5 Рецепти за лекување на циститис кај жени со билки

Цистит може да се случи кај жените и мажите - но денес ние ќе се зборува за, од лекување цистит кај жени. Во бактериски циститис обично препишуваат антибиотици со не-бактериски - различни супстанции и методи, лекување главната причина за цистит. Сепак, постојат и други методи за справување со оваа непријатна болест.

  1. Првиот чекор е да се следат начинот на исхрана - зачинета, пушеле и солена храна од исхраната за време на траењето на егзацербации треба да бидат исклучени. Приказ на прекумерно пиење (до 3 литри на ден).
  2. Многу популарна фолк лек се смета брусница сок, закиселување на урината и има анти-инфламаторен ефект. Болката може да се намали со поставување на регионот да се загрее mochevika затоплување или да седечки бања со топла вода.
  3. Еден добар ефект е дадена со ароматични масла има силна антисептик акција. Десет капки во бања од камилица, бергамот, лимон и сандалово масло, значително ќе се подобри вашата состојба, но таков третман не може да се користи за бремени жени. исто така може да сакаат да се компресира со употреба на овие масла.
  4. Хербални лекови е исто така многу заеднички начин лекување цистит. Голем број на лушпа или инфузија на камилица или meadowsweet може значително да се намали воспалението. Многу корисна е тревата бука - го смирува воспалената слузокожа мочниот меур и не бара дополнителни третман со антибиотици. Како и во циститис помогне decoctions на мечкино грозје, целер семе, репка обични и медицински бел слез. Лекарите се препорача чај р Seleznev за бубрезите и мочниот меур.
  5. Хомеопатијата и Naturopathy е исто така многу ефективни за циститис поради неговата терапевтска, благотворно иритираше ткиво својства.


Значи сте слушале краток курс на тема "од лекување цистит жени". Останете здрави!

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Симптомите на циститис кај жениСимптомите на циститис кај жени
Како да се третираат цистит кај жениКако да се третираат цистит кај жени
Како да се излечи и лекување цистит дома и народни лековиКако да се излечи и лекување цистит дома и народни лекови
Како да се третираат цистит кај мажитеКако да се третираат цистит кај мажите
Како за лекување на хроничен циститКако за лекување на хроничен цистит
Како за лекување на хроничен циститКако за лекување на хроничен цистит
Како да се третираат циститКако да се третираат цистит
Како за лекување на акутен циститКако за лекување на акутен цистит
Како да се излечи циститис домаКако да се излечи циститис дома
Како да се третираат циститис домаКако да се третираат циститис дома
» » 5 Рецепти за лекување на циститис кај жени со билки

© 2011—2021 ma.ungurury.ru