Не брзаат да се огласува со аларм: грутка во вагината треба да се третира!

Не брзаат да се огласува со аларм: грутка во вагината треба да се третира!

Грутка во вагината може да биде циста, тумор, издаденост на столче во ректумот.

Циста во вагината

Циста во вагината се развива без никакви симптоми и често се појавува на превентивни прегледи. Ако циста достигне големи димензии, тоа може да гнои и да се обесхрабри сексуална активност. Обликот - овални или круг, често мека конзистенција, барем - tugoelastichnaya. Циста може да се прошири во шуплината на вагината, и може да биде во длабочината на меките ткива. На палпација цисти болка бр.

Причините за вагината цисти

Циста - бенигнен тумор. Разлика вродени и стекнати цисти. Вродени случи во матката. Стекнати цисти се случи по вагинален повреди.

симптоми

Најчесто, е забележан на симптомите на пациентите. Ако циста е голема, може да има странски тело сензација, непријатност за време на сексот па дури и болка, нарушена движења на дебелото црево (столица).

дијагностикаНајчесто, вагинален цисти се дијагностицирани со гинеколошки преглед со помош на огледала. Пред да потрошат отстранување операција циста назначи колпоскопија, микроскопија и микроскопски преглед на брис. Исто така, спроведе ултразвук за да се лоцираат на циста.

третман

хируршки третман. Најчесто се користи marsupializatsiyu - сецира циста е исцедена и се шијат на ѕидот на вагината.

На туморот во вагината

Туморот се развива асимптоматски. Најчестите тумор во вагината - на миом, фибром, липом и fibroids. Тоа се случува дека постои се Досаѓање болка, болка за време на растот на туморот во секс, непријатност во вагината, нарушена мокрење, чувство на туѓо тело. Потечени големина може да достигне големина на јајца. Најчесто туморот се наоѓа на предниот ѕид на вагината. Кај асимптоматски на раст на тумор е формирана набљудување. Со зголемување на раст е неопходно да се изврши операција за отстранување на циста.

Outlook

Иако процентот на малигном на вагината туморот е мал, тоа е вреди да се прибегне кон операцијата, од релапс по ресекција на туморот е мал. Туморот во вагината може да стане пречка за нормално породување. Тоа може да предизвика крварење не е нормална работа. За една бремена жена, која има тумор во вагината, потребно е да го изберат видот на испорака однапред.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Цисти симптомиЦисти симптоми
Кои се дермоидна циста на јајниците?Кои се дермоидна циста на јајниците?
Симптомите на оваријални цистиСимптомите на оваријални цисти
Како да се излечи цисти на дојка?Како да се излечи цисти на дојка?
Јајниците цистаЈајниците циста
Што е likvorrnaya циста?Што е likvorrnaya циста?
Отколку да се третираат оваријални цистиОтколку да се третираат оваријални цисти
Мозокот Циста третманМозокот Циста третман
Цисти на коленото Бејкер бара третман од страна на лекарЦисти на коленото Бејкер бара третман од страна на лекар
Колку опасно циста на левиот бубрегКолку опасно циста на левиот бубрег
» » Не брзаат да се огласува со аларм: грутка во вагината треба да се третира!

© 2011—2021 ma.ungurury.ru