Детето не спие: ПричиниНемирен сон на детето - тоа не е само прашање на недостаток на својата удобност, тоа е прашање и на непријатност на здравјето на бебето. Затоа, родителите се многу важно да се погледне во прашање, а не само за да се постави и да застане на непроспиени ноќи во близина на креветчето на детето.
За да започнете, родителите треба да знаат дека новороденче има цикличен ритам. Веднаш по раѓањето на детето деведесет минути циклус на спиење и будност. Следните 1-2 месеци - четири часа циклус. По три месеци, бебето веќе може да спие во текот на ноќта, се буди само за хранење.
Што може да се спречи бебето да спие? Ајде да погледнеме во можните причини.

Причините за немирен сон.
1) Ако детето не спие во текот на ноќта, многу луѓе веднаш се појави објаснување - стомак болка. Всушност, гастроинтестиналниот систем на новороденче е многу чувствителна, адаптација детето на бактериски животната средина во светот се одржува во однос на позадината на болни реакции. Некои деца се доживее болка во стомакот до 4-5 месеци, а потоа тие ќе поминат.
2) Ако доите бебето, да се погледне за причината во вашата исхрана. Често нарушувања на спиењето на бебето се резултат на алергиска реакција на мајчиното млеко содржи салицилати (аспирин таму), за прехранбени адитиви во храната, а некои алергиски овошје и зеленчук (домати, јагоди, агруми). Затоа, пред да јадат нешто, мислам.
3) За 3-5 месеци детето го почнуваат почетнички. Овој процес е многу болно за деца, болката не им дозволува да спијат во текот на ноќта. Тоа може да помогне масажа на непцата со парче мраз. Ова треба да се направи многу внимателно, без оштетување на непцата и не фати настинка бебе.
4) Понекогаш причина за недоволно спиење е вродена болест на централниот нервен систем - енцефалопатија. Таа се развива како резултат на гинеколошки болести и бремените жени, како и неговите лоши навики и стрес.
5) Причините за недоволно спиење може да биде други болести: тумор на мозокот, гушавост, отитис медиа (среден воспаление на увото). Сите овие болести се карактеризираат со силна болка, се манифестира во текот на ноќта. Покрај тоа, со висока температура грип, менингитис и не даваат сон.
6) недоволно спиење и раздразливост чешање можно поради општата токсичност и со присуство на црви - pinworms.
7) Деца, вклучувајќи ги и бебињата кои спијат лошо, бидејќи на страшно соништа. Постои научна теорија дека децата имаат генетска меморија, што е прикажано само во текот на спиењето.
8) Постарите деца често се плаши од темнината. Некои веќе 5 години се почнуваат да размислуваат за смртта. И во моментот кога ќе заспие несвесно поврзани со моментот на смртта.
9) недоволно спиење и е резултат на несоодветна режим дете - тоа оди секој ден во различни времиња, играјќи возбудливи игри пред спиење. Покрај тоа, ако тоа плескање или викне на неговото присуство на еден со друг, тоа ќе влијае на неговиот сон.
Без оглед на причините за недоволно спиење дете, вашата задача - да се разбере и да ги елиминираат причините.
За да му помогне на детето спие, Можете да ги користите следниве совети.
Место во близина на перница дете валеријана корен, завиткани во памучна крпа. Валеријана има смирувачки ефект.
Може да се направи перница полнети со суви шишарки, сецкани риган, маточина, валеријана. На оваа перница ќе се спречи спиење и нервниот возрасни.
Пред спиење, може да се даде на вашето бебе да се пие мед vodichku - го смирува и ја храни, детето нема да се измачува на гладни.
Може да се пие детето пред спиење инфузија на валеријана корен и екстракт од семе од анасон гасовите во стомакот.
Вие исто така може да се комбинираат рецепти: Ставете 1 лажичка анасон семиња и 1 лажичка мед чаша млеко. Давање спиење 1 лажичка. Можете да ги чувате во фрижидер за не повеќе од еден ден.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Мирен сон на децатаМирен сон на децата
Бебето често се буди во текот на ноќта. Што да направам?Бебето често се буди во текот на ноќта. Што да направам?
Новороденче hiccups во сонНовороденче hiccups во сон
Новородениот синНовородениот син
Причините за спиење нарушувања кај мали децаПричините за спиење нарушувања кај мали деца
Како да се воспостави дремат во на новороденчетоКако да се воспостави дремат во на новороденчето
Колку детето треба да спијат во текот на денот и ноќтаКолку детето треба да спијат во текот на денот и ноќта
Ко-спиење родители со детеКо-спиење родители со дете
Мојата дневна рутина за дете до една годинаМојата дневна рутина за дете до една година
Здрав сон мало детеЗдрав сон мало дете
» » » Детето не спие: Причини

© 2011—2021 ma.ungurury.ru