Лош здив - итно лекување!

Отпорни здив уште научно наречен holitozom. Како да знаете дека имате токму овој проблем? На повеќето очајни да понудиме издишување, од устата на некој на носот. Но, проблемот е нешто доста деликатна. Може да се обидете да ја кренат во неговата рака. Но, тоа е веројатно дека нивните мирис, ние не се чувствуваат. Бидејќи брзо се прилагодат на животната средина и да се навикне нејзиниот мирис. Тоа е причината зошто ние се запре со текот на времето да се чувствуваат луто мирис или не се забележи својот парфем. Како да се биде тогаш?

Обидете се да се лижат на лажица неколку пати.

Видете исто така на тема:

Мирисот на плунка од плоча што е на неа, и не постои мирис на устата. Може да се обидете да се лижат вашиот зглоб - ефектот е ист. Но, имајте на ум дека мирисот е слаб, бидејќи на бактерии кои може да предизвика непријатен мирис - многу помалку на врвот на јазикот, отколку во својата база.

Вие се чувствувате?

Како и да е непријатно да се комуницира со луѓето, ако имате лош здив. За да се реши овој проблем може да се елиминира само причина за мирис.

Еден од најпознатите тривијални причини - храна.

Речиси секогаш, лук и кромид се извор holitoza. Ги јадев и мирисот дојде. Ова се должи на испарливи сулфурни соединенија, кои се толку богата со овој вид на храна. Сулфурот се потсетува на мирисот на расипано јајце. Во овој случај, може да го спаси Bubblegum вкус.

Постои, исто така, палета на производи, честата употреба на кој исто така води до непријатен мирис. Ова млечни производи, риба, месо на пијалоци - кафе и алкохол. Непријатен мирис е застоена или неквалитетна храна!лош мирис Почесто поврзани со непријатни и состојбата на забите и усната шуплина. Овој проблем може да се реши со посета на стоматолог!

Третата причина: Пушењето.

И да се ослободи од тој мирис, можете да се откажете од пушењето само!

Што треба да направите за да го лошиот здив е нема?

Што е најважно, внимателно миеш заби за 3 минути, по можност веднаш по оброкот. Миеш забите правилно: убедливо движења од гуми за џвакање или во кружни движења. Четка образите и јазикот, не само неговиот врв, но во основа, има поголема веројатност да се акумулира бактерии, кои може да предизвикаат лош здив. Конец, галење устата и го видите вашиот стоматолог редовно!

Кога ќе се разбудам во утрото, устата ми се чувствува сува. тогаш тоа доведува до непријатни мириси. Борба ова може да биде само постојано влажнење на устата. Како? Плунката - тука е вашата главна алатка во борбата со непријатен мирис.

Опадна помош сува уста, зелен чај и јогурт, магдонос и целер, јаболка, круши, портокали, дињи, јагоди, моркови, ореви и секако вода.

Мора да внимаваш на квалитетот на храната што ја јадат

Тоа се случува дека се грижите за вашите заби и добро да се јаде свежа храна, и мирисот се уште е таму. Можеби тоа лежи во подлабока причина, која ќе помогне да се најде лекар, гастроентеролог.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како да се ослободите од здивКако да се ослободите од здив
Како да се ослободите од лошиот здив во домотКако да се ослободите од лошиот здив во домот
Како да се ослободите од мирисот на урината на каучотКако да се ослободите од мирисот на урината на каучот
Непријатен мирис од телото, како да се ослободи од него?Непријатен мирис од телото, како да се ослободи од него?
9 Рецепти за да се ослободите од мирисот на цигари9 Рецепти за да се ослободите од мирисот на цигари
Мирисот на грлото, причини и методи на справување со ова чувствително прашањеМирисот на грлото, причини и методи на справување со ова чувствително прашање
Како дезинфицира здивКако дезинфицира здив
Причини за лош здив: до кој доктор за решавање?Причини за лош здив: до кој доктор за решавање?
Болести предизвикуваат лош здивБолести предизвикуваат лош здив
А лоша миризба од усната празнинаА лоша миризба од усната празнина
» » Лош здив - итно лекување!

© 2011—2021 ma.ungurury.ru