Како да се ослободите од модринки дома

Хематом (модринка, внатрешна хеморагија) - повреда се случува кога тап предмет. Поради руптура на мали капилари, садови, како и внатрешни крварења, контузија место боја до темно пурпурна боја може да има оток и едем.

Најитните прва помош за повреда - студени облоги од мраз, кој е способен за денот на повреденото место. Студот влијае на стриктура и го намалува отокот, како резултат на ладни облози хематом престанува се зголеми во големина.

Видете исто така на тема:

Понекогаш дури и најмала модринка може да остави огромна модринка. Тоа директно зависи од чувствителноста на кожата.Во присуство на дури и мали модринки на лицето, на сите ни срам да се консултираат со лекар. Да има доктор? Еден излез за сите да се види она што е потребно! Но лесно може да се справи со овие проблеми. Како да се ослободите од во домот на модринка кажам народната медицина:

  1. bodyaga - многу добар лек за модринки. bodyagi прав може да се купат без рецепт во било која аптека. Изникнат bodyaga со вода во сооднос од 2: 1 и се применува како облога за да се на местото на повреда. Ова фолија е пожелно да се остави на целата ноќ.
  2. компресира Водка - релативно стариот објект и проверени. Да го направите ова, намачкајте свиткани во 2-3 слоја, парче газа и се применува на вотка модрина. А потоа храна фолија филм или парче целофан, да се создаде затоплување својства компресира. Применуваат во текот на ноќта.
  3. компресира кромид - Направете паста на свеж кромид и додадете го во голема лажица сол. Сол, во овој случај, е средство за чистење, која ги промовира ресорпција на хематом и отстранување на мртвите клетки на кожата. Во текот на третманот може да трае помеѓу 5 и повеќе дена, во зависност од состојбата на појава на повреда. Се применуваат треба да биде најмалку 2 пати на ден.
  4. Компресира мед репка - За да се направи тоа, ви треба една мала репка, 1 лажица мед. Решетки на репка за ситно ренде и додадете мед. Спроведување на пулпа репка на повреденото место и прицврстете ја со завој или газа завој. Пратете околу 3 часа на ден. Треба да се однесува на целосно исчезнување на модринки.
  5. Маст од модринки дома - 1 преземе прочистен со средна големина кромид, истурете 100 ml од сончоглед (по можност нерафинирано) масло. Треба мал метален контејнер во кој масло целосно ќе ги покрие сијалица. Ставете го садот на оган и варете додека кромидот масло се стекнува со темна боја, а потоа да се притисне на сијалицата во нашата нафта. За конзистентноста на масти, да додадете на карневалот раствор од 1 лажица сапун (рендан) и 100 грама стопен восок, се меша темелно, за да се префрли во тегла со цврста капак и чување во фрижидер.

Се надеваме дека ќе се избере најмногу оптимални и соодветни рецепт, кој ќе ви помогне брзо да се справат со хематом. Со среќа!

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како да се ослободите од модринки под очите домаКако да се ослободите од модринки под очите дома
Како да се третираат модринки брзоКако да се третираат модринки брзо
Како да се ослободите од модринки под очите домаКако да се ослободите од модринки под очите дома
Како да се ослободите од модринки брзоКако да се ослободите од модринки брзо
Како да се ослободите од модринки по нозете брзоКако да се ослободите од модринки по нозете брзо
Како да се ослободите од модринкиКако да се ослободите од модринки
Како да се ослободите од модринки на телотоКако да се ослободите од модринки на телото
Како да се ослободите од модринки под очите од ударот брзо и ефикасно?Како да се ослободите од модринки под очите од ударот брзо и ефикасно?
Како да се ослободи од модринка под окото брзо?Како да се ослободи од модринка под окото брзо?
Како да се ослободи од модринкаКако да се ослободи од модринка
» » Како да се ослободите од модринки дома

© 2011—2021 ma.ungurury.ru