Болести предизвикуваат лош здив

Болести предизвикуваат лош здив Причината поради која луѓето се чува на оддалеченост од другите може да биде лош здив. Лекарите е состојба која се нарекува халитоза. Орална malodor или лош здив може да се појави повремено или постојано присутни. Затоа, овој напис опишува корисни информации за оваа состојба. Првото нешто да се знае е фактот дека многу болести се предизвикани од лош здив. Исто така, ако не ги четкате забите редовно и не се измијат устата, а потоа како една држава може да биде секој човек, особено во утринските часови.

Сепак, многу од халитоза е постојан проблем. Со текот на времето, луѓето ќе се навикнат на тоа и да не забележите дека непријатниот мирис од него. Додека околу само срамежливи да му каже за тоа, за да не се навреди. Затоа е неопходно да се тактично да разговарате со некого за проблемот и да им помогне на ум да се избегнат идните непријатности за време на сексот. Ако овој пат тој ја видите специјалист е веројатно да биде во можност да се спречи болеста, која може да се кријат зад непријатен мирис.

Усната шуплина е многу како бактерии, како што е тука погодна почва за влажно и топло. Постои храна во уста за хранење, јаглерод диоксид и кислород неопходни бактерии. Резултат на распаѓање на остатоците од храна и метаболички производи од бактерии доведе до непријатен мирис, кој ќе излезе од устата.

Еве некои од причините за лоша миризба. Кога болеста на аденоиди лице почнува да дишат преку устата. Распаѓање во човечката уста се активира преку сува уста. Тоа се појавува како резултат на заболувања на плунковните жлезди, каде плунка се доделени многу малку. Причината за мирис може да стане протези, забен кариес. Не внимателно бранеа забите и јазикот. За џвакање болест (периодонтитис, гингивитис и пародонтот болест) и на забен камен и плакета на забите.

Некои видови на храна, исто така, придонесува за манифестација на непријатен мирис е лук и кромид. Некои видови на сирење, откако во стомакот и се вари, да се ослободи од мирисот на сулфур. Придонесе во непријатна миризба, се разбира, пушење и алкохол.

Често причина мирис може да биде респираторни заболувања, придружени со уништување на ткивото. Оваа рак на белите дробови, апсцес на белите дробови, во активната фаза на туберкулоза, бронхитис, воспаление на крајниците, синузитис и ринитис (назална заболувања). Болести на гастроинтестиналниот тракт, што резултира со тешкотии одржување нормална интестиналниот мотилитет и варењето на храната. Тоа е често на јазикот ќе бидат покриени со бели цут особено во утринските часови. Заболувања на панкреасот, дуоденален чир и стомакот, гастритис.Чуден мирис може да се појави во разни хронични болести и ќе сведочи за компликации. Љубовниците строги диети може да предизвика непријатни луто мирис. Приближувањето на дијабетична кома покажува мирис на ацетон. По појавата на ренална инсуфициенција укажува амонијак мирис. Заболување на црниот дроб покажува гнил мирис. Исто така, кај жените за време на менструацијата често се забележува халитоза.

Како да се ослободите од лошиот здив? Прво треба да се дознае вистинската причина за мирис. Неопходно е да миеш заби 2 пати на ден, наутро и навечер. По секој оброк треба да се користи за миење на устата или мастика за џвакање. За чистење на просторот помеѓу забите може да се користи конец. Јас треба да се закаже редовни посети на стоматолог најмалку 2 пати годишно. Она што е важно е исхрана. Во многу долги интервали помеѓу оброци мирис обично доаѓа со празен стомак. Гастричниот сок стагнира. Ако јадете мирисот ќе исчезнат. Ако предмет на горенаведените совети да се ослободи од мирисот не може да биде тоа е време да се оди на терапевт на рецепцијата. Неопходно е да се спроведе лабораториски студии за да се разбере причината. Правилна дијагноза ќе биде многу полесно да се ослободи од овој проблем. Со отстранување на причината исчезнува и лош здив.

Брзи начини да се ослободи од лошиот здив. Тоа е особено важно ако ќе има разговори со инстант или состанок и немаат време да се кандидира на лекар. Што може да се отстрани мирисот, така што нема да се плаши на соговорникот?

Еве неколку начини. Совршено ги отстранува непријатниот мирис на каранфилче или слатка знаме корен (достапни во аптеките) доволно за да биде малку џвакање. Ако причината за мирис е амигдалата, разлики треба да се чистат редовно и гаргара со антисептик. Соодветен раствор добиен од една чаша вода со додаток од 15 капки јод и 1 лажиче сол и сода. Ако мирисот доаѓа од стомакот, добро прилагодени Polyphepanum цврста или активен јаглен. Можете да се измијат устата лушпа од билки: камилица, еукалиптус, јагода лисја, копар и ким, жалфија и невен, кантарион. Можете да џвакање на магдонос, целер, нане, копар, анасон. Дури и моркови и јаболка може да не само чистење на забите, но, исто така, на влакната на кој ја апсорбира мирис.

Ако не сакате да побарате пријатели, ако устата мириса, тоа е можно да се спроведе еден мал тест. Ова ќе бара садот за стакло и топка памук. потребно е капацитет да се стерилизираат, секако, не е ваше вкусови. После тоа, памук топката треба да се стави во устата и џвакаат малку. Сега таа треба да бидат фрлени во контејнер и цврсто затворете го капакот. Тоа е време да се четка забите и јазикот. За поголем ефект, треба да се измијат целата усна шуплина. Враќање во сад, отворете го и шмркна, тогаш може да се види точно дали тој има непријатен мирис или не. Факт е дека по хигиенски постапки чувство за мирис се враќа на човекот. Тоа дури може да се фати мали промени во мирис кој доаѓа од сопствената плунка. На крајот треба да се забележи дека непријатен мирис може да биде симптом на сериозна болест, па затоа треба да бидат прикажани.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како дезинфицира здивКако дезинфицира здив
Причини за лош здив: до кој доктор за решавање?Причини за лош здив: до кој доктор за решавање?
ХалитозаХалитоза
Орално malodor или халитозаОрално malodor или халитоза
А лоша миризба од усната празнинаА лоша миризба од усната празнина
Причини и третман на халитоза кај луѓетоПричини и третман на халитоза кај луѓето
Причините за третман на халитозаПричините за третман на халитоза
Причини и третман на халитозаПричини и третман на халитоза
Појавата на халитозаПојавата на халитоза
Третман на халитоза народни лековиТретман на халитоза народни лекови
» » » Болести предизвикуваат лош здив

© 2011—2021 ma.ungurury.ru