Цисти симптоми

цисти симптоми

Зборот "циста" на грчки значи - меур, па оттука и името на болеста се појави. Циста - бениген тумор, слична меур и кој е исполнет со пенлива течност.

Видете исто така на тема:

Циста може да се формираат во различни места, почесто се јавуваат во јајниците.

Кои се симптомите на оваријални цисти

  • болки во стомакот, во долниот дел;
  • зголемување на обемот на стомакот, карлицата;
  • неуспехот во менструалниот циклус;
  • крварење;
  • циста да притиснете на соседните органи, па оттука и нарушување на гастроинтестиналниот тракт или проблеми урогениталниот систем.

Сепак, во повеќето случаи, оваријални цисти се развива сосема асимптоматски, па затоа е важно да посетат гинеколог на секои шест месеци и се одржа ултразвук ако постои барем една од горенаведените симптоми.Постојат голем број на болести, кој се нарекува жолтото тело - тумор кој е само една страна. Главната разлика помеѓу циста на јајниците постои задебелување на ѕидовите, во внатрешноста на кој ќе се жолта течност, често се испрскани со крв. цисти симптоми овој тип - хормонални слабост, нарушувања во менструалниот циклус.

Циста, кој произлегува од епидидимисот и го носи името parovarian циста, овој ставови циста е неоплазми во круг во кој транспарентна течност. Главните карактеристики на таквите цисти е транспарентен, тенок ѕид, тоа е можно да се види садови. Овие цисти се развиваат најчесто кај жените над 40 години, и може да се постигне на различни големини, од неколку милиметри до 10 сантиметри.

Ако циста не се лекува на време, или не се отстрани тоа може да биде рак. Туморот може да се развие во јајниците или да предизвика развој на тумори во околните органи, оваријални цисти често доведува до неплодност. Големи цисти може да се меша во работата на сите органи и да доведе до перитонитис.

Третман на оваријални цисти се одржи во два начина: медицински и хируршки, исто така, е можно да се користи алтернативна медицина, ако тоа не е во спротивност со медицински третман. Колку побрзо ќе се оди на лекар, повеќе успешно лекување ќе се одржи, обично во раните фази на болеста е доволно за да ги поминат во пијат текот на хормони и циста ќе се реши.

Бубрезите цисти симптоми?

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Кои се дермоидна циста на јајниците?Кои се дермоидна циста на јајниците?
Симптомите на оваријални цистиСимптомите на оваријални цисти
Како да се третираат оваријални цисти?Како да се третираат оваријални цисти?
9 Типови на цисти на јајниците9 Типови на цисти на јајниците
Како да се третираат циста на јајниците правоКако да се третираат циста на јајниците право
Како да се третираат оваријални цистиКако да се третираат оваријални цисти
Јајниците цистаЈајниците циста
Отколку да се третираат оваријални цистиОтколку да се третираат оваријални цисти
Како да се третираат оваријални цисти?Како да се третираат оваријални цисти?
Последиците од пукната оваријални цистиПоследиците од пукната оваријални цисти
» » Цисти симптоми

© 2011—2021 ma.ungurury.ru