Причините за третман на халитоза

Причините за третман на халитоза Свеж здив полесно да се разбере, а тоа е познат не само од реклама. Сепак, многу луѓе се соочуваат со проблемот на лош здив, и не зависи од возраста и полот. Што да направам? Невозможно е да се постојано џвакање "на Mentos" и "Rondo", иако производителите на компанијата на таква опција ќе биде многу задоволен. Што може да биде причина за лекување лош здив?

Лош здив придонесува за проблеми во кариерата, личен живот, па дури и може да доведе до стрес и други психолошки повреди. Човекот во устата се акумулира стотици различни бактерии кои се хранат со храна остатоци, мртвите клетки, протеински компоненти на плунката. Од устата е темно, топла и влажна, бактериите се прави добро. Бактерии се размножуваат особено активни во текот на ноќта, бидејќи ние се намали протокот на плунка во текот на ноќта, и така тие не се мијат надвор. Ако не си ги измил забите во текот на ноќта, а потоа ќе празникот бактерии цела ноќ во устата. не се согласуваат многу пријатно сликата. За да се намали количината на бактерии во устата и мирис, треба да пијат повеќе вода, тоа ќе помогне да се зголеми протокот на плунка.

Денес многу итно бараат да се елиминира мирис од устата, и затоа се користат за орална дезодоранси, mouthwashes, освежувачи. И сите ние знаеме дека овие алатки се обезбеди само привремен ефект. Ова може да се спореди со ѓубре, ако тоа освежувач за прскање, тоа е веројатно дека тоа време ќе биде убаво да мириса, и мирисот не е особено намалена. Тоа е корисно да се преживари во рамките на разумот, тоа е механички чистење на устата, се врати киселина алкална рамнотежа и да ги предупредат кариес. Меѓутоа, ако се џвака мастика постојано ќе има дополнителни здравствени проблеми. За да ги користите сите овие алатки се разбира треба да се, но тие не треба да се користи наместо на потребниот третман. Потребен е третман ако здив се одржува константна, и причината поради која не сте сигурни, обратете се кај вашиот лекар. Жалбата е потребно не само на стоматолог.

Причините за халитоза - сериозни заболувања на внатрешните органи, како и други телесни системи. На пример, "расипано јајце мирис" - мирисот на водород сулфид, е поврзана со гастритис и други болести на желудникот и хранопроводот. Кисело мирис, исто така, вели дека овие тела имаат проблем, но ако во првиот случај на киселоста се намалува, во вториот случај, тоа ќе се зголеми. Овој мирис, исто така е потврдено од страна на пептичен улкус или дуоденален улкус. Ако гастритис е постојано мастика за џвакање, а потоа чекаат за чир на желудникот. Горчлив здив плус жолт слој на јазикот и проблеми што беше потврдено на жолчното кесе и црниот дроб.

Мирис на урина, измет, ацетон појави доколку болести на дебелото црево, ендокрините и бубрезите. Халитоза се произведува, бидејќи одредени токсини или производи, натопено со крв, стана познат кога се дише. И сега замислете ако ова мирис излегува од устата, како додека пациентите со црниот дроб или стомакот. Без оглед на мирис, ако тоа не оди долго време, не е отстранета, и останува упорен, бидете сигурни да се јавите на соодветен специјалист. Не ставајте дијагноза на нивната сопствена земја, и, секако, не се само-лекувам. Како можам да дознаете колку имаме свеж здив?

Денес, постојат многу начини - се обиде да се чувствуваат вашиот мирис, се покрива устата и носот со рака, или да користите маска аптека, па можете да се чувствуваат "своите" мирис. Исто така има светла и гас анализатори - специјални уреди кои го одредуваат свежина на здивот. Но најлесен начин е да се праша за тоа на вашето дете или имаат нивните сакани. Детето секогаш ќе ја каже вистината, она што може да биде. Причини malodor може да биде стоматолошки болест, орален, лоша хигиена, лоши навики, употребата на одредени производи.орална хигиена

Тоа не е само ограничен на оние кои треба да ги четкате забите два пати на ден, и да бидат сигурни да се четка на вашиот јазик, како што бразди акумулира штетните бактерии. Јазикот е генерално посебна тема. Ќе миеш заби, но лош мирис вратил два часа подоцна. Нашиот јазик е акумулирано плакета и има повеќе различни бактерии, наместо на забите, да доведе до бактерии тоа е полесно да се репродуцира. Затоа, повеќе време помина, повеќе бактерии акумулирани на јазикот. И со фаул јазик бактерии секогаш ќе оди на "прошетка" во назофаринксот, во ткивото на непцето. Ова е токму здравјето не можете да го додадете. Обидете се да се одржи на ноктите на површината на јазикот, што се одржа, а сега гледам колку летање имате под нокти. Ако оваа плоча за мирис, најдобриот курс е да не мириса, бидејќи тоа е само страшно.

Јазик може и мора да се чистат, можеме да го користиме ова не е само четка за заби, но исто така и на остар раб на една лажичка. Вие исто така може да миеш прстот на кој е рана газа или bintik. Што е најважно, тоа го прават редовно. Чистење мора да се врши и на небото, како и специјален конец за чистење на интерденталните простори. Иако сега веруваат дека околу една четвртина од населението страда од овој проблем, ние не мора да спаѓаат во таа категорија на луѓе. По ингестијата исплакнете ја устата со обична вода најмалку. Не се измијат вашиот чај или кафе, инаку емајлот на забите затемнуваат брзо. Специјални еликсири време и освежување на устата, да се спречи расипување на забите и го намалува воспалението, но не се потребни за да го замени четки и паста за заби. Тие бараат заштита и непцата. Кога четкање на забите со четка за масажа, исплакнете лушпа од билки, но не го прават тоа често.

Ако причината за лош здив орални болести не се ограничени, само апарати за хигиена. Одберете паста која не содржи алкохол, и содржи цинк и хлор диоксид - овие супстанции се намали malodor. Но, најважно е навремено лекување и третман од страна на специјалист.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Мирисот на грлото, причини и методи на справување со ова чувствително прашањеМирисот на грлото, причини и методи на справување со ова чувствително прашање
Како дезинфицира здивКако дезинфицира здив
ХалитозаХалитоза
Методи за да се ослободиме од халитозаМетоди за да се ослободиме од халитоза
Болести предизвикуваат лош здивБолести предизвикуваат лош здив
Орално malodor или халитозаОрално malodor или халитоза
А лоша миризба од усната празнинаА лоша миризба од усната празнина
Причини и третман на халитоза кај луѓетоПричини и третман на халитоза кај луѓето
Причини и третман на халитозаПричини и третман на халитоза
Појавата на халитозаПојавата на халитоза
» » » Причините за третман на халитоза

© 2011—2021 ma.ungurury.ru