Како да се третираат кршливи коса

Во овој напис ќе научите дека истиот ефект дека косата станува слаби и кршливи, како и тајните за тоа како да се ослободи од кршливи коса за добро.

Како да се третираат кршливи коса

Видете исто така на тема:

Не е тајна дека косата е нашето богатство и да ни поубаво, кој е зошто тие треба да се заштити и да се грижи за нив. Како да се третираат кршливи коса?

Пред да започнете со разгледување на ова прашање, тоа е да се зборува за она што се уште треба да се направи за да се осигура дека косата би имале здрав изглед и не се скрши. Ако знаете дека вашата коса има тенденција да Крутост, а потоа изберете за себе чешел треба да биде со голема претпазливост, и тоа за купување е да се запре вашиот избор на други, која има меки влакна. Исто така ќе треба да ги користат алатки кои ќе го олеснат чешла.

Овие алатки се мелеми и уреди. Пред да чешел косата, треба да знаете и секогаш носат едно правило што лежи во фактот дека во никој случај не може да чешел влажна коса, и треба да се почека додека не се исуши.

Како да се третираат кршливи косаСо цел да биде здрава коса, треба секој ден масажа главата. Преку оваа масажа да се подобри циркулацијата на крвта и косата ќе имате прекрасен поглед. Кога ќе биде главата масажа ќе ги прочистат мртвите клетки на кожата, а исто така ќе се намали бројот на бактерии во нечистотија и косата.

за третман на кршливи коса, Тоа може да се примени и народни лекови. Таквите народни лекови се вклопи еден обичен сок од лимон, кои мора да се нанесуваат во скалпот еднаш месечно. Поради лековитите својства на сок од лимон, да се подобри циркулацијата на крвта, како и косата ќе стане здрава. Но, во текот на таа постапка, ќе треба да во согласност со одредени правила. Кога триење сок од лимон, тоа ќе биде потребно да се види дека она што тој доби на краевите слоевит коса. По оваа постапка, може да се исплакнете косата со топла вода.

Како да се третираат кршливи коса

Покрај тоа, многу луѓе во прилог на проблеми со кршливост, постои уште не е неважен проблем е сивило. Со цел што ќе ја направи косата толку жив и прекрасен поглед, можете да го користите следниов маска. За негова подготовка ќе треба 1 лажица Обичните растително масло и 1 жолчка од јајце. Сето ова мора да се меша добро и се фаќа во коренот на косата, како и, и во текот на целиот свој должина. Тогаш тоа е неопходно да се одржи оваа маска на косата за 15-20 минути, а потоа измијте ја косата добро.

Вие исто така може да се користи за плакнење, каде што се додава бреза сок во вода. Тоа ќе им даде посакуваниот сјај и ќе се спречи оштетување на косата, и, исто така, ќе помогне да се зголеми раст на косата.

За она што би било кршливи коса или не се премногу често се користи фен за коса, како што е исто така се исуши косата. Сува коса е најдобро со крпа или топол шал. Покрај тоа, откако ќе се мијат главата, треба да дефинитивно нивните vzbryzgivat различни козметички производи кои ќе им даде на вашата коса не само сјај, но ќе се хранат на сите нив должина.

Маска за сува и кршлива коса

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како да се третираат завршува СплитКако да се третираат завршува Сплит
Како да се излечи коса изгорениКако да се излечи коса изгорени
Главните причини за коса оштетувањеГлавните причини за коса оштетување
Како да се третираат косата домаКако да се третираат косата дома
Како да се третираат косата СплитКако да се третираат косата Сплит
Отколку да се третираат изветвена косаОтколку да се третираат изветвена коса
На третирана коса од паѓањеНа третирана коса од паѓање
Бел слој на косатаБел слој на косата
Мрсна коса - како да се ослободи од овој проблемМрсна коса - како да се ослободи од овој проблем
Оштетување на косата на скалпотОштетување на косата на скалпот
» » Како да се третираат кршливи коса

© 2011—2021 ma.ungurury.ru