Отколку за лекување на конјуктивитис

Видете исто така на тема:

Отколку за лекување на конјуктивитистретман конјунктивитис се одвива под надзор на офталмолог штом ќе може правилно да ги поддржуваат, отколку за лекување на конјуктивитис. Прво на сите, пациентот треба да биде изолиран од иританти и елиминирање на предизвикувачкиот агенс на конјунктивитис. Тогаш ќе треба да се ослободи од окото на поволна средина за размножување на бактерии - кинење, гноен исцедок и други загуби мукоза очи.

  1. Кога дијагностицирање бактериски конјуктивитис пациент добива третман во капка по капка-тип на антибиотици sulfacyl натриум или хлорамфеникол. Во случај на поделба доволно конјунктивалното ќесе, торба мијат furatsilinovoy решение или калиум перманганат решение.
    Исто така се препорачува во поставувањето конјунктивалното ќесе еден процент oletetrinovoy маст (неколку пати на ден во комплицирана болест и со некомплицирана еднаш).
  2. Вирусни конјуктивитис се третира човечки леукоцитите интерферон или interferonogenic (poludanom, pirogenalom), кој се става во конјунктивалното ќесе од 6 до 8 пати на ден, и, исто така, со примена bonaftonovoy, florenalevoy и другото око масти.
  3. Кога кламидијална конјунктивитис именува антивирусна терапија, како и голем број на тетрациклин антибиотици.
  4. Габични конјуктивитис излечи форма како што е медицински лекови levorin, нистатин, амфотерицин Б и други антимикотични лекови.
  5. Отколку за лекување на конјуктивитис во форма на алергиски? Кога дијагностициран форма алергиски конјуктивитис, пациентот е пропишана локалните хормонска терапија (преднизолон, хидрокортизон, дексаметазон), а исто така и усно - антиалергиска терапија која опфаќа третман како што е Suprastinum антихистаминици, Claritin, Tavegilum, telfast et al.
Отколку за лекување на конјуктивитис
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како да се третираат конјуктивитис кај детеКако да се третираат конјуктивитис кај дете
Како да се третираат конјунктивитис во домот на детето?Како да се третираат конјунктивитис во домот на детето?
Како да се третираат конјуктивитис кај детеКако да се третираат конјуктивитис кај дете
Отколку за лекување на конјуктивитис кај децатаОтколку за лекување на конјуктивитис кај децата
Отколку за лекување на конјуктивитис кај детеОтколку за лекување на конјуктивитис кај дете
Отколку за лекување на конјуктивитис кај возрасниОтколку за лекување на конјуктивитис кај возрасни
Отколку за лекување на конјуктивитис кај детето?Отколку за лекување на конјуктивитис кај детето?
Три типа на конјуктивитис кај деца, три методи на лекување!Три типа на конјуктивитис кај деца, три методи на лекување!
Отколку за лекување на конјуктивитис кај децата?Отколку за лекување на конјуктивитис кај децата?
Konyuktevit од лек?Konyuktevit од лек?
» » Отколку за лекување на конјуктивитис

© 2011—2021 ma.ungurury.ru