Може ли да се забремени ако имаш циста?

Може ли да се забремени ако имаш циста?

Оваријални цисти - еден од најчестите гинеколошки заболувања, се јавуваат кај жените. Циста - е формирање на многу тенки ѕидови, исполнет со полу-течна содржина. Како резултат на тоа, јајниците зголемува неколку пати и ги потсетува надуена гумена топка.

Причини за цисти точно уште не е утврдена, но многу научници сметаат дека главната причина за циста е хормоналната нерамнотежа. Често ова е резултат на дисфункцијата на еден од јајниците. Ова може да се должи на пренесените воспалителни болести, сексуално преносливи инфекции, и така натаму.

Постојат неколку видови на цисти, од кои секоја има различен ефект врз зачнувањето. Функционални цисти се спречи овулацијата, па ако било концепција тешко. Обично тие самите се, и не е потребен третман.

Кога полицистични (а голем број на цисти) и endometriotic цисти може исто така да причина, со кој не се случи бременост. Третманот е секогаш доделен поединечно. Во некои случаи - е хормонални лекови, во други - хируршка операција. Ако цистата со големина на повеќе од 8 см и се зголемува, тогаш треба да се чека на бременоста.Вашиот лекар може да препише отстранување операција цисти. Опасноста од таквата цисти е дека во текот на бременоста што може да пукне, да стане извртени или едноставно да се отцепи и ова има негативно влијание врз здравјето, и бремена, а фетусот. Исто така, бидете сигурни да се отстрани cystoma и одредени видови на цисти кои се опасни, бидејќи на ризикот од рак.

 Ако циста е мал и не е функционален во природата, дека бременоста е секогаш една жена носи дете без проблеми. И покрај ова, во текот на бременоста, лекарот треба да го следат големина на четката. други видови на цисти против позадината на намален имунитет за време на бременоста може да се зголеми.

Може ли да се забремени ако имаш циста? слика

Затоа, пред да планираат бременост, потребно е да се третираат или отстранување на цисти кои ви се на располагање. Ако имате циста откриени за време на бременоста, ќе треба да се обрне поголемо внимание на ова прашање и постојано да се следи со големина на четката.

Ако се зголемува циста бременост и може да се закануваат на бременоста по 16 недели, лекарите може да се спроведе операција за да го отстраните. Подобро е да се спречи и да ги потисне сите backfires, отколку да одат под нож бремена.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Цисти симптомиЦисти симптоми
Симптомите на оваријални цистиСимптомите на оваријални цисти
Како да се третираат оваријални цисти?Како да се третираат оваријални цисти?
Како да се третираат оваријални цистиКако да се третираат оваријални цисти
Јајниците цистаЈајниците циста
Може ли да се забремени со цисти на јајниците?Може ли да се забремени со цисти на јајниците?
Отколку да се третираат оваријални цистиОтколку да се третираат оваријални цисти
Што да се прави по операција за отстранување на јајниците циста?Што да се прави по операција за отстранување на јајниците циста?
Како да се третираат оваријални цисти?Како да се третираат оваријални цисти?
Последиците од пукната оваријални цистиПоследиците од пукната оваријални цисти
» » Може ли да се забремени ако имаш циста?

© 2011—2021 ma.ungurury.ru