Треба да го користам миење на устата?

Прво mouthwashes се дизајнирани да deodorize устата, така што тие се едноставно во нивниот состав - хидроалкохолен решение на која е додаден освежувачки компонента - ментол, ванила, билни инфузија.

Во модерните mouthwashes се додаваат антисептички компоненти за да се отстранат бактериите се размножуваат во устата и создавање на лош здив. Овие уреди сега се класифицираат како хигиенски средства орална нега. Но, постои уште една група на уреди - терапевтски и превентивни плакнења, кои се поделени во анти-воспалителни, средства за дезинфекција protivokarioznye и - во зависност од составот. Значи без разлика дали или не да се користи mouthwashes всушност?

Го користите, но не заборавајте за ...

Изплаква денес - не е само средство за орална нега, за разлика од минатото. Исплакнете навистина ефикасни, но само на дополнителни средства за одржување на оралното здравје и не го заменува главниот - четкање. Иако, се разбира, свеж здив што го исплакнете обезбедува. Но, чистење на забите - тоа е, исто така, механичко чистење на забите од плакета, која е основен услов за здрави непца и заби.

Зошто и кога треба да го користите уредот

Mouthwashes денес произведени во форма на течност решенија подготвени. Тие се подобри и да се продолжи ефектот на места паста за заби прочистен тешко за заби, се освежат здив за повеќе или помалку долго време. Покрај тоа, тие се погодни и лесен за употреба.

Терапевтски плакнења исто така го зајакнува забната глеѓ, запре крварење на непцата.

Уреди се одлични средства орална хигиена за оние кои пушат, носат протези е чувствителен на тенки емајл или нерамна заби, често пијат црвено вино, силна кафе или чај.И само ако сакате да имате свеж здив и не се плаши да се зборува на луѓето, да ги користат уреди, како што велат, Бог заповедал.

Кои можете да изберете уред?

Речиси сите современи mouthwashes имаат состав кој вклучува зајакнување компоненти емајл како и калциум и флуор соединенија. Овој минерал состав saturates горниот емајл слој, набивање и што го прави помалку подложни забите.

Ако било какви проблеми со забите, непцата или емајл не е, можете да изберете освежувачки плакнење LACALUT свежи.

Ако постои било каква болест на непцата, кој се манифестира, на пример, крварење, можат безбедно да уживаат во прекрасен домашни плакнење "Шума балсам" има адстрингентно и hemostatic својства.

Чувствителни заби со тенки емајл подобро поглезите уред Lacalut чувствителни, и може да ги избелите забите пожолтени Lacalut бела уред. A серија на "Шума балсам", исто така, има различни модификации, во никој случај не инфериорен во однос на странските аналози.

децата уреди

Некои компании почнаа да произведуваат децата еликсири за усната шуплина. Тие се помеки и не содржат алкохол и шеќер, има пријатен вкус и арома, многу освежувачки здив ефикасно да работат и кога носи протези .. Тие најдобро се користат во периодот на промена на забите на главната.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Хлорхексидин - гаргара со лезииХлорхексидин - гаргара со лезии
Како да се измијат устатаКако да се измијат устата
Орално malodor или халитозаОрално malodor или халитоза
Употреба на орална плакнењаУпотреба на орална плакнења
Причини и третман на халитоза кај луѓетоПричини и третман на халитоза кај луѓето
Причините за третман на халитозаПричините за третман на халитоза
Болеста на оралната мукозаБолеста на оралната мукоза
Грижа човечки усната шуплинаГрижа човечки усната шуплина
Плакнења на усната шуплина за забПлакнења на усната шуплина за заб
Како што им помага на миење на устатаКако што им помага на миење на устата
» » » Треба да го користам миење на устата?

© 2011—2021 ma.ungurury.ru