Причините за лош здив

Причините за лош здив Со цел да се ослободи од лошиот здив или да се спречи нејзиното појавување, тоа е потребно да се знае, главната работа - тој причини. Тие можат да бидат различни фактори - од салата, великодушно зачинети со кромид или лук, за хронични заболувања кои се однесуваат на назофаринкс, или сериозни болести на гастроинтестиналниот тракт. И ако во првиот случај пред нас е само прашање на избор - постои "валкана" храна во средината на денот или да се воздржи - дека кога станува збор за здравствени проблеми, треба да помогне да се обезбеди компетентно лекар специјалист. Но, главната причина за лош здив е едноставно во крајност: тоа е несоодветна нега на забите и непцата. Кои се причините за лош здив?

Предизвика лош здив треба да се погледне, прв од сите, во погрешна орална хигиена, поради што бактериите се размножуваат на брза стапка. Со соодветна нега на забите и непцата лош здив не може да биде. Што е соодветна грижа? Лицето треба два заби: еден обичен, кои ги користи на дневна основа, а од друга - медицински, со цел да се решат проблемите како и недостатокот на флуорид или заболување на непцата. Често тоа е причина за заболување на непцата се дише nesvezhesti: микробиолошки плакета предизвикува воспаление.

Сепак, обидите да се разбере, каков вид на медицински паста изберете стоматолог нуди заборавајте засекогаш: тоа може да се направи само лекар, сакате да го посетите барем еднаш во шест месеци, дури и ако ништо не се мачат. Друга причина за непријатен мирис - слој јазик. Се влезе во навика на четкање на забите не е само, но исто така и на јазикот. Сепак, самиот слој исто така, може да биде показател на сериозни болести, па не е стоматолошка совет и не може да го направите тука.• Се чувствувам свој лош здив е речиси невозможно: ние се навикнеш на него и не го чувствувам. Дали некој некогаш дојде до ужасот на своето вино и тутун гасови? Се разбира дека не! Сепак, слабо и "мириса на себе" се уште е можно. Ние ви нудиме неколку начини.

Лижат на грб на својата рака, нека се исуши малку и мирис на ова место. Мириса лошо? Значи, проблем за вас. Повлечете flossing помеѓу забите 6 и 7, а потоа навој мирис. Пред огледалото повлече својот јазик колку што е можно и да се види дали тие имаат корен бел слој. Ако го најде, тоа е веројатно имате проблем со лош здив. Најсофистицираните начин: ако сте загрижени за ова прашање, прашајте некој близок кој не се плаши да се направи таква деликатна барање - да ви каже дали имате лош мирис. Болести на нос и грло - како хронична ангина или фарингитис - премногу често причина што ние се двоуми да ја отвори устата во непосредна компанија. Изворот на мирисот - бактерии кои се паразитски на мукозните. За дишење свеж мукозна површина мора да биде prosanirovat, кој е чист, и да го врати. Еден можен тераписките режими: перење антисептик крајниците решение, четкање на забите и јазикот после секој оброк. Ако често имаат болки во грлото и крајниците - зголемени и воспалени, не губете време, не трошете пари на прежива, да бараат квалификуван специјалист за да го решите вашиот проблем.

Ако сте го направиле се што е можно за забите, непцата и слузницата на назофаринксот, и мирисот не исчезнува, тоа значи дека ова прашање е навистина во гастроинтестиналниот тракт. Мирис - еден од симптомите на хроничен гастритис со ниска или висока киселост, чир на желудникот или дуоденален чир. Не заборавајте во исто време дека "нијанси" на мириси се различни. Во принцип, појавата на било какви алармантни здив, бараат лекарска помош. На пример, "миризливи" амонијак може да укажуваат на бубрежна инсуфициенција, ацетон мирис укажува на дијабетична кома, гнил мирис се случува на бронхиектазии, апсцес на белите дробови. Во бубрежна инсуфициенција, дишење има благ мирис на урината, а во случај на проблеми со црниот дроб, што се стекнува со "риби" мирис. Излегува дека постојана лош здив може да биде симптом на плуралноста prenepriyatneyshee болести. Родот е само еден, оди на лекар кој пропишува потребните тестови и да ги испратите на правото специјалист.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како да се ослободите од лошиот здив во домотКако да се ослободите од лошиот здив во домот
Причини за лош здив: до кој доктор за решавање?Причини за лош здив: до кој доктор за решавање?
ХалитозаХалитоза
За џвакање болест. Непцата се болни?За џвакање болест. Непцата се болни?
Треба да го користам миење на устата?Треба да го користам миење на устата?
Лош здив предизвикува и како да се ослободат од него?Лош здив предизвикува и како да се ослободат од него?
А лоша миризба од усната празнинаА лоша миризба од усната празнина
Причини и третман на халитоза кај луѓетоПричини и третман на халитоза кај луѓето
Како да се ослободите од лош здивКако да се ослободите од лош здив
Причини и третман на халитозаПричини и третман на халитоза
» » » Причините за лош здив

© 2011—2021 ma.ungurury.ru