Причини и третман на халитоза кај луѓето

Причини и третман на халитоза кај луѓето Причини и третман на халитоза кај луѓето се разликуваат во зависност од ситуацијата. Некои лош мирис може да дојде од стомакот. Меѓутоа, спротивно на популарното мислење, тоа ретко се случува. Често непријатен мирис од белите дробови. Како? Компоненти одредени оброци со лук или кромид, варењето, да влезат во крвотокот и се пренесуваат до белите дробови. И соодветните мирис оди преку респираторниот тракт, а потоа преку устата и носот. Истражувањата покажале дека лукот мирис се забележува дури и кога тие се фаќа нозете или го проголта без џвакање. Мирисот на одредени видови на храна нема да ве остави до 72 часа.

Како да се спречи лошиот здив

Лош мирис опстојува едноставно исплакнете миење на устата. Не заборавајте дека причината за мирис - тоа е бактериската активност. Секогаш се сеќавам дека храната останува во устата создава банкет милиони бактерии. Затоа, еден важен начин за борба против лошиот здив - Чувајте ги чисти усната шуплина и со тоа намалување на популацијата на бактерии. Ова може да се постигне, ако се чистат редовно од устата на остатоците храна и плакета на забите. Како? Важно е да миеш заби по јадење и пред спиење. Но чистење е само еден чекор.

Забите имаат површина која не допира до заби. Оттука, барем еднаш на ден, чистење на забите flossing специјални чистењето со забен конец. Експертите, исто така препорачуваат четкање на вашиот јазик, што е омилено место за бактериите. Периодична инспекција од страна на стоматолог или стоматолошки и отстранување на забен камен колку што е потребно. Често причина за лош здив е присуство на забен камен. Занемарување на овие совети ќе доведе до лош мирис во устата, па дури и болести на забите и непцата.

Постојат некои привремени мерки кои може да го неутрализира лоша миризба. Пијте вода или џвакање без шеќер за џвакање, што е, направи нешто што ќе го стимулира вашиот плунка. Запомнете дека плунката делува како природен mouthwash што мие далеку бактерии и создава неповолна средина за нив.

Миење на устата може да помогне, но неодамнешните студии откриваат дека не треба да се потпираат единствено на еликсир кога сакате да се ослободи од лош здив. Всушност, често миење на устата гаргара на алкохол се суши само устата. Најефективен еликсири кои можат да се купат во продавниците, отстранети само 28% од плакета на забите, па да се третираат халитоза Само на овој начин нема да работи.

Значи, откако ќе се измијат устата со вашите омилени миење на устата во вашата уста, сепак, ќе биде повеќе од 70% од бактериите. По серија на експерименти се покажа дека лош здив повторно не се појави некаде во период од 10 минути до еден час по миење на устата на миење на устата. Дури и најсилните миење на устата, која може да се купат во многу земји само со рецепт, го елиминира само 55% од плакета на забите. И дека бројот на бактерии се зголеми на претходниот број, само неколку часа по потреба.Очигледно, кога станува збор за тоа како да се излечи лош здив лице, прво на сите, ние треба да се ослободи од својата безгрижна став на усната шуплина. Треба да се разгледа твојата уста и заби како вредни алатки кои бараат внимателна третман. Грижа столари и механика внимателно да се однесуваат на нивните инструменти, така што тие не се 'рѓосан, не кородираат или други оштетувања, често се направи сè што е напишано во упатството. Забите и устата е многу повредна од било кој инструмент.

Плакета - леплива материјал кој се собира на површината на забите. Се состои главно од бактерии кои можат да му наштетат на забите и непцата. Во добра орална хигиена вклучува: чистење flossing забите, како и како четкање на забите и јазикот.

Вашиот јазик, исто така, бара внимание

Одете во огледало и да имаат добар поглед одблизу на нивниот јазик. тоа многу мали пукнатини Гледаш? Тоа е нормално. Но, овие пукнатини на површината на јазикот може да има засолниште на милиони бактерии. Ако тие не се допираат, тие создаваат мирис отпорни и други нездрави услови. И покрај тоа, луѓето често не се обрне внимание на нивниот јазик, кога станува збор за оралната хигиена.

Дека човек не може да се ослободи од халитоза стоматолози препорачуваат редовно да се чисти на горната површина на јазикот со мека четка за заби. Некои лекари препорачуваат користење на гребење јазик.

Овие едноставни упатства ќе ви помогне да го секогаш да има пријатен и свеж здив, кои сигурно ќе донесе полза не само вас, но исто така и на луѓето околу вас.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како да се ослободите од лошиот здив во домотКако да се ослободите од лошиот здив во домот
9 Рецепти за да се ослободите од мирисот на цигари9 Рецепти за да се ослободите од мирисот на цигари
Мирисот на грлото, причини и методи на справување со ова чувствително прашањеМирисот на грлото, причини и методи на справување со ова чувствително прашање
Како дезинфицира здивКако дезинфицира здив
ХалитозаХалитоза
Методи за да се ослободиме од халитозаМетоди за да се ослободиме од халитоза
Болести предизвикуваат лош здивБолести предизвикуваат лош здив
Орално malodor или халитозаОрално malodor или халитоза
А лоша миризба од усната празнинаА лоша миризба од усната празнина
Како да се ослободите од лош здивКако да се ослободите од лош здив
» » » Причини и третман на халитоза кај луѓето

© 2011—2021 ma.ungurury.ru