Симптоми на јајниците циста прекин

На цисти на јајниците не се осигурани од било која една жена. Обично циста се формира и развива без очигледни симптоми, така што треба да одат на гинеколог два пати годишно, во случај дека навремено откривање на цисти на јајниците.

Прекин на оваријална циста е еден од најчестите и опасни компликации на циста. Руптура на оваријални цисти вклучува пенетрација на течноста содржината во перитонеалната празнина, што придонесува за воспалителниот процес што претставува животот на сериозен ризик за жената.

Секоја жена треба да знаат симптомите на оваријална циста прекин, и кога ќе се случи, веднаш да побараат медицинска помош, оваријална циста прекин во некои случаи, предизвикува на неплодноста кај жените, па дури и смрт. Значи, она што се се подели на симптоми на јајниците цисти?

 • Треска и неговата неспособност да намалам дури и кога добиваат антипиретик
 • Акутна непрестајна болка во долниот дел на стомакот. Доколку чувствувате болка во сите случаи е потребна медицинска помош, како болка во долниот дел на стомакот може да се укаже дека многу гинеколошки проблеми
 • Болката може да се даде во препоните
 • Напон предниот абдоминален ѕид
 • слабост
 • Невообичаени вагинален исцедок
 • матката крварење
 • вртоглавица
 • гадење
 • повраќање
 • бледа кожа
 • цијаноза на усните
 • несвестица
 • запек
 • намалување на крвниот притисок
 • зголемена стапка на срцето


дека дијагностицирање на оваријална циста прекин врши ултразвук, се пункција на перитонеумот, лапароскопија.

Можните компликации од оваријална циста прекин

Ако забележите симптоми на јајниците циста прекин, итно повик за брза помош, бидејќи последиците можат да бидат од најопасните.

 1. Перитонитис, што значи воспаление бараат лекарска помош
 2. Прекин на оваријална циста може да предизвика инфекција на крвта, односно, сепса
 3. Во некои случаи оофоректомија
 4. Руптура на оваријални цисти може да предизвика неплодност кај жените
 5. фатален исход

да се исклучи оофоректомија и операции, како и за зачувување на репродуктивната функција е потребно што е можно поскоро да се побара медицинска помош.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Цисти симптомиЦисти симптоми
Кои се дермоидна циста на јајниците?Кои се дермоидна циста на јајниците?
Симптомите на оваријални цистиСимптомите на оваријални цисти
Како да се третираат оваријални цисти?Како да се третираат оваријални цисти?
Јајниците цистаЈајниците циста
Отколку да се третираат оваријални цистиОтколку да се третираат оваријални цисти
Како да се третираат оваријални цисти?Како да се третираат оваријални цисти?
Лечење на лапароскопска оваријална цистаЛечење на лапароскопска оваријална циста
Последиците од пукната оваријални цистиПоследиците од пукната оваријални цисти
Причини и симптоми на јајниците циста прекинПричини и симптоми на јајниците циста прекин
» » » Симптоми на јајниците циста прекин

© 2011—2021 ma.ungurury.ru