Појавата на халитоза

Појавата на халитоза Постојат голем број на причини за лош здив. Овој проблем непријатности не само за луѓето, туку и на другите. А со цел да се ослободи од него, треба да се идентификуваат и да ги елиминираат коренот. На појавата на орална malodor исто така, може да биде поврзан со множење смрдливи бактерии, и болести на усната шуплина, Otolaryngology, внатрешните органи, и на присуството на човекот протези.

смрдливи бактерии

Омилени живеалишта на бактерии во човечкото устата се непцето, јазикот и празнините помеѓу забите. Бактерии, како и сите живи суштества, јадат храна, а со тоа и испуштаат отпад. Мирис е поврзан со овие отпад. Тие се испарливи сулфурни соединенија. Во исто време, научниците забележале дека месојадите страдаат од лош здив често од вегетаријанците, бидејќи бактериите преферираат белковини.

Да се ​​елиминира оваа причина мирис треба да биде строго оралната хигиена. Средства за борба против свеж здив во овој случај се на паста за заби и четка, и изплаква усната шуплина. Неопходно е да се користат последните два пати на ден, после секое четкање. Покрај тоа, се препорачува да се користи забен конец за отстранување на плак во места каде што не можат да навлезат четка за заби.

Експертите советуваат најмалку еднаш на секои шест месеци да се спроведе хигиенски чистење на забите на забар. Исто така е можно да се отстрани забен камен како што функционира не само како причина за мирис од усната празнина, но, исто така, со тек на време да доведе до развој на разни болести на забите и непцата. Нема штета ќе се консултираат со лекар за правилна забите четкање. За жал, не сите се изврши правилно вообичаена процедура.

Па, што ако со оралното здравје е во ред, и мирис се уште ве мачи? Тоа е вреди да се размислува за можните причини, кои ги опишуваат подолу.

орално заболување

На појавата на специфични устата мирис може да предизвика периодонтитис, гингивитис, пулпит, периодонтално заболување, стоматитис и други болести на забите и непцата. И ако тие не се третираат, елиминирање на мирис е веројатно нема да успее. Различни средства за свеж здив само привремено ги маскираат мирис.

ОРЛ болестиРазвој на лош здив, односно malodor на усната празнина, не само што придонесуваат за забите и заболување на непцата, но и болести како што се фарингит, тонзилит, синузитис, синузитис, тонзилитис, болест на белите дробови и душникот. Затоа, за да се елиминира коренот на причините, во овој случај потребно е да се борат против инфекции на горниот респираторен тракт.

протези

Кога ќе се случи халитоза кај луѓето по него се инсталирани протези, што покажува недостаток на соодветна грижа. Протези може да биде една од областите каде што има поволни услови за бактерии. За да се спречи тоа од случување, протези треба да се чистат со помош на специјален четка за заби и со надворешната и внатрешната страна, а во времето ноќ да ги чува во сад со антисептик течност.

Болести на внатрешните органи

Мошне често појавата на халитоза означени на бубрезите, гастроинтестиналниот тракт, црниот дроб. Значи, ако имате било која болест го погоди овие тела треба да се консултираат со специјалист. Особено вознемирувачки мирис е ацетон, бидејќи тоа е карактеристика на дијабетес мелитус.

Сува уста, или ксеростомија

Најмоќните и каде што природните усната шуплина на човекот почиста е неговата плунка. Затоа, помали нејзиниот развој, што полошо тоа се чисти устата и повеќе бактерии се акумулира во него.

Ние сите знаеме дека во утринските часови има непријатен мирис, и покрај фактот дека вечерта четкање на забите. Факт е дека за време на спиењето, телото произведува помалку од плунка за време на будност. Ова ја објаснува појавата на лош здив во утринските часови.

Ако сува уста станува хронична појава, едно лице може да се дијагностицира ксеростомија. Оваа состојба се карактеризира со неефикасна работа на плунковните жлезди. Причините за ова може да биде неколку, на пример, прием на голем број на лекови.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како да се ослободите од лошиот здив во домотКако да се ослободите од лошиот здив во домот
Причини за лош здив: до кој доктор за решавање?Причини за лош здив: до кој доктор за решавање?
ХалитозаХалитоза
Методи за да се ослободиме од халитозаМетоди за да се ослободиме од халитоза
Болести предизвикуваат лош здивБолести предизвикуваат лош здив
Орално malodor или халитозаОрално malodor или халитоза
А лоша миризба од усната празнинаА лоша миризба од усната празнина
Причини и третман на халитоза кај луѓетоПричини и третман на халитоза кај луѓето
Причините за третман на халитозаПричините за третман на халитоза
Причини и третман на халитозаПричини и третман на халитоза
» » » Појавата на халитоза

© 2011—2021 ma.ungurury.ru