Јајниците циста

јајниците циста

Oothecoma првично претставува бенигнен тумор, формирана како резултат на акумулација на железо во телото ткива. Циста - за течности во празнина, која се состои од тенок слој на клетки. Ако не постои закана за соседните органи, циста се третира со лекови, но ако постои, тоа е отстранета со хируршка интервенција. За да се утврди присуство на самата болест со користење на циста симптоми јајниците.

симптоми:

 • надуеност;
 • Неправилните болна менструација;
 • чувство на исполнетост;
 • болка кога секс, физички вежби;
 • тахикардија;
 • чувство на гадење, повраќање;
 • често мокрење;
 • често болка во долниот дел на стомакот;
Видете исто така на тема:

Оваријални цисти кои страдаат, не сите жени се најмногу склони кон оваа болест се идентификувани како ризична група. Оваа група вклучува жените кои не се сексуално активни живот- бремена, но не rozhali- чија крварење се случи кај постменопаузални жени кои не се однесуваат на повреда на matki- жени кои подоцна имаше дијагноза на рак. Обично во оваа ризична група 4-5 деценија од животот.

Во меѓувреме оваријална циста е на неколку видови:

 • Фоликуларна циста - се случува ако не постои овулација, со дијаметар од околу осум сантиметри, може да доведе до прекин на циста.
 • Corpus luteum циста - се јавува кога јајце е пуштен на слобода од фоликулот, фоликулите на косата, но прероди не исчезне, и се полни со течност или крв. Ова исто така може да се случи kluchae цисти јаз.
 • Parovarialnaya циста - образование во наборите јајцевод кошулката на јајниците. Симптоми parovarialnoy оваријални цисти често се јавуваат кај жени постари од 30 години.


Исто така, постојат дермоидна циста и endometroidnaya.

Тоа не е потребно да се кандидира на здравјето, во раните фази на туморот може да се излечи без никакви последици, главната работа што треба да направите - да се јавите на експерти.

Дел 1 од циста на јајниците - закана за многу жени

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Цисти симптомиЦисти симптоми
Кои се дермоидна циста на јајниците?Кои се дермоидна циста на јајниците?
Симптомите на оваријални цистиСимптомите на оваријални цисти
Како да се третираат оваријални цисти?Како да се третираат оваријални цисти?
Како да се третираат на зглобовите на рацетеКако да се третираат на зглобовите на рацете
Како да се третираат циста на јајниците правоКако да се третираат циста на јајниците право
Отколку да се третираат оваријални цистиОтколку да се третираат оваријални цисти
Како да се третираат оваријални цисти?Како да се третираат оваријални цисти?
Последиците од пукната оваријални цистиПоследиците од пукната оваријални цисти
Причини и симптоми на јајниците циста прекинПричини и симптоми на јајниците циста прекин
» » Јајниците циста

© 2011—2021 ma.ungurury.ru