Како да се излечи цисти на дојка?

Многу жени се заинтересирани за прашањето за потеклото и лекување на цисти на дојка. Проследено можете да го стесните на тврдењето дека ретко циста формирани со жени и девојки помлади од 30 години и постари од 40 години. На причина за оваа болест се хормонски нарушувања предизвикани од или генетска предиспозиција, или компликации по операцијата во овој дел од телото, а понекогаш и кога се земаат орални контрацептиви. Цистите се симптом на маститис (фиброцистични болест).

Сам по себе, циста на дојката - е формирана во градната празнина, каде што се собираат на течноста. Тоа е сферична, неподвижен и густа тело кое обезбедува болка.

Големината на туморот може да биде од 1 милиметар до неколку сантиметри. Исклучително ретки циста расте до таа мера како да се деформира обликот на градите. "Биг Четка" е наречена тумор, кој може да се детектира со палпација време на прегледот. Нормално, или циста дијаметар од 1,5 сантиметри поблиску до површината или длабоко наоѓа циста 2 сантиметри. Оние тумори кои може да се открие само преку ултразвук или мамографија, наречен мал. Постојат два вид на циста На дојка: еднострано (осамени) и повеќе (цисти, го погоди двете дојки).

Веројатноста дека циста се јавува ракот на дојката е многу ниска. Таквите случаи се ретки. Често се случува дека ракот потекнува во близина на циста, а потоа никнува во циста. Но, жените со цисти на дојка се повеќе изложени на ризик од развој на рак на истата област.За да дознаете дали ова е бениген тумор или рак се уште треба да се направи биопсија и пункција.

Опасност за животот на бенигни тумори не се присутни, но бараат третман. Ако циста почнува да се продлабочуваат, тоа ќе предизвика непријатности и болка.

Почесто отколку не може да се излечи, без помош на операција. Глоба лекарите игла изврши циста пункција, течноста е составен. Обично циста ѕидот на осигурувачот, која го спречува празнина да се биде исполнет. На местото на издолжена активирањето течен воздух, а со тоа лепење на ѕидови. Понекогаш празнина е исполнет со етанол, со што се забрзува фузија. Но, мамографија лузна останатите по цисти, понекогаш слични на рак на дојка. Покрај тоа, лекарите обично препише лекови за зајакнување на имунолошкиот систем и одржување на хормоналната рамнотежа. По оваа постапка повторно да се појават цисти се случува.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Цисти симптомиЦисти симптоми
Кои се дермоидна циста на јајниците?Кои се дермоидна циста на јајниците?
Симптомите на оваријални цистиСимптомите на оваријални цисти
Не брзаат да се огласува со аларм: грутка во вагината треба да се третира!Не брзаат да се огласува со аларм: грутка во вагината треба да се третира!
9 Типови на цисти на јајниците9 Типови на цисти на јајниците
Јајниците цистаЈајниците циста
Може ли да се забремени ако имаш цистаМоже ли да се забремени ако имаш циста
Отколку да се третираат оваријални цистиОтколку да се третираат оваријални цисти
Дермоидна циста - отстранувањеДермоидна циста - отстранување
Цисти на коленото Бејкер бара третман од страна на лекарЦисти на коленото Бејкер бара третман од страна на лекар
» » Како да се излечи цисти на дојка?

© 2011—2021 ma.ungurury.ru