Отпуштат

отпуштат

7 декември, 2013

состојба отпуштат и поспаност понекогаш им пречи многу луѓе. Овие симптоми се намали не само на ефикасноста, но, исто така, на севкупниот квалитет на живот. Во овој случај, лице кое страда од тешка слабост и летаргија често не се свесни дека тој знак може да укаже на почетокот на болеста.

Како што е прикажано летаргија?

Слабост и летаргија кај луѓето се манифестира намали целокупната виталност, недостаток на енергија, чувство на слабост. Дури и по релативно високо квалитетен сон чувство на летаргија не исчезнува. Патолошки слабост не е поврзана со физички стрес, емоционална преоптоварување.

Пациентот во оваа состојба има тенденција да се добие многу на одмор, ефикасноста се намалува драстично. Тоа обзема поспаност - желбата да спие во средината на денот, во време кога треба да се биде проактивен. Во состојба на летаргија лице може да се чувствуваат општа слабост. Како последица на тоа, вкупната активност значително се намали, човек нема време да се реализира сето тоа што беше планирано на одреден ден. Тој му недостасува енергија, и оваа состојба се повторува од ден на ден. Понекогаш кога општата состојба на поспаност и летаргија забележани мускулите, вртоглавица. Во одредени болести кај човекот во исто време ги надминува летаргија и повраќање.

Понекогаш човек забележува целосно исцрпување на телото сили на моралните исцрпеност. Лекарите ова го нарекуваат состојба астенија, анергија. Нормален физиолошки слабост е различна од болниот факт дека во првиот случај, летаргија и слабост по остатокот исчезнува целосно, додека болна слабост ќе продолжи за еден подолг период.

Зошто манифестираната летаргија?

Слабост и летаргија - овие се симптоми кои се поврзани со различни болести на различни органи и системи. Летаргија, која постојано се манифестира кај луѓето, во некои случаи, е последица на воспалителни процеси, кои се јавуваат во телото. Доколку не се изврши навремено лекување на воспалителни болести, состојбата на секој ден може да се влоши.

Летаргија често се забележува кај болести рак и хематологија карактер. Исто така, чувството на летаргија е секогаш присутна во оние кои биле подложени на хемотерапија или радиотерапија за третман на тешка онколошки и хематолошки заболувања. Причините за летаргија во овој случај поради општа исцрпеност на организмот како резултат на агресивен третман.

Летаргија и заморуролошки заболувања Тие, исто така, може да предизвика чувство на летаргија и слабост. Болни летаргија во овој случај, може да биде придружена со треска.

Друга причина за слабоста и општо чувство на слабост - недостаток јод во човечкото тело. Намалување на јод води кон развој хипотироидизам, во која го одбележа прекинот на повеќе органи и системи, како и летаргија и поспаност. Други болести на ендокриниот систем и да предизвика појава на овој симптом. Така, кога дијабетес летаргија може да укаже на недостаток на шеќер во телото, и на својот вишок. Ако состојбата на поспаност значително се влошија човек треба да се обрне посебно внимание на своето здравје, бидејќи тоа може да биде знак на кома.

Во потрага по причините за летаргија мора да утврди дали лицето не е страдање тешки невропсихијатриски болести.

Држава, која е придружена од страна на поспаност, типично за некои кардиоваскуларни патологии. Ова може да се манифестира не само слаб, но, исто така, изрази исцрпеност, слабост на мускулите. Затоа, пожелно е да се помине потребните истражувања за да се спречи сериозно оштетување на срцето.

Не треба да биде намалена и оние лекови кои лицето регуларно трае за третман на хронични болести. Многу лекови имаат несакани ефекти на седативи и може да предизвика трајно нагласена летаргија. Во овој случај, треба да престанат со земање на овие лекови или прашајте го вашиот лекар за да ги собереш други лекови кои немаат таква нагласена несакани ефекти.Во постојана состојба на летаргија често остануваат пациентите кои страдаат од синдром на хроничен замор, како и луѓе кои се маркирани психолошки проблеми, недостаток на сон. Ако организмот е изложен на стрес, поспаност е еден вид на заштитна реакција на некој настан. Понекогаш треба професионален психолог да се надмине оваа состојба. Но, ако едно лице се дијагностицира Синдром на хроничен замор, тоа бара комплексен третман под водство на искусен специјалист.

Летаргија после работаВо прилог на летаргија горенаведените причини и поспаност може да се забележи во голем број од овие состојби на болест. на недостаток на железо анемија пациентот доживува вртоглавица, летаргија и поспаност, и други непријатни симптоми. По третманот, во насока на намалување на правилата на железо во телото, состојбата на пациентот се нормализира.

Постојана летаргија и поспаност во луѓето кои страдаат хипотонија. Намален крвен притисок кај оваа болест се должи на ниската васкуларниот тонус. Како последица на намален проток на крв во мозокот, што доведува до постојано чувство на летаргија и слабост.

Поспаност и слабост карактеристика на луѓето, кои посочија повреда на дишењето за време на спиењето - т.н. ноќна апнеја. Честопати се соочуваме со летаргија луѓе кои неодамна доживеа трауматски повреди на мозокот.

Покрај погоре опишаните причини летаргија и поспаност треба да се забележи и присуството на природни фактори кои водат до развој на таквата состојба. На пример, некои луѓе се жалат на постојана поспаност во есен и зима. Ова се должи на недостаток на сончева светлина. Поставување на затворен флуоресцентна светилка може да се подобри малку наклонети на државата "зима"Поспаност човек. Летаргија и слабост надминува оние кои постојано се принудени да биде во многу загушлива соба. Понекогаш прилично редовно проветрувајте ја просторијата, и малку се намали температурата во тоа да се добие храброст. Како по правило, го одбележа летаргија забележани во оние кои само изел премногу срдечна. За да се надминат овие "напади"Тоа е многу лесно: само не прејадување. Слабост и сонливост дегенерација се чувствува кога остар промена на временски зони.

Како да се надмине летаргија?

Летаргија кај мали децаАко државата на летаргија и поспаност се појавува периодично, толку повеќе е доволно човек да се обрне внимание на вашето сопствено тело и да се обидат да се разбере токму она што е причината. Понекогаш е доволно да се поправи живот, исхрана, да бидат физички активни.

Во случај летаргија не исчезнува за долго време, пациентот треба да се консултираат со лекар и да си одат преку студии кои се назначи експерт. Ако се сомневате дека проблеми со тироидната жлезда или развој на дијабетес треба да ја посетите ендокринолог. Оние кои страдаат од низок крвен притисок, треба редовно да се измери притисокот и да преземат чекори за да го нормализира.

Додатоци на железо може да ви помогне да се надминат анемија, што предизвикува чувство на летаргија.

Ако Бавноста манифестира во врска со проблеми во менталното здравје, експерт психијатар или терапевт поминува со пациентот серија на разговори, а потоа одредува дали едно лице страда од депресија или други ментални здравствени нарушувања. Земање лекови, психотерапија и други третмани може значително да се подобри состојбата на пациентот.

Понекогаш тоа помага за надминување на бавноста на кратко дремење. Меѓутоа, овој метод за надминување на летаргија не одговара на сите. Некои луѓе, особено во старост, по одмори, напротив, зајакната чувство на летаргија.

Ако причината летаргија не се патолошки состојби, а потоа да се надмине оваа состојба, не заборавајте да целосно да се релаксираат во текот на ноќта. Спиењето е потребно да се одвои доволен број на часови. И одам во кревет и се будам, пожелно е во исто време. Дневен прошетки на свеж воздух, вежбање и исхрана богата со витамини значително ќе се расположи и да се добијат нова сила. Тоа не е препорачливо да се пие алкохолни пијалоци, не пушат или пијат премногу кафе. Овој пијалок ви овозможува да се расположи само за кратко време, но кофеинот го забрзува губењето на калциум процес. Затоа е подобро да се консумираат кафе само во утринските часови.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Симптоми на бубрезитеСимптоми на бубрезите
АпатијаАпатија
Тешка мускулна слабостТешка мускулна слабост
Benzonal за лекување на епилепсијаBenzonal за лекување на епилепсија
Ако excruciates низок притисокАко excruciates низок притисок
КортизолКортизол
Сигурен симптоми на срцева слабостСигурен симптоми на срцева слабост
Симптоми на хипотироидизамСимптоми на хипотироидизам
Губење на тежината со болест на тироидната жлездаГубење на тежината со болест на тироидната жлезда
Летаргија, поспаност, замор - причините, што да правамЛетаргија, поспаност, замор - причините, што да правам
» » Отпуштат

© 2011—2021 ma.ungurury.ru