Методи за да се ослободиме од халитоза

Методи за да се ослободиме од халитоза Никој не сака кога од устата на непријатен мирис на соговорникот. Сепак, не очај, бидејќи постојат начини да се ослободи од лош здив. Тоа е она што ние ќе зборуваме.

Една причина за мирис во колонии устата се метаболички производи од бактерии присутни на јазикот, непцата, забите, крајниците, устата слузница. Овие производи се гасови кои содржат сулфур, што им дава специфичен мирис. Најлесен начин да се ослободат од него е хигиенско постапување на усната шуплина со користење на dentifrice, исплакнете, чистење на површината на јазикот на плочата. Со цел да се расчисти на јазикот од летот мора да поминуваат на тоа парче Тери крпа со тврд влакната или да користите специјална четка. Патем, производителите се ослободи орална хигиена четки за заби, чија задната страна не е мазна и груба или ребрести и е наменет за заштита на јазикот.

Дали сте знаеле дека бактериите кои произведуваат гнил мирис во устата, јаде едноставни јаглехидрати: остатоците од слатка и скован храна? Толку повеќе ќе ви се јаде, толку е поголем колонии на бактерии, зрачи со мирис на сулфур. Покрај тоа, овие бактерии апсорпција на прости јаглехидрати, не само што испуштаат гасови, но, исто така, го остави зад себе млечна киселина, која постепено се уништува забната глеѓ. Затоа, за да се намали бројот на штетните микроорганизми да се размислува за нивната исхрана.

Природата е одреден човек многу силно оружје против микроби и бактерии. Ова плунка. На фактот дека таму е потентен ензим во составот на плунката, која дезинфицира устата и неутрализира штетните бактерии. За жал, живот, исхрана и навики се направи човек немоќен против микроорганизми. Вреди да се напомене е исто така факт што предизвикува сушење на устата може да бидат различни:

- јаде сува храна;

- пушење;

- потрошувачката на алкохол;

- добивањето на антихистаминици, седативи, диуретици;

- возраст;

- deviated септум;

- назална конгестија;

- malocclusion;

- нарушување на плунковните жлезди.

Ако имате било какви здравствени проблеми или физиолошки причини што не можат да се справат сами на себе и поради што се намалува саливација, се однесува на проблемот на експерт. Прифатлива начин да се ослободи од дехидрација на организмот, сувост на устата и плунката е доволен хидратација. Пијте вода во доволни количини или исплакнете устата со цел да се зголеми лачењето на плунка.

Друга причина за лош здив - користење на големи количини на протеини. Ниски јаглени хидрати исхрана доведува до зголемување на масти горење и за производство на органски соединенија на кетони кои се пуштени преку дишењето и има специфична миризба. Една од најбрзо начини да се ослободите од мирисот - промена во начинот на исхрана. Правилната исхрана - не само да ви помогне да се задржи или да се најде убава форма, но, исто така, направи вашиот здив чист.Запомнете дека лош здив може да биде еден од ефектите на голем број на системски заболувања:

- болести на гастроинтестиналниот тракт;

- дијабетес;

- болести на бубрезите;

- болести на горниот респираторен тракт.

Се додека вие не се елиминира болеста, ќе имаат проблеми со дишењето проблем свежина.

Посетете го вашиот стоматолог редовно. оштетени од кариес пациентите заби, рани на слузницата и непцата промовира зголемувањето на бројот на патогени и појава на лош здив. Навремено рутински инспекции на усната шуплина и канализација гарантира начин да се спречи лошиот здив.

Како што постојат различни народни лекови што се спречување на лош здив.

Гума за егзотични зачини: каранфилче, анасон, кардамом помага не само да се освежат на устата, но, исто така, ги уништува штетните бактерии. Поседуваат слични квалитети анасон семиња и анасон, ким и Nigella sativa.

На инфузија на пелин. За да се подготви да се 1 лажиче сецкани сува трева, жалфија и се прелива со чаша врела вода. Naroyte капак и оставете го 20 минути на топло место. филтер за инфузија, на суровина да притиснете и се прелива топла зовриена вода до 200 ml волумен. Исплакнете ја устата со непријатен мирис барем 4-7 пати на ден.

А лушпа од дабови кора. Земете 1 суп.л-патки сецкани даб кората, и се прелива 1 литар врела вода. Се вари во вода бања, simmered во нежна рефлукс за 30 минути. Испрати супа да се излади, а потоа вирус преку cheesecloth. Суровини и врвот стискаш вода до волумен од 1 литар. Исплакнете ја устата со лушпа 4-6 пати на ден. Чувајте го супа во фрижидер вклучени не повеќе од три дена.

Инфузија на ким семиња. Со цел да се подготви инфузија е неопходно да се преземат 1 лажица масло Ким семиња и да се пополни во 1 литар врела вода. Кисна термос 2 часа. Исплакнете ја устата најмалку 4 пати на ден само топло инфузија, пред-филтер.

На ист начин подготовка анасон семиња или анасон.

Инфузија на билки, нане и мајчина душица не само што ќе се освежи усната празнина, но, исто така, се излечи некои халитоза предизвикуваат болести. За инфузија се 1 суп.л-патки билки нане и 1 лажиче мајчина душица. Истурете 1 литар врела вода и кисна 45-60 минути во термос. Се користи како средство за плакнење на мирис 3-4 пати на ден, како и за третирање на заболувања на гастроинтестиналниот тракт до 1 лажица во 4-5 пати на ден 45 минути по јадење.

Пред употреба, овие лекови не заборавајте да се консултирате со вашиот лекар.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како дезинфицира здивКако дезинфицира здив
ХалитозаХалитоза
Болести предизвикуваат лош здивБолести предизвикуваат лош здив
Орално malodor или халитозаОрално malodor или халитоза
Причини и третман на халитоза кај луѓетоПричини и третман на халитоза кај луѓето
Причините за третман на халитозаПричините за третман на халитоза
Причините за лош здивПричините за лош здив
Причини и третман на халитозаПричини и третман на халитоза
Појавата на халитозаПојавата на халитоза
Халитоза утро причини и третманХалитоза утро причини и третман
» » » Методи за да се ослободиме од халитоза

© 2011—2021 ma.ungurury.ru