Тешка мускулна слабост

Тешка мускулна слабост

26. Март 2014

Тешка мускулна слабост манифестираат тешка замор и мускулна слабост. Често, овој симптом е еден од првите знаци хиперпаратироидизам.

Кои се симптомите тешка мускулна слабост?

мускулен замор се карактеризира со нагласена намалување на сила во еден мускул или само неколку. Тоа е важно да се прави јасна разлика помеѓу мускулна слабост и општ замор, слабост и летаргија. Хронична мускулен замор се чувствува во одредени екстремитети, или на било кој друг дел од телото.

Во медицината се утврди цел (Во овој случај, во текот на студијата потврди фактот на намалување на мускулната сила) и субјективни (А човек се чувствува замор во мускулите, но резултатите од студијата укажуваат дека моќта зачуван) мускулна слабост. Практикува класификација поврзани со погодената област. се разликува локализиран за и генерализирана форми на оваа болест.

Оваа состојба се карактеризира со замор на напречно-пругастите мускули, кои ќе се утврди работата на мускулно-скелетни систем на човекот. Многу често луѓето чувство на слабост во мускулите на рацете и на нозете, само страдаат од вкупното исцрпеност, Затоа, лекарите треба да бидат многу внимателни во процесот на дијагноза.

Често, мускулна слабост во рацете или мускулна слабост во нозете е симптом мијастенија гравис - болест која предизвикува автоимун напад на телото. Оваа болест најчесто се појавува периодично. Егзацербација проследено со периоди на ремисија. Кај пациенти со мијастенија мускулниот систем ја губи својата способност да се намали, како што луѓето постепено губат мускулната сила. Во повеќето случаи, болеста влијае млади и средовечни жени и мажи по 50 години.

Проксимална мускулна слабост Тоа главно се манифестира во рацете и нозете, но понекогаш тоа може да се забележи и во горните и долните екстремитети.

Пациентите со овие симптоми се често е тешко да се движат во текот на долги растојанија, се по скалите. Во некои случаи, овие луѓе тоа е тешко да се застане и да седне. Често, нивната одењето станува знаци на т.н. "патка" прошетка - се движат, како што беа, тркалање од страна на страна. Ако погодени мускулите на нозете, а потоа во текот на еден човек се развива flatfoot. Потоа, лицето може да се појави хиперпаратироидизам - заболување поврзано со премногу активни производството на хормони паратхормон, тоа да доведе до развој на хиперкалцемија. Кај овие пациенти, во прилог на слабост во мускулите означени болести на бубрезите, гастроинтестиналниот тракт, знаци на промени во нервниот систем.

Зошто се манифестира тешка мускулна слабост?

Манифестации на мускулна слабостПричините за мускулна слабост поврзани со различни болести и факторите кои влијаат на човечкото тело. Тешка мускулна слабост кај постарите и помладите може да се развие на позадината на мускулите и ментална болест. Причините за слабост во мускулите на нозете и рака често се поврзува со развојот на мијастенија гравис. Болеста има автоимуна природа. Во мијастенија гравис влијае синапсите - на местата каде што се поврзани на нервите и мускулите. Затоа овој процес води кон инервација. Миастеничен синдром често се развива на позадината тумори на тимусната жлезда, хиперплазија, како и во некои болести на човечкиот нервен систем. Симптоми на мускулна слабост поврзани со мијастенија гравис, почесто се гледа кај жените. Понекогаш оваа болест е резултат на тежок стрес или заразни болести. Мускулна слабост понекогаш се гледа кај децата. Како по правило, манифестација на овој симптом показател за развојот на мускулни дистрофии. Дете со овој симптом често се пријавени повреди на различни видови на функциите на централниот нервен систем, дефекти на развојот на мускулите или присуство на одредени генетски нарушувања карактер.Сепак, причините за слабостите во рацете и нозете не се секогаш поврзани со мијастенија гравис. Ако некое лице се чувствува добро, но истакна тежок замор и слабост во нозете, во некои случаи, на манифестација на овој симптом е поради премногу работа, постојана работа во стоечка положба, па дури и редовно носи не се многу удобни чевли. Во овој случај, пациентот страда од замор, зуење во нозете, замор. Најчестиот симптом на ова се гледа кај постарите лица, но жените кои се избере чевли со потпетици, често забележано замор и чувство на слабеење во долните екстремитети. Покрај тоа, овој феномен може да биде знак воarikoznogo вени, болести на 'рбетот.

Слабоста на мускулите во постара личностСлабоста на мускулите на вратот, грбот, карлицата, екстремитетите, итн се прикажува не само како резултат на авто-автоимуно заболување, но исто така може да биде симптом на некои болести и патолошки состојби. Често, слабост во мускулите, се забележани во постојан недостаток на протеини, со активен развој на воспалителни процеси или инфективни болести, интоксикација и дехидрација. Пациентите понекогаш се жалат на слабост на мускулите на рацете и нозете со дијабетес, болести на тироидната жлезда. Болки во мускулите и слабост е симптом на тешко труење, доза на одредени лекови. Слабост во мускулите на нозете е типично за ревматоиден артритис. Неопходно е да се земе во предвид фактот дека во некои случаи причините за слабоста на мускулите поврзани со развојот астенични синдром. Изразено чувство на замор во теле мускули човек понекогаш тој вели дека по доживува стрес, сериозни емоционални пренапони.

Слабост на срцевиот мускул води кон развој срцева слабост и се случува против позадината на многу кардиоваскуларни патологии.

Како да се ослободите од тешка мускулна слабост?

Третман на мускулна слабост секогаш зависи од основната болест и се доделува само кога има комплетна дијагноза и да се утврди причината на болеста. Пациентите кои страдаат од мијастенија гравис, важно е да се направи дијагноза што е можно порано, уште од раните фази на болеста се лекува поефикасно. Во процесот на дијагноза практикува како лабораторија и инструментални методи на истражување.

Слабост на мускулите после вежбањеЗа време на третманот на лекар пропишува симптоматски третман, како и текот на физикална терапија, промовирање на реставрација на нормална состојба на човечки мускул. Меѓутоа, како по правило, болеста е хронична, па се ослободи од симптомите не може да биде. Медикаментозен подготовки и дозирање режим за пациентите со мијастенија лекарот ви препише поединечно, како тоа е императив да се земе во предвид карактеристиките на симптомите и текот на болеста. Повеќето пациенти се назначени од страна на лекови кои го блокираат уништувачи ацетилхолин - супстанца која е формирана во телото, и да учествува во преносот на импулси на мускулите.

Доколку е потребно назначен радикални третман, особено хируршко отстранување на тимусот или тумор. Во некои случаи, е прикажан изложување на радијација. Со соодветен третман, повеќето пациенти се забележи значително подобрување на општата состојба. Сепак, периодично одржување терапија е потребно во текот на животот на пациентот.

Прашањето е како да се отстрани мускулен замор е релевантен за луѓето кои имаат замор и болка во екстремитетите - ова е последица на други фактори. Ако постојана болка и замор поврзани со општ замор, тоа е императив да се ревидира начинот на живот, за да се обезбеди редовно комплетен одмор, се намали товарот. Често брз и многу силна болка и замор во мускулите откако ќе се појави на тренингот. Важно е да ја преземе одговорноста за вежбање за вработување, да се земе предвид во исто време целокупната состојба на организмот, присуството на хронични болести. Сепак, соодветна физичка активност во која лицето треба да го практикува постојано.

Важно е да се балансираат на исхрана, постојано го набљудуваат правилна режим за пиење, со цел да се спречи дехидратација. Доколку е потребно, треба да бидат загрижени за менување на чевли на поудобно. Ефикасно помага на олеснување на замор масажа, пријатна релаксирачка бања.

Ако мускулна слабост поврзани со други болести, не заборавајте да му кажете на вашиот лекар симптом кој ќе се поправи тераписки режим. Посебно внимание треба да се посвети на здравствената состојба на оние кои имаат забележано на слабост на срцевиот мускул, како и во отсуство на соодветен третман, оваа состојба може да биде опасна по живот.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Помпеовата болестПомпеовата болест
Како замор?Како замор?
Конгестивна срцева слабост и нејзините симптомиКонгестивна срцева слабост и нејзините симптоми
Причини и симптоми на атрофија на мускулите на нозете, бутовите и бутчеПричини и симптоми на атрофија на мускулите на нозете, бутовите и бутче
Атрофија на мускулите на грботАтрофија на мускулите на грбот
ДистрофијаДистрофија
Мускулна дистрофија на ДушенМускулна дистрофија на Душен
Sirdalud таблети. наставаSirdalud таблети. настава
Здравјето на мускулите на вашето телоЗдравјето на мускулите на вашето тело
Синдром на хроничен замор - третманСиндром на хроничен замор - третман
» » Тешка мускулна слабост

© 2011—2021 ma.ungurury.ru