Овошје chokeberry аронија - лек за зајакнување на ѕидовите на садот

Овошје chokeberry аронија - лек за зајакнување на ѕидовите на садот Chokeberry аронија овошје - е fitodrug кој содржи комплекс од витамини, има имуностимулативно дејство, што се користи во заболувања на кардиоваскуларниот систем.

фармаколошки ефекти

chokeberry аронија бобинки содржат шеќери, главно тие се претставија со гликоза и фруктоза е присутна циклична алкохол сорбитол, тоа е доволно слатка за вкус и може да го замени јаглехидрати за пациентите кои страдаат од дијабетес. Покрај тоа, постојат витамин Ц, Е, ПП, каротин, аскорбинска киселина, а исто така содржи витамини од групата Б се содржани anthocyanin пигменти.

Покрај горенаведените компоненти chokeberry аронија овошје вклучуваат во својот состав со голем број на елементи во трагови, на пример, манган, бор, флуор, молибден, јод соединенија, железо и бакар. Тие содржат такви корисни состојки како танини и пектин, а исто така се најде гликозид amygdalin.

Ова овошје има адаптогени на телото, диуретик, antispasmodic, хипотензија, choleretic, како и анти-склеротичен акција. Phytopreparation намалува пропустливоста на капиларите.

На свежо овошје, тие често се препорачува за употреба во присуство на хипертензија, тие имаат кисело-сладок вкус, поради големиот број на членови на овие органски киселини. Според тоа, кога на киселоста на нивната употреба не се препорачува.

Аронија овошен сок се смета за добра во смисла на средства за зајакнување на ѕидовите на крвните садови, како и надополнување на организмот различни вредни компоненти. Тоа може да се земе како во свежа состојба, и тоа не е препорачливо да се зачува во зимно време.

индикации

Формулации кои се вклучени во chokeberry аронија овошје препорачана од третирање на хипертензија, тие се ефективни за дијареа, тиреотоксикоза, во авитаминоза C, дијабетес, во hypoacid гастритис.

Покрај нивната употреба во намалување на апетитот во атеросклеротични процеси во хеморагична дијатеза, гломерулонефритис, кога kapillyarotoksikoz, како и крварење од различно потекло и зрачење повреда.

Контраиндикации

Постојат некои контраиндикации кога не може да се примени овошје chokeberry, ќе ги наведеме овие држави:

• Имаат историја на пептичен улкус болест patsienta-
• giperatsidnyh gastrit-
• Не користете лекови во присуство на тромбоза и тромбофлебитис.

Покрај тоа, зголемената чувствителност на плодовите на оваа флора е исто така контраиндикација.

Употреба и дозирањеподготовки дозирана форма врз основа на ова овошје може да биде во форма на сируп, таблети, како и тинктура. Препорачува да се користи само еднаш консултира со лекар и да имаат соодветни индикации за употреба на овие средства.

Инфузијата може да бидат подготвени од сушено овошје chokeberry, кои се лесно да се купи во аптека. Таа се подготвува како што следува, ќе ви треба една лажица на суровини, да се стави во сад, кој потоа се става во 200 милилитри врела вода. Тогаш тоа е неопходно да се инсистира на тоа четириесет минути.

По овој пат, можете да вирус на инфузија, за поделба на овошје од дрога производ течност, се препорачува да се користи цедилка. Земете овој пат на 100 милилитри на три или четири пати во текот на денот, тоа е подобро да се користи за 20 или 40 минути пред оброк.

За третман може да се готви и свеж сок, кој може да се добијат со притискање на плодовите од аронија. Тоа обично се пред јадење за околу 50 милилитри до три пати, а третманот може да трае од десет дена до триесет дена, сето тоа зависи од клиничките манифестации на болеста, како и на секој пациент.

Сок може да се чува за понатамошна употреба, а тоа мора да се чуваат во студена температура, вреди да се напомене дека на овој начин пијалок собрани речиси целосно зачувани многу витамини, биолошки активни состојки и хранливи материи до речиси пролет.

Препарати врз основа chokeberry препорачливо истовремено со инфузија шипинка или рибизла начин е можно да се зголеми бројот на потребните аскорбинска киселина во телото.

несакани ефекти

При користење на препарати врз база на овие овошја, може да предизвика да се случи некои алергиски реакции во прилог егзацербација на дуоденален улкус, а исто така на желудникот. Ако имате било кој од овие услови, тоа е подобро да се прекине употребата на таквите средства и да се консултираат со специјалист.

Препарати кои содржат овошје аронија Аронија

Овошје chokeberry вклучени во таква алатка како Biaron, тоа се испушта во дозирана форма која е претставена сируп, се наоѓа во мали дози од 150 милилитри. Друг лек - тоа аронија + C, што е претставен со таблети.

Покрај тоа, плодот може да се купат во аптека во форма на сува суровина од која да се подготви инфузија на лекот.

заклучок

Ние разгледа на производот за зајакнување на ѕидовите на крвните садови, што се користи во голем број на болести. Други лекови, кои вклучуваат во својот состав аронија Аронија овошје, може да се купи во мрежата на фармацијата, се препорачува да се земе само по консултација со специјалист.

Останете здрави!

Татјана, medicsguru.ru

Сподели на социјални мрежи:

Слични
АронијаАронија
Chokeberry. Предности и контраиндикацииChokeberry. Предности и контраиндикации
Остава аронија - користење и корисни својства, рецептиОстава аронија - користење и корисни својства, рецепти
Подготовка и употреба на тинктура од chokeberryПодготовка и употреба на тинктура од chokeberry
Вино од chokeberry. Рецепти вино од chokeberryВино од chokeberry. Рецепти вино од chokeberry
Chokeberry во народната медицинаChokeberry во народната медицина
Корисни својства на црно планински пепелКорисни својства на црно планински пепел
Плодовите на црна chokeberry, корисни својства, применаПлодовите на црна chokeberry, корисни својства, примена
Како да се размножуваат аронија?Како да се размножуваат аронија?
Chokeberry - лековити својстваChokeberry - лековити својства
» » Овошје chokeberry аронија - лек за зајакнување на ѕидовите на садот

© 2011—2021 ma.ungurury.ru