Отколку за лекување на хроничен ринитис

Во употреба во домаќинството најчесто се користи зборот "ринитис" од ринитис.

Ринитис е една мукозна воспаление мукоза носот. Тоа може да го придружува на симптомите на разни болести, а особено ладно (грип), како и дифтерија, сипаници, итн На почетокот ринитис претходи продолжено присуство во ладен воздух, силна кршење на еколошките норми -. Правливи гасови и воздухот. Меѓу видови на заразни ослободување ринитис, која е предизвикана од страна на различни вируси и микроби. Овој ист тип на ринитис разликува акутни и хронични подтип.

Видете исто така на тема:

на акутен ринитис, како резултат на цел истражување, постои хрема на слузокожата на носната шуплина. Нејзините манифестации се: оток на ткивата, поради проширување на носната крвните садови, најизразено во местото на носната turbinates.

Тоа е широко распространета на двете половини на носот. хроничен ринитис се карактеризира со повеќе глобалните промени во епител на носната шуплина. Во хронична catarrhal ринитис може да се открие клеточната пролиферација и метаплазија на мукозните слој на предниот крај на назалниот turbinates. Исто така мукозни лезии, хроничен ринитис може да бидат вклучени периостот и коската, хипертрофија на ѕидовите од крвните садови на носот. Како степен на повреди, а исто така манифестации на различни акутен и хроничен ринитис.симптоми на акутен ринитис, кивање, солзење присилно, слабост, изолација мукозните карактер (во понатамошниот текст мешавина со гној).

На симптомите на хронична Ринитис: тешки, густа слуз, затнат нос, губење на мирис е речиси целосно суви корка во носот, сувост на мукозните мембрани.

третман:

  • Вазоконстрикторен носот за да се олесни дишењето. На пример: 0.05% раствор на galazolin 1 капка 2-3 пати на ден, 1-2% раствор на ефедрин 3-4 капки (загреана).
  • По вазоконстрикција е потребно да се воведе 2% раствор protargola 2-3 пати на ден, во внатрешноста на носот.
  • Продолжена употреба на вазоконстриктори доведува до зависност и едем на мукозните слој. За да се спречи ова, ние мора да бидат способни да се исчисти носот правилно.

  • Распределба треба да се кренат во право: слуз треба да оди без напор, наизменично блок, тогаш во право, тогаш левата страна на носот. Ако ринитис се во напредна фаза и се појави сува кора база на носот, а потоа на почетокот се отстранети најдобро со помош на масло (маслиново или праска, и стерилни варени). Ако големи количини на слуз може да се користи со валеријана тинктура од беладона 10 капки 2-3 пати на ден. Овие лекови делуваат на парасимпатичниот на нервниот систем и намалување на воспалителен процес, слуз и подобрување на целокупната тело.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како да се третираат ринитисКако да се третираат ринитис
Како да се третираат акутен ринитисКако да се третираат акутен ринитис
Како да се третираат хроничен ринитисКако да се третираат хроничен ринитис
Како да се третираат течење на носот, суваКако да се третираат течење на носот, сува
Алергиски ринитис - што е тоа?Алергиски ринитис - што е тоа?
Вазомоторен ринитис засекогаш!Вазомоторен ринитис засекогаш!
Атрофичен ринитисАтрофичен ринитис
Rinofluimutsil за деца од обична настинкаRinofluimutsil за деца од обична настинка
Како да се излечи хронична течење на носот?Како да се излечи хронична течење на носот?
Третман на хроничен ринитисТретман на хроничен ринитис
» » Отколку за лекување на хроничен ринитис

© 2011—2021 ma.ungurury.ru