Хемоглобин норми и отстапувања

содржина:

Хемоглобин норми и отстапувања

Видете исто така на тема:

Пациентот оди на лекар за да се провери неговата здравствена состојба често беше во насока на испитување на крвта да тече низ вените на секој човек на течности, може да се добие богатство на информации за состојбата на организмот и поединечни органи.

Лекарот ги испитува резултатите од анализата гледа колку е присутен во крвта на секој од неговите елементи, без разлика дали тие се нормални односи меѓу нив. Докторот отсекогаш се посвети посебно внимание на тоа дали нормалната крв ниво на хемоглобин на пациентот. Ако постои и најмала отстапување на здравствената состојба не може да се нарече идеален и бараат понатамошна истрага за утврдување на причините за таквите показатели.

норми нивото на хемоглобинот

Хемоглобинот - е комплексен протеин кој овозможува транспорт на кислород до ткивата. Норма во содржината на различни од различен пол и возраст кај луѓето крв. На пример, за возрасна жена е валидна стапка од 120-150 грама на хемоглобинот на литар крв, и за мажи - 136-177 g / l. Во старите лица на нормалата е малку пониска.

Но нормално ниво на хемоглобин кај деца на подот е независна, но значително се менува со возраста. Во првите месеци од животот, нивото треба да биде 100-180 g / l, две години стапка се менува во 115-135 g / l, а за возраст од дванаесет години на детето стапка на хемоглобин Крвта е 115-155 g / l. После тоа, стандардите за момчиња и девојки почнуваат да се разликуваат.

Хемоглобинот се наоѓа во црвените крвни клетки - крвни клетки се исто така одговорни за опрема на човечкото тело кислород. Таму тој се поврзува со шеќер - уште една компонента на крв, а заедно тие се формира соединение наречено гликозилиран хемоглобин. Неговото ниво е исто така тестирани во лабораторија по земање на крвни примероци.

Се мери во број и процент од вкупната количина на хемоглобин. Всушност, тоа им помага да ги пратите на промени во количината на шеќер во крвта за долго време, бидејќи на црвени крвни зрнца - најмногу долговечни клетки. Norma гликозилиран хемоглобин -5-6%. Ако бројката е повисока - тоа е причина да се сомнева на присуство на пациентот дијабетес. Во повеќето случаи, тоа е време за анализа се врши на ниво на гликозилиран хемоглобин помага да се идентификуваат оваа сериозна болест во најраните фази.

намалени хемоглобинот

Ако, ја испитува резултатите од тестот, лекарот забележал дека нивото на хемоглобин во крвта малку под норма, тој веднаш се стави на пациентот дијагностицирани со анемија (анемија). Благ пад на хемоглобинот пациентот не може да го чувствува тоа само кога сериозен пад забележан слабост, сува и бледа кожа, низок крвен притисок, аритмија.

Најчесто, постои анемија поради недостаток на железо. Овој микроелемент е дел од крвта, игра многу важна улога за телото: тоа придонесува за одржување на имунитетот се вклучени во создавање на кислород резерви, е одговорен за спроведување на нервните импулси. Тој им дава кислород на хемоглобинот железо, кои потоа го носи на сите човечки ткива и органи. Тоа е причината зошто на недостаток на железо се намалува и нивото на хемоглобинот.

Да се ​​разјаснат причините за овој доктор ќе се однесуваат на пациентот во друга анализа покажува дали цревата нормално апсорбира и метаболизира железо доаѓаат во неа: ова функција е нарушена кај некои луѓе. Покрај тоа, ова често се забележани во dysbacteriosis и гастритис.

Ако сите процеси се точни, тогаш причина за недостаток на железо во погрешна исхрана. За нормална создавањето на хемоглобинот во телото мора да се обезбедат доволно количество на протеини, јаглени хидрати и витамини. Ако тие немаат ниво на овој протеин се намалува. Затоа, вегетаријанци и навивачите на постот често се забележува анемија.

Значително намалување на индексот на хемоглобинот со зголемена физичка оптоварување: е повеќе активен потрошувачка на железо во текот на овој период. За оваа причина, неколку намален хемоглобин кај бремени жени, бидејќи во оваа држава на железо е потребно не само на жената, туку и нејзиното неродено дете.

Често, пациенти со анемија се препорачува да се провери за паразити: тие апсорбираат повеќето од витамини, кои доаѓаат од храната која влијае на апсорпцијата на железо.

Не секогаш пад на хемоглобинот е поврзано со недостаток на железо. Нејзината стапка се намалува со изобилство крварење и заразни болести. Ако крварењето е очигледно, на пример, поврзани со повреда или операција, хемоглобинот се враќа во нормала по тоа запирање. Кога е скриен губиток на крв на пациентот се наоѓа веднаш до болницата, која ќе постави изворот и причините за таквата состојба. Најчесто, внатрешно крварење се јавува кај болести и воспаление на гастроинтестиналниот тракт.

ја испита можноста за причини за развој анемија, доаѓа крајот да се размислува за тоа како да се подигне паднатиот хемоглобинот. Методи за третман на анемија зависи директно врз основа на неговата појава.

Со недостаток на железо лекарот ви препише посебен суплементи на железо. Во првиот месец од нивната потреба да се користи максималната доза, а потоа да го поминат тестот за контрола на хемоглобинот. Кога тој се врати во нормала, дозата може да се намали и да го продолжат третманот дури и 2-3 месеци. Понекогаш дрога комплекс витамини се назначуваат, калциум и фолна киселина - Овие елементи се подобри апсорпцијата на железо.

Тоа е многу важно за време на лекувањето на анемијата да се знае она што храна се зголеми хемоглобинот, и редовно да се обиде да го јадат. Голем железо се наоѓа во црниот дроб, месо, леќата и чоколадо - овие производи секогаш треба да биде на маса. Јадете повеќе свежо овошје и бобинки и да се направи сок од нив. Добар ефект врз апсорпцијата на железо е витамин Ц Консумирајте повеќе портокали, лимони и зелка од нив, ќе можат да добијат доволно на овој витамин. Но, од чај и кафе во текот на борбата со низок хемоглобин е подобро да се воздржат: тие се прилепи железо, со што значително забавување на неговата апсорпција.Посебно внимание треба да се посвети на исхраната кај бремени жени со низок хемоглобин. Нивната исхрана секогаш треба да биде ореви, леб и гранати - храна богата со железо и калциум. Третман со лекови за бремените жени се препишува само во екстремни случаи, на пример, ако датумот на раѓање се приближува, и нивото на хемоглобинот е уште критично ниско, или ако неговата ефикасност на почетокот биле далеку од нормата, а не се подобри за долго време.

Ваквата состојба на опасност за пациентот е комплицирано испорака, кислород глад на фетусот, како и го зголемува ризикот од вродена анемија кај детето. За да се подобри ситуацијата, лекарот ви препише бремена одделение таблети или сирупи кои содржат железо, витамини и фолна киселина. Кога преосетливи препорачува инјекции со иста содржина.

Ако причината за низок хемоглобин во голема загуба на крв, сите основни мерки треба да бидат во насока на негово отстранување. По завршувањето на крвта на пациентот, се препорачува да се следат начинот на исхрана и пијат текот на суплементи на железо за нормализирање на нивото на сите индикатори. Внатрешно крварење веднаш се доделени од операција или други активности кои придонесуваат за отстранување на проблемот.

Анемија предизвикана од болест, мора да помине по третманот.

покачена хемоглобинот

За здравствените проблеми покажува дека не само мала, но, исто така, висок хемоглобинот. Пациенти со оваа дијагноза се жалат на зголемен крвен притисок, несоница, тешка замор.

Жителите на хемоглобинот висорамнини, планинарите, пилотите обично се одржува на горната граница на нормала или поголем од него, и тоа не е исклучок: во овие услови на нивото на кислород подолу и да ги апсорбира колку што е можно, телото активно произведува хемоглобин. Приближно ист тело работи пушачи: тие се загадени белите дробови е многу малку кислород и вообичаената опрема бара големи количини на хемоглобин, бидејќи зголемувањето на бројот на своите пациенти кои пушат, исто така, не е патологија.

Зголемување на хемоглобин во спортисти во процес на интензивна физичка активност: нивната потрошувачка на кислород е многу повисока. Особено голема веројатноста за појава на овој проблем кај пациентите кои земаат стероиди.

За сите други лица кои ги прекршуваат правилата нивото на хемоглобин е знак на сериозни заболувања на крвта или внатрешните органи.

Неквалитетна изведба на срцето и белите дробови во телото има недостиг на кислород, а тоа барем малку да се компензира за резерви, телото почнува да се произведуваат неколку пати повеќе црвени крвни клетки од нормално. Овој феномен, наречен полицитемија, често се забележани кај пациенти со срцева болест, васкуларна инсуфициенција, пулмонална фиброза. Речиси секогаш, на хемоглобин во крвта надминува норма на Е. опструкција и онкологија.

Прифатливи зголемување на хемоглобинот во одводнување на телото, но нејзиното ниво треба да се нормализира веднаш по реконституција рамнотежа влага.

Кога концентрацијата на хемоглобинот е 180 g / l или повеќе, доаѓа еден од најсериозните последици на овој феномен - зголемување на густината на крвта, што значи дека лошата згрутчување и висок ризик од васкуларни згрутчување на крвта - тромбоза. Во таква болест кај пациент во секое време може да се случи инфаркт, церебрална хеморагија или некроза на ткивото, и во оваа ситуација веројатноста за смрт, за жал, е премногу висока.

За да избегнете такви несреќни последици, потребно е веднаш по откривањето на неуспех во нормалниот хемоглобин консултирајте се со доктор препораки за консултации и третман.

ефикасен значи да се намалување на хемоглобин се krovorazzhizhayuschie лекови. Тие се нормализира крвниот тек, ги подобри своите коагулација, што ќе се уреди параметри хемоглобинот. Паралелно со земање лекови за пациенти се препорачува исхрана врз основа на ограничување на потрошувачката на протеини и железо. Луѓето со висок хемоглобинот не се препорачува да се јаде месо, овошје и ореви.

Тоа е подобро да се воздржат и масна храна: како на високо хемоглобин во крвта доволно слатка, таа ја губи својата способност за брзо процесот холестерол, што значи дека ќе се акумулира во крвните садови и како резултат формирана холестерол плакети, способни веднаш било пречка на крвните садови во телото.

Основа на исхрана за време на третманот треба да биде житарици и зеленчук. Јадењето риба и морски плодови, пожелно е да се минимизира: во нив, иако во мал број, но Таа содржи железо. треба да се преземат за да се обезбеди дека овие производи се добро готви: сурова риба влоши здравјето на пациентите со висок хемоглобинот и бактерија која се содржи во него, може да придонесе за развој на сериозни инфекции во телото.

Додека нивото на хемоглобинот се враќа во нормала, пациентите треба целосно да се избегне алкохол: тоа што го забрзува апсорпцијата на железото, а под покачена хемоглобинот треба спротивен ефект. Но потрошувачката на сите други течности: вода, овошни пијалаци, чаеви, напротив, тоа е подобро да се зголеми значително. Спречување на обработка на железо и млечни производи, така што тие дефинитивно треба да бидат вклучени во секојдневната исхрана.

Кога диета и примање на лекови за разредување на крвта не успеаја, а потоа бројот на црвени крвни клетки ќе се намали од страна на посебна постапка - eritroforeza: истовремено со намалување на бројот на крвните клетки ќе падне и нивото на хемоглобинот.

Употребата на овие методи, се разбира, брзо намалување на хемоглобин во крвта, па дури и да го врати во нормала, но не ги отстранат причините за промени во индексите. Затоа, за да се ослободи од овој проблем целосно, главните напори треба да се примени за да се идентификуваат и да ги елиминираат причините за флуктуации во хемоглобинот. За да го направите ова, ќе треба да се редовно да го испитува срцето и крвните садови, да се провери состојбата на крвта, да се направи ултразвук на внатрешните органи, со цел навремено откривање на можни патологија и воспаление. И, се разбира, секогаш е препорачливо да се следи нивната исхрана, се витамини и минерални суплементи за поддршка на здравјето на телото.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Што е хемоглобин, што е тоа за?Што е хемоглобин, што е тоа за?
Како да се третираат низок хемоглобинКако да се третираат низок хемоглобин
Покачена хемоглобинотПокачена хемоглобинот
Гликозилиран анализа хемоглобинотГликозилиран анализа хемоглобинот
Причините за низок хемоглобин кај децатаПричините за низок хемоглобин кај децата
Како да се подигне нивото на хемоглобин во крвтаКако да се подигне нивото на хемоглобин во крвта
Висока хемоглобин, причини, што да се правиВисока хемоглобин, причини, што да се прави
Низок хемоглобин - причините, симптомите, ефекти кај женитеНизок хемоглобин - причините, симптомите, ефекти кај жените
Хемоглобин нормални жениХемоглобин нормални жени
Хемоглобин стапката кај жените на возраст од 20, 40 и 50 годиниХемоглобин стапката кај жените на возраст од 20, 40 и 50 години
» » Хемоглобин норми и отстапувања

© 2011—2021 ma.ungurury.ru