Како да се третираат чирови од притисок во домотВидете исто така на тема:

како лекување на bedsores дома? Ова прашање е даден од страна на секој од нив во куќата се затвори-in. Постојат многу начини да се третираат, но сметаме најефикасен од нив.

  1. За да се спречи рани патогени бактерии, на bedsore е потребно да се наметне строга завој, и да се обезбеди дека Хипоалергично, дише, лепило.
  2. За да се забрза заздравувањето на bedsores, купи капсули "Китосан" - отвори капсула, се става на неговата содржина во раната и да ја поправите на облекување. И покрај фактот дека Олигомерно е Додатоци за губење на тежината, моќен регенеративно дејство и без сомнение докажа.
  3. На гнојна рана мора да се примени Vishnevsky Миро. Тоа ќе се подготви на гној од длабочината на погодените ткива и да придонесе за нивното лекување.
  4. Многу добро воспоставена антибиотик прав "Baneotsin". Применуваат на раната во комбинација со протеолитички или масти без нив. Забрзува регенерацијата на ткивото.
  5. Ако раната има инфекција и декубит стекнати жолтеникава или сиво-зелена патина со следните некроза на ткивото - за 7-10 дена со помош на "Iruksol" маст, а потоа неколку недели се врати на маст Vishnevsky, а потоа повторно да се Iruksolu. Така телото не се навикнеш на масти раната и тоа ќе биде полесно да се третираат.
  6. Во случај на формирање на површината на bedsore црна некротични кора, тоа мора да се отстранат веднаш во поставување на амбулантско. Ако тоа не е можно, кора може да се отстрани независно. Да го направите ова, впие кора furatsilinovoy решение за неколку часа, а потоа се постават на работ на Iruksol кора или други слични маст и завој поправам. За неколку дена ќе почне да се шушка и кора тоа ќе биде можно да се нежно отстранување стерилизирани пинцети и ножици за сечење нокти.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како да се третираат отворена ранаКако да се третираат отворена рана
Како да се излечи вриење домаКако да се излечи вриење дома
Како да се третираат рана на ногатаКако да се третираат рана на ногата
Како да се третираат отворена фрактураКако да се третираат отворена фрактура
Како да се третираат чирови од притисок во домот?Како да се третираат чирови од притисок во домот?
Отколку за лекување на скршени уснаОтколку за лекување на скршени усна
Гнили рана. Што да направам?Гнили рана. Што да направам?
Маст за отворени раниМаст за отворени рани
Како да се третираат кревет рани во пациентот во креветКако да се третираат кревет рани во пациентот во кревет
Прва помош за скинати ранаПрва помош за скинати рана
» » Како да се третираат чирови од притисок во домот

© 2011—2021 ma.ungurury.ru