Како да се третираат оваријални цисти?

Како да се третираат оваријални цисти?

Проблем во "како да се третираат оваријални цисти?" Може да се реши одеднаш. Сепак, болка од оваријални цисти може да се отстрани дури и дома. За овие цели, се користат таблети против болки, како ибупрофен, ацетаминофен и други.

Видете исто така на тема:

Медицински третман на цисти на јајниците е во ултразвучно набљудување. Ултразвукот се користи како раст на контрола циста.

Проблемот на "како да се третираат оваријални цисти?" Лекарите се одлучи со помош на одредени лекови. Орални контрацептиви, односно таблети за регулирање на менструалниот циклус, да се спречи формирањето на фоликулите кои можат да бидат циста. Лекови против болки намалување на средства болка во карлицата.

Хируршки третман на цисти на јајниците е претставен како лапароскопската хирургија. Како резултат на овој метод, хирург исполнува гас стомакот жена, а правење на мал рез низ кои минува лапароскоп во стомакот. Хирургот идентификува циста користење на очите и да ја отстраните или да од него или примерок.

Исто така е можно да се користи лапаротомија, која се спроведува од страна на абдоминалниот ѕид.

Можете исто така да ги искористат предностите на оваријална торзија. Во овој случај, на јајниците циста prichinayaet силни болки во стомакот, и придружена со гадење и повраќање.



Процесот на прашуваат "како да се третираат оваријални цисти?", Треба да се врши во согласност со посебен редослед.

Како да се третираат оваријални цисти?

Да се ​​третираат циста може да биде конзервативен метод. Но, само во случај кога постои функционални оваријални цисти без никакви компликации.

Во овој случај, ние се користи за монофазна и 2-фаза орални контрацептиви. Тие се прифатени како витамини А, Е, Б1, Б6, калиум, аскорбинска киселина. Покрај тоа, Б витамини се доделени Ако пациентите имаат зголемена телесна тежина, тогаш тоа е најдобро да се изврши физиотерапија, балнеотерапијата.

Најчесто, на проблемот на "како да се третираат оваријални цисти?" Одлучи хируршки. Но, прво треба да се појасни природата на циста и да се исклучи малигнитет. После тоа, таа отстрани циста.

На голема предност на методот користи aparoskopichesky отстранување циста. Сепак, оваа операција се врши само кога присуство на рак на јајниците се целосно елиминирани.

Хируршки третман на цисти на јајниците

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Цисти симптомиЦисти симптоми
Кои се дермоидна циста на јајниците?Кои се дермоидна циста на јајниците?
Симптомите на оваријални цистиСимптомите на оваријални цисти
Како да се третираат на зглобовите на рацетеКако да се третираат на зглобовите на рацете
Како да се третираат циста на непцатаКако да се третираат циста на непцата
Како да се третираат циста на јајниците правоКако да се третираат циста на јајниците право
Како да се третираат оваријални цистиКако да се третираат оваријални цисти
Јајниците цистаЈајниците циста
Може ли да се забремени со цисти на јајниците?Може ли да се забремени со цисти на јајниците?
Отколку да се третираат оваријални цистиОтколку да се третираат оваријални цисти
» » Како да се третираат оваријални цисти?

© 2011—2021 ma.ungurury.ru