Отколку за лекување на кашлица

Отколку за лекување на кашлица

Ако сте фатени ладно и сега се размислува, отколку за лекување на кашлица - Следете ја постапката опишана подолу.

  1. Јадете многу течности колку што е можно - ова ќе му помогне на телото да ја врати својата нарушена рамнотежа на водата, како и posodeystvuet чистење секрет. Во случај на фарингитис, кашлица или болки во грлото ќе биде многу корисно да се користи минерална вода со алкални соединение на, како што се Borjomi, чиј хемиски состав ефикасно го олеснува искашлувањето и го забрзува опоравувањето.
  2. многу корисно при кашлање да се инхалира (освен за деца до 4 години). За извршување на вдишување сами дома, ќе треба лажица билки, како што камилица, мајчина душица, жалфија, подбел, мудрец, кој се меша во тенџере со врела вода и поплави, додавајќи, и една лажичка сода бикарбона во инфузија на неколку капки масло со еукалиптус или ментол. Таквите вдишување пожелно да се спроведе неколку пати на ден.
  3. Со силна кашлица со леплив секрет тешко фидер треба да се земе лекови, чистење слуз - имено, муколитични и expectorant лекови. Многу ефикасни лекови со цветни состав (Chlorophillipt, Mukaltin) и муколитични лекови како што се ambroxol и bromhexine ACC.
Видете исто така на тема:


Antitussive лекови треба да се препишани од вашиот лекар, бидејќи тие може да предизвика опасни несакани ефекти. Најсигурен начин за сличен ефект се смета Codelac - оваа дрога има комплексни ефекти и е безбедна за возрасни и деца подеднакво. Codelac потрае неколку дена пред појавата на плунка, а потоа земајќи го запре.

Во обид да се дознае, од ефикасно лекување на кашлица, Запомнете дека ладна препарати не треба да се земе истовремено со муколитични и expectorant значи - тоа може да предизвика блокада на бронхиите слуз.

Како да се третираат кашлица: кашлица сируп, кашлица третман

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како да се третираат кашлица во текот на бременостаКако да се третираат кашлица во текот на бременоста
Како да се излечи кашлицаКако да се излечи кашлица
Како да се третираат силна сува кашлицаКако да се третираат силна сува кашлица
Како да се третираат кашлица во текот на бременостаКако да се третираат кашлица во текот на бременоста
Како да се третираат сува кашлицаКако да се третираат сува кашлица
Како да се третираат децата кашлицаКако да се третираат децата кашлица
Бронхитис или како да се ослободи од слуз во хронична кашлицаБронхитис или како да се ослободи од слуз во хронична кашлица
Кашлица со болки во грлотоКашлица со болки во грлото
Вдишување примена во сува кашлицаВдишување примена во сува кашлица
Третман на болки во грлото кај луѓетоТретман на болки во грлото кај луѓето
» » Отколку за лекување на кашлица

© 2011—2021 ma.ungurury.ru