Аронија

Упатство за употреба:

Корисни својства на chokeberry

chokeberry аронијаChokeberry аронија - грмушка на семејството rozovotsvetnyh.

Медицински интерес се овошје chokeberry astringent, кисело-сладок вкус, кој содржи фенолни киселини и флавоноиди, целулоза, пектини, витамини B, C, P, E, молибден, бакар, манган, јод, бор, калиум.

Собира овошје во септември-октомври. Да се ​​чува во свежа форма може да биде на температура од + 5 ° C за 2 месеци. Покрај тоа, овошје Роуан chokeberry може да се сушат на температура од 60 ° C

Тоа е забележано дека chokeberry аронија поседува силна хипотензивен ефект, го олеснува грчеви. Поради содржани јод и фенол јаглеродна киселини chokeberry помага со тироидната жлезда патологија - бобинки често се вклучени во комплексот терапија на хипертироидизам.

Chokeberry овошен сок е ефикасен во васкуларни заболувања придружено со зголемена Крутост и пропустливост на крвните садови: шарлах, егзема, васкулитис, дерматитис, различни крварења, неуродермитис, мали сипаници. Тоа е, исто така, истакна дека chokeberry сок намалува емоционална нерамнотежа, прилагодување на сопирање и побудување процеси во мозокот.

Добар ефект забележани со комбинација на chokeberry аронија со црна рибизла и дивата роза. Сите овие овошје содржи многу на аскорбинска киселина, а со тоа и се препорачува за атеросклероза, помогне апсорбира витамин П.Ваквите особини се познати и аронија, како зголемена киселост на гастричниот сок (овошје често се користи во комплексот третман на гастритис со ниски киселост) и излачувањето на жолчката.

Поради содржината може да биде вклучено во исхраната на пациентите со рак во chokeberry anthocyanin гликозиди нејзините плодови.

Примена и рецепти со Арон

Свежи chokeberry аронија се три пати на ден за 50-100g - тоа служи како добра превентивна кардиоваскуларни заболувања. За терапевтски цели, треба да биде секој ден да се јаде овошје 50-100g три пати на ден пред јадење за 10-30dn. Само по пауза од еден месец, третманот може да се повтори.

Дијабетичари се препорачува да се земе инфузија на шумски плодови на вода. Подгответе Арон Рецепт: една лажица сушено овошје се прелива со 200 мл зовриена вода, се залагаме за половина час, филтер. Пиење значи три пати на ден за 2-3 лажица. Чувајте тоа треба да биде во студ.

Чиста сок од аронија Роуан подготвена како што следува: бобинки се прелива 100 ml вода по стапка од вода на килограм овошје, загреана на 60 степени и се одржа на оваа температура се додека не омекне. По како да се готви на бобинки, тие се пренесуваат преку месо мелница или само каша со вилушка, толчник стискаш. За терапевтски цели, сок преземени од страна на 10-30dn 30-50ml 3 пати на ден 30 минути пред оброк. Чување на сок на температура од не повеќе од 5 степени. Аронија сок може да се подготват за зимата. Да го направите ова, по стегајќи сок се вари уште 3-4min откако веќе се тркалаат.

Тоа е можно да се подготви сок со пулпа од chokeberry Рецепт: еден килограм миење овошје и мелење, 15мин без топла вода на температура од 75-80 степени, низ сито. Пире од плодови се става шеќер сируп (1 литар вода Chokeberry овошен сок е ефикасен во васкуларни заболувањасметки 350g шеќер), прилагодени на 75-80 степени температура. За подготовките за зима сок се истури во загреани тегли и пастеризирано: три-литарски - 50 мин, литар - 22 минути и половина литар - 15 минути.

Овошје chokeberry може да се јаде во излитена, со шеќер: Blanch бобинки пет минути нанесуваат низ сито, се меша со шеќер, triturated да формираат униформа маса.

Вие исто така може да има Арон тресна со шеќер и се меша со јаболка, боровинки и сливи.

Контраиндикации

Се должи на фактот дека на планината пепел аронија содржи голема количина на аскорбинска киселина, користете Бери со претпазливост кај оние кои страдаат од ангина, хипертензија: за овие пациенти е сопственост на аронија што се зголемување на згрутчување на крвта, се заканува на појава на згрутчување на крвта.

Chokeberry контраиндициран во гастритис со висока киселост, улцеративен лезии на гастроинтестиналниот тракт, склоност за тромбофлебитис, зголемување на згрутчување на крвта.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Овошје chokeberry аронија - лек за зајакнување на ѕидовите на садотОвошје chokeberry аронија - лек за зајакнување на ѕидовите на садот
Chokeberry. Предности и контраиндикацииChokeberry. Предности и контраиндикации
Остава аронија - користење и корисни својства, рецептиОстава аронија - користење и корисни својства, рецепти
Џем chokeberryЏем chokeberry
Употреба на црна chokeberryУпотреба на црна chokeberry
Подготовка и употреба на тинктура од chokeberryПодготовка и употреба на тинктура од chokeberry
Chokeberry во народната медицинаChokeberry во народната медицина
Корисни својства на црно планински пепелКорисни својства на црно планински пепел
Плодовите на црна chokeberry, корисни својства, применаПлодовите на црна chokeberry, корисни својства, примена
Како да се размножуваат аронија?Како да се размножуваат аронија?
» » Аронија

© 2011—2021 ma.ungurury.ru