Како да се третираат херпес вирус

како да се третираат херпес вирус

Веднаш треба да се забележи дека дрогата целосно ја елиминира херпес вирусот од човечкото тело, не постои. Сите производи понудени од страна на модерната медицина се намали само на своите манифестации. Значи, совети од лекарите, од лекување на херпес:

1. Херпес што инфицира усните или назална мукоза

Видете исто така на тема:

Овој тип на херпес е прилично подложни на лекови antiherpetic лекови, како што се масти или креми. Главниот клуч за успешен третман е третманот на херпес во многу рана фаза - ако се започна во најмала појава на пецкање и чешање, осип, најверојатно, ќе се избегне, а вирусот ќе биде закачен во најкраток временски период.

Сепак, дури и ако на време е изгубена и осипот се појавува, антивирусни крем значително забрзување на заздравувањето, кога во споредба со други методи. Од најпопуларните лекови се смета дека Zovirax, Famvir, Vamtreks, ацикловир и Gerpferon.

2. Како да се третираат херпес генитални типна генитален херпес Се препорачува локален третман на ацикловир (5 таблети од 200 mg дневно за 5 дена) или валацикловир (2 таблети од 0,05 mg дневно за 10 дена). Тоа е исто така добро воспоставена Foskavir (Фоскарнет) од која се применува на Апликација за погодените области. Оваа формулација е исто така достапен и во вијали и може да се администрира интравенски.

Покрај тоа, со генитален херпес пациентите примаат вакцина од убиени херпес вируси - два пати годишно, на секои три дена, со нив се управува 0,2 ml од оваа вакцина. Во целосна согласност со условите на постапката, повторувањето е намалена на 1-2 пати годишно или повеќе.

Горенаведените лекови ефикасно да се ослободи херпес повторувања и значително подобрување на квалитетот на животот на носител на вирусот.

третман херпес

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како да се третираат херпес јазикКако да се третираат херпес јазик
Како да се третираат ладна болно за очитеКако да се третираат ладна болно за очите
Како брзо да се излечи херпес лабиалисКако брзо да се излечи херпес лабиалис
Како да се ослободите од херпес за 1 денКако да се ослободите од херпес за 1 ден
Како да се ослободите од херпес вирусКако да се ослободите од херпес вирус
Како да се ослободите од студ рани на уснитеКако да се ослободите од студ рани на усните
Како да се ослободите од херпес за 1 денКако да се ослободите од херпес за 1 ден
Ако се појави херпес на пенисот - се однесуваат на урологАко се појави херпес на пенисот - се однесуваат на уролог
Како брзо да се ослободи од херпесКако брзо да се ослободи од херпес
Кои се херпес симптомите?Кои се херпес симптомите?
» » Како да се третираат херпес вирус

© 2011—2021 ma.ungurury.ru