Како да се ослободите од икање кај новороденчињата

Како да се ослободите од икање кај новороденчињата

Икање може да се манифестира дури и во период кога детето е во стомакот. По раѓањето на бебето почнува да hiccup почесто. Зошто се случува ова?

Видете исто така на тема:

Причини за hiccups кај новороденчињата во собата. Некои од нив - на ладно кога бебето студ. Проверете за да видите ако детето само сакав пијалок. Друга провокатор икање кај новороденчињата - воздухот што влегува во стомакот за време на хранење. Прејадување - честа причина за Icahn. Ова се должи на фактот дека на ѕидот на желудникот почнува да се водат, стегајќи на дијафрагмата, што беше против оваа позадина постои потешкотија.

Често мора да имате слушнато дека децата почнуваат да hiccup кога уплашени, тоа е она што може да се случи ако бебето слушнале чуден звук. Ова предизвикува дијафрагмата на договорот, така што бебето и започнува да hiccup.

Икање може да трае до 10 минути. Понекогаш таа може да продолжи за многу подолго, во кој случај на детето не можат да дишат правилно и почнува да се чувствува недостаток на кислород.

Долго напади на икање, кои се случуваат често без причина може да биде знак на акциите оди на лекар. Ова е сигнал на грешка во организмот на бебето од проблеми со варењето на повреда градниот кош и пневмонија. Прашајте го вашиот лекар за да да ви објаснам што е норма за возраста на вашето бебе, па не се мачат следниот пат педијатар за ништо.Со цел да се спаси дете од недостаток на кислород што треба да знаете како да ви помогне во тоа.

Најчесто помага позицијата на бебето смена. Земете го, и дијареа малку колона. Ова ќе ви помогне да се ослободи од дете од вишокот на воздухот и на тој начин икање. Ако ништо не се промени, им даде на дете малку вода, potoo повторно ги "колона". Ако сеуште не успее, може да се намали под јазикот неколку капки од камилица или сок од лимон.

Тоа е задолжително да се ослободи од провокатор бебето кое предизвика икање. Со други зборови, ако бебето е ладно, тоа е потребно да се облекуваат топло или опфатени, така што тој се загрее, но ако тој сака да се напие - Напо, страв ќе бидете во можност да им помогне на вашиот само добро расположение и способност да го одвлекува вниманието на бебето.

Overfeeding е најсериозен проблем, како да се ослободи од провокатор нема да успее. Ова особено се однесува на децата кои се хранат со шише.

Ако бебето е чувствителен на бучава, треба да се размислува за тоа како да се обезбеди на детето тивко, можеби ќе треба привремено да се изолира на бебето од емоционалната посети на роднини или пријатели.

Hiccups кај доенчиња

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Причините за hiccups и нејзиниот третманПричините за hiccups и нејзиниот третман
Народни лекови за третман на икањеНародни лекови за третман на икање
Причините за hiccups и методи за справување со неаПричините за hiccups и методи за справување со неа
Икање: како да се ослободите од непријатни реакции на организмот? Профилактички агенти за икање:…Икање: како да се ослободите од непријатни реакции на организмот? Профилактички агенти за икање:…
Како да се запре икање? Како да се запре икање кај новороденчињата?Како да се запре икање? Како да се запре икање кај новороденчињата?
Зошто новороденче hiccups? Причини hiccups кај децатаЗошто новороденче hiccups? Причини hiccups кај децата
Hiccups кај новороденото по јадењеHiccups кај новороденото по јадење
Новороденче hiccups во сонНовороденче hiccups во сон
Причини и третман на икање кај децатаПричини и третман на икање кај децата
Hiccups кај новороденчињата предизвикува елиминацијаHiccups кај новороденчињата предизвикува елиминација
» » Како да се ослободите од икање кај новороденчињата

© 2011—2021 ma.ungurury.ru