Како да се ослободите од лош здив

Како да се ослободите од лош здив Секој знае колку е важно кога се работи импресионира соговорник. Непријатен мирис на здивот голема мера може да го комплицира животот на човекот: тој ќе има проблеми во приватната сфера, да се работи со него не сакаат да комуницираат повеќе пријатели. Како да се ослободите од лошиот здив, знае, традиционалната медицина, на која медиумите и луѓето прибегнуваат кон таков проблем.

Непроменливи правило е да се елиминира халитоза - соодветна хигиена: миеш заби 2 пати на ден, наутро веднаш по будењето и пред спиење. Ако е можно - во рок од еден ден после секое јадење и миеш заби паста. Паста за заби е подобро да изберете посебен, дава свеж здив, калциум и флуор. Четка за заби по четкање со сапун да се измие. Четки за заби треба да се заменат со нови, на секои шест месеци.

Кога четкање на забите треба да биде иста четка за чистење на површината на јазикот.

Лош здив може да се случи поради различни причини. Во некои случаи. Да се ​​ослободи од овој проблем, треба да посетите доктор - гастроентеролог или стоматолог, ОРЛ - доктор или терапевт. Непријатна миризба може да настане како последица на болести: гингивитис, стоматитис, кариес, гастритис, хронична ангина, аденоиди, синузитис, забен камен, и други.

Лош здив може да биде показател на дијабетес мелитус (мирис на ацетон), болестите на крвта и на белите дробови (мирис железо), цироза на црниот дроб (мирис на месо гниење). Лош мирис од устата може да се должи на постојаното пушење или алкохол прием.

Ако исклучени сите гореспоменатите сериозни болести - тоа значи лоша миризба може да се случи поради неправилно ракување на санитарните забите и усната шуплина, како и формирање на густа плакета и забен камен на глеѓ. Народни лекови против лош здив во овој случај да испаднат да биде ефикасен и достапен начин да се ослободи од овој досадно проблем.

Народни лекови против устата мирис

1) Колку што е можно да се јадат свежи јаболка - ова е многу ефикасен метод против лош мирис во устата, на истиот - многу корисна и за забите и на целото тело.

2) свеж копар миење зрак, се посипува врела вода во износ од 0,5 литри, кисна капакот. Во овој инфузија за да се измијат устата 5-6 пати на ден.

3) Ако после јадење што не може да се ослободи од мирисот на лук или кромид во устата, џвакање гранче или корен од магдонос, целер. Се ослободи од мирисот на кромид и лук, исто така, им помогне на ореви, внимателно да се џвака.

4) Силен свежо сварено чај, исто така, помага да се ослободи од мирисот. Сепак, тука постои уште еден проблем: со редовна употреба на црн чај заби може да биде многу темно.

5) Испирање на супа мудрец (4 лажици до 0,5 литри вода, се вари 5 мин.) Треба да се користи по јадење, 3-4 пати на ден6) Воспалителни, исто така, се елиминира халитоза има супа од камилица, нане, невен, кантарион, јагода остава дрва. Овие билки можат да се користат одделно, но може да се подготви сува колекција на еднакви делови на овие билки и пијалак дневно, врз основа на 1 литар врела вода - половина колекција чаша. Испирање на устата треба да се направи по секој оброк.

7) За гаргара со ангина често може да се користи на лушпа од пелин. Прелива 1 лажица сува суровина во термос, додадете 0,5 литри врела вода, се остава да отстои 2 часа. Гаргара и устата 3-4 пати на ден. Значи горчлив, но многу ефикасна.

8) Кога болката во грлото и усната слузница може да се примени од испирање супа коприва. Стакло мелени суровини истурете вода што врие во емајл или стакло сад, се остава да стои под капакот 1 час. Гаргара и устата 3-4 пати на ден.

9) Супа истиот дабови кората има зацврстување за џвакање тен акција со кој се елиминира за џвакање и мукозните болести мембрана. Рендан кора заспие во врела вода, се вари 5 минути, се остава да отстои под капакот. Оваа лушпа може да се зема орално на 0,3 чаша 2 пати на ден за болести на желудникот и цревата, со гасови. Истото супа исплакнете ја устата до 4 пати на ден.

10) Кога лошиот здив поврзани со болести на желудникот и распаѓање во него, треба да се земе секој ден, активен јаглен, 1 таблета после јадење три пати на ден.

11) Со користење на активен јаглен, исто така, може да се исчисти забите. Кршен таблета јаглен намачкајте четка за заби и пониски јаглен во прав. Четкање на забите, како и обично, по испирање обилно со вода.

12) По еден оброк во текот на денот може да се џвака парче свеж морков, јаболка, зелка - овие храни добро чисти забите и отстранување на мирис.

13) После јадење може да се користи за гума за 10 минути, смола од бор, се продаваат во аптеките што се гуми за џвакање.

14) Се ослободи од лошиот здив ќе употребата на специјални плакнења - напивки кои се продаваат во аптеките: неколку капки во чаша вода да се измијат устата по секој оброк.

15) Анти-забен камен, ќе помогне да се ослободи од следниве метод. 1 лажиче сода храна стави во чаша на сода капе со сок од лимон и се промешува за да формираат кашеста маса. Оваа мешавина се применува на четка за заби и четка забите, како и обично.

16) На забен камен и плакета на забите ќе ви помогне да се ослободи од Viburnum бобинки: полека ќе почнат да се џвака неколку плодови во устата за 2-3 минути, а потоа го плукаат и исплакнете ја устата со чиста вода.

Лош здив може да има неколку причини, потребно е да се консултира со релевантните лекар за да се исклучи на грлото, желудникот, назофаринксот, на белите дробови.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како да се ослободите од здивКако да се ослободите од здив
Како да се ослободите од лошиот здив во домотКако да се ослободите од лошиот здив во домот
Причини за лош здив: до кој доктор за решавање?Причини за лош здив: до кој доктор за решавање?
Орално malodor или халитозаОрално malodor или халитоза
Причини и третман на халитоза кај луѓетоПричини и третман на халитоза кај луѓето
Правилен избор на четка за забиПравилен избор на четка за заби
Причини и третман на халитозаПричини и третман на халитоза
Паста за заби за чувствителни забиПаста за заби за чувствителни заби
Најчестите грешки при четкање на забитеНајчестите грешки при четкање на забите
Појавата на халитозаПојавата на халитоза
» » » Како да се ослободите од лош здив

© 2011—2021 ma.ungurury.ru