Орално malodor или халитоза

Орално malodor или халитоза Според специјалисти почесто лош здив или халитоза се луѓе кои имаат многу да зборува. По околу 30 минути на активната конверзација сува слузницата на устата и мирис станува забележлив на луѓето околу нив.

Ваквите проблеми се јавуваат преку различни микроорганизми, на пример, стафилокока или fuzobakterii. Тие активно се размножуваат во интерденталните простор, забен кариес, воспалени непца и слузокожата на компанијата, назофаринксот, па дури и во стомакот. Затоа, за да се справат со овој проблем ќе им помогне на гастроентеролог, ЕНТ и стоматолошки апликации.

Тоа е на далечинскиот јазик врати сајт е најсоодветен место за бактериите. Тие се во состојба да се пополни сите неправилности и пукнатини на јазикот. Затоа, неопходно е не само да се чисти забите, туку и на јазикот, со користење на специјални четки.

Пломби и протези

Халитоза често се должи на присуството на кариес. Затоа е потребно да посетите специјалист и печат на забите. Ако е затнувачот не е во согласност со површината на забот или виси над џвакање, тогаш тоа мора да биде заменет.

Гингивит и периодонтитис е воспаление на непцата и областите помеѓу забите на такви болести не може да се излечи брзо. Таму треба трпение. Дури и ако непцата почна да крварат не треба да престане четкање на забите. Можеби ќе треба да ја промените вашата четка за заби со меки и употреба на паста со додавање на екстракт од билката.

Причината за орална malodor може да послужи неправилно протези одржување. Често изворот на мирисот се наоѓа на отстранлив протези под мостовите. Не протези треба да служи како природните заби. Тоа е чиста 2 пати на ден редовно паста за заби. А просторот помеѓу протезата и на непцата може да се чистат со чепкалка за заби. Ако протези се отстранат, тие исто така треба да се чистат 2 пати на ден, со четка и паста за заби. Во прилог на усната празнина треба да се измие по секој оброк.

Како да се ослободи од овој проблем?Во повеќето случаи, неточен резултат се појавува халитоза додворување усно. На пример, 38% од Британците признале дека тие не биле подучени како да го направи тоа. Чистење на устата два пати на ден е потребно. Во утринските часови, ќе треба да се измијат устата миење на устата, и четкање на забите после појадок за 3 минути. Истата постапка се врши во вечерните часови по вечерата.

Mouthwashes чист мирис околу 2 часа. Тоа се случува дека тие стануваат причина за мирис, ако тие содржат големи количини на алкохол. Алкохол се суши на оралната мукоза. A бактерии, кои го формираат соединенија на сулфур се чувствува во една ваква средина е голема.

Затоа, изборот на уред треба да се одлучат за оној кој е направен врз основа на хлор диоксид. Ова соединение на молекуларно ниво напади сулфурни соединенија.

Конец - специјална забен конец што се дезинфицира и чисти од остатоците на интерденталните простор храна. Нивната цел е да се исчисти места што се недостапни за четка за заби. Која го спречува формирањето на забен камен и воспаление на устата, а со тоа и појавата на непријатни мириси.

Тоа е најдобро да се користи со вкус на восок импрегнирана предиво, како тие се полесно да се справат. Импрегнирани со екстракти од чајно дрво, жалфија или нане, тие имаат антибактериски својства кои ги неутрализираат мирисот.

Најлесен начин да се ослободи од мирисот, ако не може да се измијат устата или миеш заби по јадење оваа џвакање. Кога нејзиниот гуми произведува плунка. Таа има антибактериски својства и чисти усната шуплина.

Ако нема џвакање после јадење може да се џвака магдонос или други билки, како што копар, коријандер или нане. Ова ќе го освежите вашиот здив. Покрај тоа, може да се јаде некои целер, моркови, ореви, биено сирење или јаболко, тие не само отстранување на плак од забите, но, исто така, им даде свеж здив.

Како да се провери свежина на здивот? Една мала памук мора да се примени на средишниот дел на јазикот на своите влага. По тој мирис вата.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
ХалитозаХалитоза
Методи за да се ослободиме од халитозаМетоди за да се ослободиме од халитоза
Болести предизвикуваат лош здивБолести предизвикуваат лош здив
Причини и третман на халитоза кај луѓетоПричини и третман на халитоза кај луѓето
Како да се ослободите од лош здивКако да се ослободите од лош здив
Причините за третман на халитозаПричините за третман на халитоза
Причините за лош здивПричините за лош здив
Причини и третман на халитозаПричини и третман на халитоза
Превенција и третман на кариесПревенција и третман на кариес
Појавата на халитозаПојавата на халитоза
» » » Орално malodor или халитоза

© 2011—2021 ma.ungurury.ru