други делови на телото) или акни.Најважно е да не се пропушти почетокот на болеста, за понатамошно лекување не е одземаат многу време. Бидејќи себум и други материи што се испуштаат преку порите на кожата се идеална почва за бактерии и развој, што може да доведе до широка воспаление. Акни најчесто се наоѓа на лицето, горниот дел од грбот, а во помала мера на градите. Според тоа, овие делови од кожата треба да биде поблиску одржува. Во прилог на силна хормонални порастот на појавата на акни може да влијае на генетска предиспозиција. Типично, ваквите луѓе имаат воспаление на лојните жлезди да трае цел живот, за разлика од тинејџерските осип, кој завршува во 20-25 години.

Постојат неколку причини за тоа, како што научниците веруваат, на било кој начин да влијае на:

  1. употреба на хормонски контрацептивни средства од страна на жените;
  2. предменструален синдром или менструација период;
  3. употреба на одредени групи на одредени лекови (кортикостероиди, бром, туберкулоза, антиконвулзиви и др.);
  4. климатските промени и животната средина за брз временски период;
  5. честата употреба на витамини Б;
  6. постојано зголемување на нервоза, стресни услови.

Големо внимание треба да се посвети на храна која се јаде. При првите знаци на акни, тоа е најдобро да се елиминира од исхраната масна храна, слатки, чај, кафе, разни зачини, сол (кој се користи во минимални количини). За чистење на телото е многу корисно да се јаде свежо овошје, зеленчук, млечни производи (особено јогурт, ферментирани печени млеко), сокови (особено портокал и домати).

Во прилог на соодветна исхрана за кожата треба да бидат згрижени во утринските часови и во вечерните часови, тогаш можноста за појава на акни е многу помалку. Може да користите специјални козметика, но пред апликацијата е подобро да се консултираат козметик.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Анализите на хормони кога мозолчињаАнализите на хормони кога мозолчиња
Осип на лицето и вратот, да се ослободи од досаден ставови?Осип на лицето и вратот, да се ослободи од досаден ставови?
Како да се третираат црвени дамкиКако да се третираат црвени дамки
Како да се ослободите од акните во домот на лицетоКако да се ослободите од акните во домот на лицето
Како да се ослободите од акните во 1 денКако да се ослободите од акните во 1 ден
Како да се ослободите од акните на лицетоКако да се ослободите од акните на лицето
Да се ​​ослободиме од АкниДа се ​​ослободиме од Акни
Како да се ослободите од акнитеКако да се ослободите од акните
Како да се ослободите од хормонални акниКако да се ослободите од хормонални акни
Како да се ослободите од акните на лицето домаКако да се ослободите од акните на лицето дома
» » Како да се ослободите од акните во адолесценцијата

© 2011—2021 ma.ungurury.ru