Мирисот на грлото, причини и методи на справување со ова чувствително прашање

Мирисот на грлото, причини и методи на справување со ова чувствително прашање

Секој човек од време на време има многу непријатен мирис на грлото и устата. Особено овој проблем се јавува во утринските часови по будењето. Непријатен мирис може да се појави кога сте гладни, седат на било строга диета, јадат лук или кромид.

Видете исто така на тема:

што причини за лошо мирисот од шише? Најважниот од нив е намалување на износот на плунката. Плунката не само што помага да се вари храната, но, исто така, чистење на грлото и устата од различни бактерии кои предизвикуваат непријатна миризба.

Ако износот на плунката е намалена, бактериите почнуваат да се размножуваат, што подразбира појавата на непријатни мириси.

Причините за мирис

 1. Утро. Плунката тешко издвојува во сон. Бактерии се размножуваат интензивно, предизвикуваат лош здив.  
 2. За време на глад. Навредливи мирис од грлото случува кога едно лице го пропушти оброк или строга диета. Плунката е пуштен на слобода за време на оброк.
 3. Недостаток на вода. Ако некој користи малку течност, плунката се произведува во мали количини.
 4. За време и по земањето на одредени лекови.
 5. По пиење алкохол.
 6. Од болести кои влијаат на плунковните жлезди.
 7. болки во грлото (тонзилитис, фарингитис, итн)
 8. Јаде зачинета храна (лук, кромид).
 9. Пушењето.
 10. храна остатоци меѓу заби или протези.
 11. Заразни болести на устата и фаринксот.
 12. Кариес.
 13. проблеми џвакање (дишење со метален мирис).
 14. Акумулацијата на честички храна во вдлабнатини на крајниците.
 15. Онколошки болести грлото или устата.
 16. болести на носот (полипи).
 17. Дијабетес мелитус (ацетон мирис).
 18. Проблеми со желудникот или цревата.
 19. Разни заболување на црниот дроб.
 20. заболување на белите дробови.
 21. ХИВ.


Мирисот на грлото, причини и методи на справување со ова чувствително прашање слика

Елиминирање на непријатните миризби

 1. Честите испирање на устата со вода. Ако е можно, после секое внесување на храна, а најмалку еднаш помеѓу оброците.
 2. Купи посебен четка за заби со функцијата на образите и јазикот чистење. Користете го двапати на ден.
 3. Некои пати на ден миеш забите посебна нишка.
 4. Минимизирање на потрошувачката на месо. Внесете во исхраната на повеќе свежо овошје и зеленчук.
 5. Ако може да се - се откажете од пушењето. Во екстремни случаи, одете до бурмут или тутун за џвакање.
 6. Избегнувајте алкохол и храна кои предизвикуваат лош здив.
 7. Не прескокнувајте оброци. Ова ќе ви овозможи непречено лиги.
 8. Помеѓу оброците, можете да си го цица на шеќер желе грав или џвакање без шеќер за џвакање. Ако вашата уста е сува, да пијат повеќе вода.
 9. Ако имате мостови, протези лажни, тие мора да се чистат најмалку еднаш дневно. Во такви уреди акумулирани од храна и бактерии.
 10. Се користи специјални средство за плакнење уста усната шуплина од мирис.
 11. На редовно стоматолог.
 12. Ако горните совети не помогне, треба да се оди на лекар: otolaryngologist, гастроентеролог.

Ако грлото непријатно гнил мирис, причината може да биде приклучок на гној на крајниците. Таквите приклучоци се должи на честите настинки, тонзилит, ринитис или кариес. На непријатен мирис престана да се случи, гноен податоци приклучоци мора да бидат отстранети.

Во аптека ќе треба да се купи streptocid, furatsilin и газа завои.

Со furatsilina решение треба да се измијат устата и грлото. Тогаш ќе треба да се третираат крајниците streptotsidom. Таблет растворени во чаша со топла вода и исплакнете ја устата и грлото. Да бидат третирани на овој начин се потребни седум дена.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како да се ослободите од мирисот на чадКако да се ослободите од мирисот на чад
Како да се ослободите од здивКако да се ослободите од здив
Како да се ослободите од лошиот здив во домотКако да се ослободите од лошиот здив во домот
Како да се ослободите од мирисот на урината на каучотКако да се ослободите од мирисот на урината на каучот
Непријатен мирис од телото, како да се ослободи од него?Непријатен мирис од телото, како да се ослободи од него?
9 Рецепти за да се ослободите од мирисот на цигари9 Рецепти за да се ослободите од мирисот на цигари
Зошто има крв во утринските часови плунката?Зошто има крв во утринските часови плунката?
Што храна предизвикуваат лош мирис на телотоШто храна предизвикуваат лош мирис на телото
Методи за да се ослободиме од халитозаМетоди за да се ослободиме од халитоза
Болести предизвикуваат лош здивБолести предизвикуваат лош здив
» » Мирисот на грлото, причини и методи на справување со ова чувствително прашање

© 2011—2021 ma.ungurury.ru