Како да се излечи габична инфекција кај мажите

Како да се излечи габична инфекција кај мажите

Така, отколку за лекување на кандидијаза мажите? Истите лекови кои се користат во лекување на габична инфекција кај жените.

Препише лекови за лекување на кандидијаза треба да биде исклучиво специјалист - во неписмен габа самолекување можат да стекнат отпорност на лекови и се прелеваат во хроничен процес.

Во текот на антимикотик терапија треба да се комбинираат - лекови кои треба да се зема орално, комбинирајќи ги со локален третман.

Системски антимикотици, откако се доделени од третманот на инфективни заболувања се:

  • флуконазол;
  • Diflucan;
  • mikosist;
  • mikotroks;
  • fljukostat;
  • diflyuzol.

Лековите се постојано прима капсулата Orungal, ќе се применуваат неколку пати на ден (точната доза пропишани од страна на лекар).Локален третман е употребата на не-специфични значи - бањи или третмани главата на пенисот два проценти раствор на сода, еден процент раствор борна киселина или калиум перманганат. Овие средства се особено ефективни во присуство на изобилен секрети.

На посебни средства може да се идентификува гелови, креми или масти, како што се Lamisil, gyno-Levar и клотримазол, кои се примени на главата на пенисот два пати на ден 5-7 дена.

Во случај на излевање на инфективни заболувања кај рекурентни или хронична фаза, тоа е потребно да се спроведе понатамошно испитување на пациентот на болести како што се дијабетес, ХИВ и СПИ. Ако дроздот се одвива во акутна или хронична форма на мазна кожа со урогениталниот кандидијаза, пациентот мора да се подложат на антибактериски анти-воспалителни терапија.

Сепак, ова не е комплетен одговор на прашањето "од габична инфекција лек кај мажите?". За периодот од текот на антимикотик терапија се уште треба да биде строга апстиненција и исхрана, елиминирање на алкохол, како и зачинета, слатко, солено, пушеле и млечни производи.

Кандидијаза кај мажите и како да се третираат

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како за лекување на кандидијазаКако за лекување на кандидијаза
Што е габична инфекција кај девојчињатаШто е габична инфекција кај девојчињата
Како да се третираат kandiozКако да се третираат kandioz
Што лекови може да помогне да се ослободите од габична инфекција?Што лекови може да помогне да се ослободите од габична инфекција?
Како да се излечи габична инфекција кај женитеКако да се излечи габична инфекција кај жените
Дрозд лекување?Дрозд лекување?
Како да се излечи габична инфекција во устатаКако да се излечи габична инфекција во устата
Како за лекување на кандидијазаКако за лекување на кандидијаза
Симптоми на габична инфекција кај мажите и женитеСимптоми на габична инфекција кај мажите и жените
КандидијазаКандидијаза
» » Како да се излечи габична инфекција кај мажите

© 2011—2021 ma.ungurury.ru