Причини и симптоми на јајниците циста прекин

Оваријална циста е мал патолошки формирање содржат течност. Оваријални цисти може да се наоѓа на јајниците или јајниците. Во принцип, формирање на цисти се асимптоматски, дијагноза случајно - во текот на планираната скенирање на гинеколошки стол. Оваријални цисти - доста опасно, бидејќи следниот чекор може да биде јајниците прекин.

јајниците јазот вклучува пенетрација на течноста содржината во абдоминалната празнина, овој феномен е полн со развој peritonita.Eto загрозува животот на жената. Затоа, на првиот сомнение за оваријална циста прекин е потребно да се наруши вашиот гинеколог за да се потврди или побие дијагноза.

Причини за руптура на цисти на јајниците

Со таков проблем може да се соочи не само од страна на жените, што води неморален живот и запоставување лични хигиенски правила, како што е прифатено во денешното општество. За жал, развојот на оваријални цисти може да ги надмине било која професија и жени без оглед на возраста.

Оваријални цисти се различни, а не сите од нив може да пукне. функционални цисти може да се формира асимптоматски и исчезнуваат брзо. Но, со активно зголемување на формирање цистична постои висок ризик од прелевање и пауза.

Значи, она што предизвикува оваријални цисти пукне?

 • Тенки ѕидови на јајниците фоликуло по миокарден воспаление
 • хормонални инсуфициенција
 • неуспехот на коагулацијата
 • Зголемена физичка активност
 • Активен сексуален живот

Simtomy пукната јајниците циста

 • Висока телесна температура
 • Неможноста да се намали високата температура дури и кога се применуваат антипиретик
 • Континуирано остра болка во пределот на стомакот
 • слабост
 • малаксаност
 • Невообичаен исцедок од вагината
 • матката крварење
 • гадење
 • повраќање
 • бледило
 • несвестица
 • Проблеми со стол
 • надуеност
 • намалување на крвниот притисок

Дијагноза на оваријална циста прекинза да се дијагностицира оваријална циста прекин Тоа бара одржување на ултразвук, земајќи пункција перитонеумот преку вагинален, лапароскопија.

Што ако јас се скрши на јајниците циста?

На првиот знак на сомнеж и да се побара медицинска помош поради прекин на јајниците циста бара итна хоспитализација на жените. Во овој случај, благи симптоми на загуба на крв не се важни, бидејќи крварење може да се случи во секое време.

По пристигнувањето во една медицинска установа, лекарите се одреди степенот на загуба на крв, развој тактика на лекување и рехабилитација на жените.

Во блага форма на болеста се третира може да бидат конзервативни, односно доволно да се користи дрога. Присуството на компликации бара хируршка интервенција - лапароскопска операција, чија задача е да се отстранат оштетените фоликулите на јајниците или пржени целина, елиминирање на крварење.

Во хиповолемичен шок, што резултираше со прекин на цисти на јајниците, што се користи масовно инфузиони раствори и врши работа лапаротомија за итни случаи, чија цел е да се врати хемостаза.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Цисти симптомиЦисти симптоми
Кои се дермоидна циста на јајниците?Кои се дермоидна циста на јајниците?
Симптомите на оваријални цистиСимптомите на оваријални цисти
Како да се третираат оваријални цисти?Како да се третираат оваријални цисти?
Како да се третираат оваријални цистиКако да се третираат оваријални цисти
Јајниците цистаЈајниците циста
Отколку да се третираат оваријални цистиОтколку да се третираат оваријални цисти
Како да се третираат оваријални цисти?Како да се третираат оваријални цисти?
Последиците од пукната оваријални цистиПоследиците од пукната оваријални цисти
Симптоми на јајниците циста прекинСимптоми на јајниците циста прекин
» » » Причини и симптоми на јајниците циста прекин

© 2011—2021 ma.ungurury.ru