Што боли во устата?

Како резултат на нашите лоши навики, повреда, метаболички нарушувања, нашите заби се склони кон разни болести.

Честите стоматолошки заболувања се:

 • Најчестата болест - расипување на забите. Ова стоматолошки болест може да доведе до други болести. Кога кариес уништени тешко ткива на глеѓта, а ако не го запре овој процес, болеста влегува во внатрешните ткива на забот, што доведува до воспалителниот процес.
 • Ако забите не се лекува, постои странични апсцес (флукс).
 • Прилично подмолно заболување - заб циста. Циста може за долго време не се манифестира. многу полесно излечи циста, ако се утврди, кога тоа беше само почеток да се развива.
 • Пулпит се развива како и во напредна кариес. Во овој случај, воспалението е во денталната пулпа. Оваа болест е придружена со силна и остра болка. стоматолошка заштита е потребно што е можно поскоро.
 • Забен камен - кафеава депозити на забите. Обично тоа се појавува кога недоволна оралната хигиена.
 • Пародонтот болест, каде што болеста, скршеница оброци, кој го држи забот.
 • Флуороза се случува со продолжено и прекумерно внесување на флуор во телото. Во овој случај, сјај е изгубена денталниот емајл и станува кршливи.

Што боли во устата? слика

орално заболување

Видете исто така на тема:

Симптоми на заболување на непцата.

Ако болки во непцата, црвенило и се појави непријатен мирис - Гингивитис е во почетната фаза. Ако многу отечени непца, најверојатно мртов гингивитис. Стоматитис одликува со својот изглед. Ако алергиски стоматитис, тоа го открива ефект на сини непцата.

Причините на болеста за џвакање:

 • Неправилна исхрана.
 • Болести како што се дијабетес мелитус или Даунов синдром.
 • Протези.
 • Хормоналните промени (особено за време на бременост, менопауза, пубертет).
 • Недоволно спиење.
 • Пушењето.

Од нашите заби и ткива кои ги опкружуваат, се компоненти на еден систем, со кршење на еден систем, постојат и други болести. Болести на забите и непцата се поврзани со, на пример, ако се воспалени непца и не се третира, тоа може да биде прилично лабава и здрави заби.

Најчестите заболувања на забите и устата вклучуваат polsta - гингивитис. Оваа болест не е резултат на квалитетот на орална нега, со malocclusion, кога лошо инсталирани пломби, коронки, протези. Активно размножувањето на бактериите да влијае на непцата, и тоа ќе почне да се воспалени, крварат кога ќе миеш забите. Гингивит, која не се лекува, може да се движи во комплицирана фаза на болеста, периодонтитис. На непцата грутка ќе се појави, тоа е апсцес, гноен црево дека ако се кандидира тоа може да прерасне во големина на орев. Тоа е, исто така, често се среќаваат вклучуваат стоматитис. Оваа болест е заразна, механички или придружни разни болести. Непцата може napuhnut и руменило - катаралната стоматитис. Рани, покриени со бели цут, наречен некротизирачки стоматитис.Само за орални болести вклучува орален леукоплакија, херпес лезии различни форми глоситис, vesico болест, токсични и алергиски лезии, орална инфективни заболувања.

На најстрашниот болест - орален леукоплакија. Оваа болест се смета за преканцерозна состојба. Постои никотинска леукоплакија кај луѓето кои страдаат од зависност од никотин.

Потенцијални причини за леукоплакија:

 • пушењето
 • Нездрави услови за работа
 • Инфекција со ХИВ и СИДА-та

Кога се разгоре глоситис јазик, болки се појавува кога се изложени на трауматизирачкото или надворешни или внатрешни фактори, исто така, може да биде симптом на други придружни орални болести устата. Мошне често глоситис јавува во врска со стоматитис. Најчесто болеста се јавува кај луѓето кои имаат многу чад, или консумираат големи количини на алкохолни пијалоци. Само глоситис може да предизвика прекумерно консумирање на зачинета храна, се алергични на различни видови на паста за заби.

Симптоми на глоситис:

 • Гори и болка јазик
 • оток јазик
 • повреда на дикција
 • Јазик станува светло-црвени или темноцрвена боја
 • прекумерна саливација
 • покачена температура

Спречување на забите и усната шуплина.

Заболување на непцата и забите се најчестите болести кај луѓето. Ние не се обрне внимание на нив се додека не "умре" во болка. Не заборавајте дека состојбата на оралното здравје на телото зависи. Навидум безопасен кариес. Но, тоа не може да предизвика болест само дигестивниот тракт, но исто така и во другите поголеми органи. За да се намали ризикот од овие болести треба да биде:

 1. кариес превенција. Редовна нега во домашни услови (чистење заби)
 2. Бидете сигурни дека за да се отстранат сите видови на плоча
 3. устата обработка (ако е потребно) дезодоранси
 4. Изборот на одделни средства за хигиена (паста за заби, четки, забен конец и слично. Г.)
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Потечени за џвакањеПотечени за џвакање
Циста и гранулом забЦиста и гранулом заб
КариесКариес
КариесКариес
Фаза кариес, или зошто забоболкаФаза кариес, или зошто забоболка
Циста по вадење на заб: Причини, СимптомиЦиста по вадење на заб: Причини, Симптоми
Кариесот: Каде и како да се бориме против него? фаза кариесКариесот: Каде и како да се бориме против него? фаза кариес
Забниот кариес причини и превенцијаЗабниот кариес причини и превенција
Повреди на забите или дентална повредиПовреди на забите или дентална повреди
Причини за развој и третман на флуксПричини за развој и третман на флукс
» » Што боли во устата?

© 2011—2021 ma.ungurury.ru