Како да се излечи акни на лицето

Како да се излечи акни на лицето

Треба да се продолжи кон следната пред да изберете метод поврзани со тоа како да се излечи акни на лицето:

 • Изведување на сите потребни хигиенски мерки. За да го направите ова, тоа е често е потребно да се мијат и се истуширам.
 • Јадете право. лек акни дома ќе биде многу тешко без оваа состојба.
 • Согласност со дневниот режим, тоа е да се оди во кревет и се будам рано.
Видете исто така на тема:

Тоа е неопходно, во прилог на сите погоре, и употреба на различни лосиони не-рецепт, масти, креми.

Покрај тоа, како да се излечи акните Лицето знаат специјални маски за акни. Главната работа е да се запамети во врска со ова дека тоа не е неопходно да се користи истата маска за неколку пати. Тие треба да се менуваат, на пример, во една недела, ќе се применуваат маска, а од друга - од друга страна. Ова се должи на фактот дека кожата не треба да се користи за истата маска.

Мора да се запамети дека не може да се притисне мозолчиња. Тоа не е неопходно да допре до нив, како и, особено ако тие се валкани. Спроведување на креми, масти и лосиони од акни треба да биде на самото место. Лек не е потребно, исто така, да се покрие целото лице, како што таа започнува суши.

Главната работа е да се запамети, ако имате голем број на лицето акни на кожата, и тие се за долго време не помине, треба да се побара лекарска помош.

Акни е вечен проблем не само за тинејџерите, но луѓето од сите возрасти.

како лек акни Лицето know искусни дерматолозите. Многу често акни предизвика луѓето непријатност и непријатности. Но, причината за појава на акни е поинаква. Така, на пример, неправилна исхрана, употребата на цитрус или загадувањето придонесе за појавата на ваква болест. Дури постои претпоставка дека развојот на акни влијае на фреквенција или недостаток на секс. Исто така, причина за нивниот изглед може да биде на хормоналните промени.

Значи, пред да одлучи како да се излечи акните на лицето, треба да се побара помош од дерматолог или козметичар. Тоа дерматолог ќе ви препише потребните лекови и козметичари ја пропише потребната чистење на лицето, маски и лушпи.

Покрај тоа, вие треба:

 1. додаде во исхраната витамин А. Цинкот промовира зараснување на рани.
 2. приемот е можно врз основа маст ретиноична киселина.
 3. треба тело хигиена, во форма на континуирана употреба душа-бришејќи лицето со хартија салфетки, како на лицето лојните жлезди постојано се распределени.
 4. држи чистење на лицето на козметичар. Дома, оваа постапка се врши со помош глина или мед.
 5. секој ден треба да го користите нежни средства за чистење, но само што тие не desiccate на кожата.
 6. замена на сапун лосион за проблематична кожа.

Во пролетта на лицето и вратот и се во потреба од чистење пролетта е нивниот третман на мртвите клетки на кожата и зголемување на кислород до него, хранливи материи и витамини. Сега тоа е исто така многу често поминуваат чистење на кожата со помош на ексфолијација. Ако одлучите да се земе некои од постапките во салон за убавина, тогаш треба да се биде внимателен.

Домот е безбедно чистење. За оваа постапка, користат различни струже и чистење маска, која може многу лесно да се подготвени со свои раце.

Кога го користите подготвени skrabav, треба да се обрне внимание на нивниот состав, кој може да се најде на цевката за пакување.

За мазна кожа е најдобро одговара бадеми, кајсија, килибар во прав. Да се ​​намали, тогаш ќе треба да се мелез козметички глина.

За нормална до сува кожа треба да мелез со пластична мушка или со морска сол.

По 35 години на подобра употреба на струже, се состои од маслото од јојоба, авокадо и други компоненти.

Пролетта е подобро да не се примени мека гел srkaby нарекува ексфолијација, бидејќи тие содржат овошни киселини, кои се раствора од површината на кожата мртвите клетки, што го прави е тоа подложни на сончева светлина.

Во спроведувањето на пилинг е потребно да се придржуваат до одредени насоки.

Пилинг е најдобро да се прави во вечерните часови, по земање на бања или туш, кога кожата е во бари на пареа држава, а нејзините порите се отворени.

значи да се кожата чистење применува од страна на масажа нежно, со цел да се спречи кожата истегнување. Движења треба да бидат, на пример, уво од централниот дел на брадата на образот на средината на усните.

Ако кожата е мрсна, а потоа на лицето треба да масирајте 2 минути ако сува или нормална тогаш само една минута.

Ако си ја купил подготвени мелез, тогаш тоа треба да се отстранат веднаш по нанесувањето на кожата.

Домашните истата маска треба да се остави за 3-5 минути на кожата. Маската треба да се мијат надвор со мека мини-сунѓер прво со топла, а потоа студена вода

Запомнете дека многу хлор, која се суши кожата со млаз вода. треба да се користи вода, или лажица се стопи. За да го направите ова, се посипува врела вода во шише и го стави во фрижидер. Откако се замрзне, таа треба да се повлече од замрзнувачот и остави отворена за некое време. Оваа вода мора да се чуваат во бањата и се користи во секое перење на 1,5-2 литри вода. По пилинг на кожата се применува на негување крем.

Во козметологијата, кожата на лицето се класифицираат во 4 главни типови:

 • нормално,
 • сува,
 • масти,
 • Комбинирана кожа.

Но, сепак испуштаат типот на кожата да бидат чувствителни. Оваа кожа својствени таквите појави како црвенило и иритација, чешање и flaking, појавата на различни места, грубост и нерегуларности.

Во оваа кожа е многу висока чувствителност. Таа има силно влијание на различни козметика, декоративна козметика, сонце, студ, ветер и прашина.

Од раѓањето на овој тип на кожа може да се најде многу ретко. Тоа обично е можно да се добие во долго време.

Појавата на чувствителна кожа е под влијание на неколку фактори. Прво, тоа не е во ред за нега на кожата лице или трајна промена на козметика. Во голема мера под влијание од страна на составот на кожата различни заболувања на кожата, како што се розацеа или псоријаза. Друг фактор е психолошки, се манифестира во различни нервоза, чести стрес или депресија. И се сеќавам дека неправилната исхрана негативно влијае на кожата на лицето и целото тело. Особено тоа се однесува на злоупотреба на солена и зачинета храна, газирани пијалоци, кафе, алкохол и цигари.

Исто така, да се внимава на она што ќе се мијат со вода и воздухот што го дишете.

Како по правило, сува и фер кожата е повеќе веројатно наскоро да стане чувствителна. Ова се должи на недоволна количина на поткожното масно ткиво и пигмент заштитни карактеристики кои ја штитат кожата од различни надворешни влијанија.Многу често, така што на чувствителна кожа е еднакво на алергија. Но, не се збуни дека чувствителна кожа и кожа која е склона на алергиски реакции, се различни концепти.

Најчесто алергија се јавува во случај на негативна реакција на кожата на сите козметички производ, или на било кој прехранбен производ. Манифестира како реакција по одредено време.

Чувствителна кожа, исто така, ја покажува својата реакција веднаш. Како што рековме погоре, иритирана кожа од овој тип се должи на некои козметички процедури, козметички средства и голем број на други причини.

Затоа, без оглед на типот на кожата, треба да му верувате само докажан козметички производи и компании - производители. Бидејќи тоа влијае на вашето здравје и здравјето на вашата кожа. Кожата на лицето е секогаш во реалноста, таа е игра улогата на вашиот "визит-карта". Постојат неколку типови на луѓе кои имаат потреба од посебна грижа за кожата. Сепак, за чувствителна лицето за нега на кожата е сведена на минимум.

Тоа значи дека:

 1. не може да се користи многу чистење и exfoliating агенти, како што се струже и лосиони. Дури и мало пилинг на лицето може да предизвика сериозна иритација на кожата.
 2. Не можете да користите лосиони и тоници за алкохолни основа.
 3. дури и без разлика на фактот дека сте подготвени со свои раце и лосион во својот состав не содржи алкохол, но само различни чаеви и инфузии на лековити билки, или овошни сокови, тие, исто така, не може да се користи. Впрочем, овие алатки, исто така, предизвика негативна реакција на кожата.
 4. кожата ќе биде нервозно дали ќе се мијат лоша вода од чешма, со сапун или други активни козметички производи во форма на креми од брчки и акни, разни богато парфимирани гелови и креми за лице, или со примена на различни салон за убавина третмани.

Од vyshenapisannogo може да се заклучи дека колку е поголем спектар на козметички производи и процедури за нега на осетливата кожа на лицето што ќе го користите, толку повеќе таа ќе раздразливост.

Тоа е подобро да се грижи за кожата лесно и минималистички начин. Така, треба да се мијат во утринските часови со топла вода без сапун или други средства за чистење како гел и пена.

Имајте на ум дека водата мора да биде токму топла, а не топла или ладна. Ако и со едноставна миење на кожата постојат некои мали промени, тогаш треба итно да не се користи како течност. Тоа може да се промени за да не газирани вода за пиење или стопен или варени. Исто така е можно да се мијат со вода од изворот и заварување зелен чај слаб состав. Но, кога ќе се смени течноста за миење, само се обрне внимание на состојбата на вашата кожа, и само потоа да продолжи со постапката избраните течност. Во спротивно, се јави итна потреба да се промени неговиот состав.

Нема повеќе светло крем е постапката на избор за нега на податочен тип на кожа. Многу cosmetologists се препорачува да се вратиш на разни кремови. Но, ќе се согласите, ова не е начин за излез од оваа ситуација. Всушност, обично, тоа е чувствителна кожа, сува кожа, и тоа треба дополнителни влага, поради што нивото на кожа пилинг е значително намалена, како и во другите и се пруритус. Но, кога кожата реагира негативно на сите креми, тогаш тоа е навистина вреди да се земе совети од cosmetologists и да се откаже од креми.

Има случаи кога нема крем, па дури и на најчувствителната кожа, едноставно, не може да го направи.

Потоа треба да се обрне внимание на нашите следниве препораки:

 • Да се ​​грижи за податочен тип на кожата креми треба да биде избран за неговата навлажнувачки и исхрана, со назнака "gipkoallergenny". Ова се должи на фактот дека едноставно козметика тестирана на совршено нормална и здрава кожа. Хипоалергично се проверува за чувствителна и алергија склони кожата. Се разбира, не постои 100% сигурност дека овој крем ќе ви одговараат, но веројатноста за појава на такви агент на кожата на различни стимули е многу помал.
 • Неопходно е да се обрне внимание на крем. Најдобро од сè, ако кремот ќе вклучува компоненти како што се алантоин. Тој има голем број на анти-воспалителни својства, штити и чувствителна кожа од различни надворешни влијанија.
 • Да се ​​грижи за оваа кожа може да се земе крем од аптека, кој е наменет за пациенти со псоријаза. Овие средства се благи и обично не предизвикува алергии.
 • Во тек е изборот на крем, исто така треба да обрнат внимание на мирис. Мирисот на телото може да се утврди за вас е овој крем или не. Главната работа е да се обиде да го чувствува тоа.
 • Ако изберете соодветен крем е тешко, тогаш може да им помогне на консултирајте се со доктор-дерматолог или козметик. Исто така, многу експерти овој профил подготви својата природна крем што може да ви одговараат повеќе од 80%.
 • Со секогаш треба да има термална вода, која е неопходна за да се попрска лицето неколку пати на ден. Оваа постапка ја смирува чувствителната кожа во процесот на воспаление или иритација и заштитна функција кога сушење и влага загуба.
 • Тоа не е препорачливо кога се грижат за чувствителна кожа, со силен стрес тестирање нејзиниот нов спектар на козметика. Бидејќи во текот на овој период на кожата може да реагира многу негативно на сите козметички производи. Нормално менталната состојба на оваа дрога може да се дојде до вас лесно.

Примена на шминка, исто така, имаа негативно влијание врз чувствителна кожа. Најдоброто нешто што ќе биде ако вие не сакате од него целосно. Но, за жал, не секој може да го направи тоа. Затоа, кога се применува на шминка на лицето, се сеќавам дека основа треба да се замени со лабава или компактен прав. Ова се должи на фактот дека тоа содржи помалку штетни конзерванси и други компоненти кои предизвикуваат иритација на кожата. Иритација на кожата на лицето може да предизвика најмногу безопасни на средствата на вашиот ум.

На пример, за да се избегне иритација на кожата околу очите не треба да ги користите водоотпорна маскара. По миење потребно е специјализирана течност која исто така ги отстранува маскара и природен заштитен слој на кожата кој е одговорен за производство на лојните жлезди. Без овој слој, ризикот од значајни иритација на кожата.

Исто така, не се сеќавам да предизвика појава на иритација околу очите, користете само црни моливи и маскара, како оваа боја има минимални алергиски својства.

Не употребувајте течни eyeliner како чувствителна кожа не толерира нивните составни латекс.

Осврнувајќи се на сенки, тоа треба да се напомене дека треба да се даде на светли, топли тонови и кревет. Ова се должи на фактот дека во ладна и темните сенки содржи многу боја предизвикува негативен одговор на кожата.

За отстранување на кожата на лицето, шминка, можете да го користите млеко што е погодна за вашиот тип на кожа.

не треба да се злоупотребува домашна маска, ако имате чувствителна кожа. Бидејќи тие имаат многу производи како мед, домати, ананас, што предизвикува повеќе иритација на структурата на кожата. Но, тоа не значи дека не постојат маски, варен свои раце за чувствителна кожа. Таквите маски имаат огромна сума. Тие имаат тенденција да се намали значително иритација, смирува и омекнува чувствителна кожа.

И што е најважно, се сеќавам дека клучот за добра здравствена состојба и состојбата на вашата кожа е вашето расположение позитивни. Колку што е можно прошетка на чист воздух, вклучени во нивната омилена работа и да се забавуваат, да се насмевнам многу и да добијат живот само позитивни емоции. Овој позитивен ефект на вашата кожа само позитивно.

Така што секогаш ќе се види во огледало на идеалната личност, без брчки и без кругови под очите, потребно е да се во согласност со препораките vyshenapisannogo.

За жал, во повеќето случаи, тоа може да се види во огледало одраз на друг начин. Типично, лице со зацрвенета кожа и акни. И оваа појава е забележана на повеќето неуместен време за вас.

Зошто се случува ова? Ова се должи, во многу случаи, фактот дека едноставно немаат време да ги прават. Вие не сакате да се промени нешто во своите животи. Или сте често промена на импровизирани козметика за нега на кожата.

Во конкретниот случај, постојат многу начини да се одличен ефект за нега на кожата за таква. Главната работа е да ги собереш поединечно, земајќи ги во предвид состојбата на телото, причините за чувствителна кожа и вашата возраст.

Помогне за надминување на иритација и кожата vospalennnost лица можат некои традиционалните исцелители. Меѓу најефикасните се следниве:

 • Бањи за двојка. Овој метод ја намалува појавата на црвени дамки на лицето и ја намалува вкупната тонот на кожата. Но, овие бањи се контраиндицирани за оние кои се соочуваат со проблеми со крвните садови. Подгответе коцки врз основа на член 1. мелено хмељ и 1 литар вода. Оваа мешавина се загрева до вриење и испарување на лицето кое е носител тава. Згора на тоа е покриена со крпа. Ако кожата е сува, а потоа мора да се бања за 3 минути, ако имате нормална кожа, а потоа 5 минути, а за мрсна кожа треба целосна 10 минути. По оваа постапка, на кожата на лицето, нанесете хидратантна или негување крем млеко.
 • Облоги. Обично се компресира направени од магдонос. Да го направите ова, подготвени екстракт од растението. Газа крпа намокри во топла решение и да се стави на лицето. Во текот на оваа постапка, треба да се релаксира, и ако е можно да се одмори за 20 минути, а потоа на кожата може да се применуваат негување крем.
 • Следна исцелител е маска. Неопходно е да се подготви следната мешавина: половина лажица кантарион истурам 1 суп.л-патки. лажица маслиново масло и природни овесна каша, а потоа темелно се меша сите и се применуваат на добиената смеса на твоето лице. Оваа маска треба да се чуваат за околу 20 минути. Потоа измијте го лицето со само ладна вода. Оваа маска е голема помош во справувањето со проблематична кожа, отстранување на сите горчина и разни едем.

А посебна ставка во ова прашање е иритација aftershave. Ова е итен проблем за многу мажи. Ова главно се должи на употребата на старата машина за бричење со бричење осип, бричење гелови без користење на специјализирани и креми. Типично, оваа иритација е многу брзо. Но, ние сите знаеме дека алатка и бричење машина ужива убава половина од женски пол. Во овој случај, жените се повеќе се закачите значење на фактот дека по бричење кожата станува нервозни.

За таа цел, жените треба да се користи мека епилација ленти од восок, а во најекстремен случај, пинцети за отстранување на косата. По сите, драги жени, како никој друг не се разбере дека тоа лице е нивната повикувајќи картичка.

За да се зачува младоста и здравјето, не се потребни многу пари. Можете да ги користите на различни традиционални методи и најважната работа е да се сакаш себе си. Убавината е секогаш неопходно да се задржи и да се зголеми.

Секој знае дека во прилог на дневниот чистење на лицето, кожата на лицето исто така, треба да се очисти. За да го направите ова, користете различни чистење тоници и лосиони, кои се погодни за секојдневна употреба. Често, многу луѓе го користат струже кои прават повеќе во-длабочината на чистење на кожата. Некои од нив имаат повеќе доверба во домашна маска.

Последни кожата чистење лица имаат покрај ова и други ефикасност. Во зависност од нејзините компоненти, податоци маската исто така може да придавам влогови, јадев и суши кожата.

Најефективен маски за сите типови на кожа се како што следува:

 1. маска, кои вклучуваат козметички глина. Ако кожата е мрсна и проблематична, тогаш најдобро одговара зелена, бела и сина глина. За мешан и нормална кожа посоодветна розова или мешавина од бела и црвена глина. Кога чувствителни и сува кожа треба да го користите црвена глина, но за стареењето на кожата одговараат жолта глина. Добар чистење својства својствени на црна глина. Таквите маски погодна за мрсна и суви типови на кожа. Наједноставниот рецепт чистење маска Тоа е како што следува: глина во прав треба да се раствори во мала количина на чиста студена вода за да се формира хомогена, со мешање, масовно медиум густина без грутки. Чувајте таква маска мора да биде 10-12 минути на лицето, по што се исплакнат темелно и тест на кожата навлажнувачки крем ден.
 2. Исто така убав чист маски за лице врз основа на овесна каша. Во зависност од компонентите на маска, тоа е погоден за сите типови на кожа. За мрсна и комбинирана кожа маска следната најпогодни: 1 суп.л-патки. на овесна каша приготвува на температура мала количина на вода што врие. Како резултат на каша По ладењето се нанесува на лицето на богати слој за 15-20 минути. Ако кожата е мрсна, во овој хаос, можете да додадете 1 лажичка сок од лимон и 1 белка од јајце. Ако кожата е сува или нормално, а потоа овес е најдобро за производство на топла млеко и топла маса применуваат на лицето за 15 минути. Во прилог на чистење својства, оваа маска ќе служи негување и навлажнувачки акција, ако тоа треба да се додаде жолчка од јајце, 1-2 часа. Лажици растително масло, малку путер или телото на слатко овошје, како лубеница, јаболка, банана и други. Пропорциите на производи се направени во окото, важно е да се формира тесто, кое е многу лесно да се стави на лицето во процесот на мешање.

Постојат многу домашни маски, дизајниран за чистење на лицето. Сметаат дека некои од нив:

 • Маски направени од брашно. погоден пченица, ориз и брашно од компир за мрсна кожа. За да се подготви оваа маска треба 1 суп.л-патки. лажица брашно. Тоа треба да се раствори во мала количина на чиста студена вода додека не се добие хомогена маса, како крем. Оваа маса се нанесува на лицето и по 15 минути, тоа е да се исплакнат со ладна вода. Исто така, за мрсна кожа, наместо вода може да се разредува брашно свеж домат, краставица сок, јогурт или млеко, додавање на јајце протеини и малку сок од лимон. Ако кожата е сува, тогаш тоа е подобро да се земе овес, кој едноставно мора да се разреди со топло млеко за да се формира составот крем, а потоа може да се примени на кожата за 15 минути. За овој тип на кожа во може да додадете дополнителни 1 ч. Лажица растително масло, павлака, жолчка од јајце и павлака.
 • Маски врз основа на суви билки. Ако кожата е мазна, а потоа се соочуваат со маски може да се чистат, кои вклучуваат билки, како што се невен, камилица, Кантарион, жалфија, подбел, ајдучка трева. Ако кожата е сува, а потоа посоодветно липа цвет, нане, камилица ливчиња и се зголеми колковите. Да се ​​направи маска, можете да направите еден или повеќе билки. Подготовка на маска како што следува: 2 суп.л-патки. сецкани во мелница за кафе на сува трева истурете половина чаша врела вода и се покрива со капак, оставајќи го патот за 15 минути. Потоа, на инфузија е потребно да се преточи и како резултат на топла лепак на билки се применуваат на лицето за 15-20 минути. Најдобро од сè, овој дел се стави на газа и потоа го ставаат на лицето. За да го направите ова, се склони позиција и го стави на маска на лицето.
 • Друг рецепт е како што следува: 2 суп.л-патки. лажици малку земјата сува трева истурам 1 чаша врела вода и се варат околу 5-10 минути на тивок оган. Тогаш супа се отстрани од топлина и се покрива со капак за 15-20 минути. потоа растворот се филтрира и се стави како резултат на хаос на билки на лицето за 15-20 минути.
 • Дома, можете да направите маска со ефект на чистење за мрсна типови на кожа. За да го направите ова, ќе треба парична казна ренде решетки сирење и компири. 1 лажица масло. лажица меша со дадената маса на протеини јајца 1 ч. мед и малку сол. Оваа смеса се нанесува на лицето и по 15 минути да се исплакнат со ладна вода.
 • За чистење сува кожа тип, направете го следново маска: школка од варени јајца се мелат во мелница за кафе за да се формира брашно. Потоа, тука се додава 1 лажица масло. една лажица урда, малку кисела павлака или млеко, така што со мешање формирана густа маса, која може да се примени на лицето. Овој состав се нанесува на лицето за 15 минути, а потоа да се исплакнат со топла вода. Оваа маска содржи хранлив ефект. За темелно чистење на лицето во својот состав, можете да додадете 1 лажица масло нецелосно. лажица гриз.

кога се правилно третман на акни на лицето на оваа болест можат да се отстранат во најкраток можен рок. Секоја точка може да се третираат со мала количина на јод. Главната работа е да се спроведе соодветно управување и урамнотежена исхрана.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како да се ослободите од акните користење на содаКако да се ослободите од акните користење на сода
Како да се ослободите од акните кај адолесцентитеКако да се ослободите од акните кај адолесцентите
Како да се ослободите од акните домаКако да се ослободите од акните дома
Како да се ослободите од акните во домот на лицетоКако да се ослободите од акните во домот на лицето
Како да се ослободите од акните на лицето домаКако да се ослободите од акните на лицето дома
Како да се ослободите од трагите на акниКако да се ослободите од трагите на акни
Како да се ослободите од акните домаКако да се ослободите од акните дома
Како да се ослободите од акните на лицетоКако да се ослободите од акните на лицето
Како да се ослободите од акните домаКако да се ослободите од акните дома
Како да се ослободите од blackheads и мозолчињаКако да се ослободите од blackheads и мозолчиња
» » Како да се излечи акни на лицето

© 2011—2021 ma.ungurury.ru