Отколку да се третираат синузитис

на лекување на воспаление на синусите, третман за да бидат ефикасни? Модерната медицина нуди два основни начини за лекување на воспаление на синусите - конзервативно и оперативно.

Кога дијагнозата за синузитис во повеќето случаи се применува на пациентот назначувањето конзервативниот метод на комплексни третман. Овој комплекс вклучува:

 • антибактериска терапија со лекови (кларитромицин, Augmentin, Cefodox);
 • препарати за вазоконстрикција, ослободување на едем и подобрување на одлив на содржина гноен од максиларниот синуси (вибрации noksprey, nazol);
 • препарати чистење слуз во максиларниот синуси (seratta, Sinupret, tsinapsin);
 • антихистаминици (едем, лоратадин, Claritin);
 • анти-воспалителни капки;
 • капки со аналгетски ефект (ако е потребно).
Видете исто така на тема:

Во почетната фаза на катаралната синузитис е докажано физиотерапија третмани - во акутна инфламација максиларни синуси одлични резултати ги обезбеди следниве методи:

 • електрични;
 • перење со синусите furatsilina тип антисептик решенија;
 • греење на сино светло (само во отсуство на гној во синусите);
 • UHF-терапија;
 • solljuks.


Хируршки третман се користи во комплицирани гноен воспаление на синусите, не се позајмуваат конзервативен третман, и се состои во вршење на пункција (специјална игла пункција на максиларниот синус) со кој се промовира доволно одлив на гној од погодените празнина по што пациентот чувствува итна помош.

Во тешки случаи операцијата е отстранување на погодената област мукоза, мртво ткиво и зацврсти гноен маси.

пред отколку за лекување на воспаление на синусите, неопходно е да се лекува болни заби, поправи дефекти носната преграда и отстранување на аденоиди - овие фактори може да се комплицира третман на синузитис.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како да се третираат синузитисКако да се третираат синузитис
Отколку да се третираат синузитис домаОтколку да се третираат синузитис дома
Отколку да се третираат синузитис?Отколку да се третираат синузитис?
Отколку да се третираат синузитис кај децатаОтколку да се третираат синузитис кај децата
Синузитис и нејзиниот третманСинузитис и нејзиниот третман
Синузитис и нејзините симптомиСинузитис и нејзините симптоми
Сепак, синузитис може да се загрее!Сепак, синузитис може да се загрее!
Капки во носот од воспаление на синусите, или како да се третираат синузитисКапки во носот од воспаление на синусите, или како да се третираат синузитис
Пулсира во носотПулсира во носот
СинузитисСинузитис
» » Отколку да се третираат синузитис

© 2011—2021 ma.ungurury.ru